çocuğa çift isim koymak

14 entry daha

 • Sadece adı yazarken değil imzayı atarken de acı çekmeye neden olan kişiden bağımsız eylem. İşin sonuna bakacak olursak kendi çocuğuma da çift isim vermeyi düşünüyorum.her şeye rağmen seviyorum galiba bir araya geldiğinde anlamlı bir bütün olan çift isimleri.
 • Bu duruma istinaden çok ilginç isim kombinasyonları görüyoruz. Kimlikte tek ismim var. Çift ismim olsun ister miydim bilmiyorum. Ama kuzen çocuklarında bu tip olaylar yaşandığında amaç büyüklerin kalbinin kırılmaması için çocuğu bu isimlerle çağırmak.
 • Lanet bir durumdur. Aileniz farklı bir isim kullanır. Arkadaşlarınız farklı bir isim kullanır. Yeni girdiğiniz ortamda hangisini kullansam diye düşünürsünüz. Bir de yeni nesil çift isimli çocukların ailelerinin kızdıkları zaman iki ismiyle çağırdıklarını görüyorum.
  - mert odana.
  - mert odana.
  - Ali mert sana odana dedim*
 • Gerçekten lüzumsuz bir şey. Yıllarca nefret ettim. Asla kullanmadım. Uyuzluğuna söyleyenlerle kavga ettim.
  Evet çocukluk tabi ama ne gereği var çirkin bir isim vermeye. *
  lise sınavlarına gireceğim tabi o zamanlar sistem yok bir form var dolduruyorsunuz ve formu okula teslim ediyorsunuz.
  Ben o kadar çıkarmışım ki ilk ismimi hayatımdan forma yazmayı unuttum. Fark ettik tabi durumu ama son gün apar topar okuldan yeni form iste yeniden düzenle falan stresli ve yorucuydu.
  Bir kez daha nefret ettim. 18'i geçince kesin sildireceğim dedim. Ama sildiremedim. Aileme dava açmam gerekiyordu falan filan uzun iş yani.
  Velhasılıkelam hala daha iki ismim var. Elbette belli bir yaştan sonra takmıyor insan ama yinede gereksiz. Banka arıyor, telefon operatörü arıyor sürekli ilk ismimi soruyor inatla kullanıdığım asim ile değiştiriyorum.
  Ahh bu yaşlılar ne gerek vardı çocukluğumu işkenceye çevirecek.
  İlla torun benim ismimi taşıyacak diye. İlla babanenem tutturmuş annemde istememişim başka isim istemiş olmuş sana iki isim, bir soyad evlen bir ikinci soyad derken 4 kelime. Ne gereksiz.


 • Az sayıda çocuk sahibi olunca ortaya çıkan isim fazlalığından ötürü meydana gelen durum.şöyle ki : her anne- babanın gönlünde bir iki isim varken işin içine anneanne, babaanne, dedeler ve bazen komşu, arkadaş, alakalı alakasız kimseler katılıp isim tavsiyesinde bulunuyor; yetmiyor ısrar edenler , işi abartıp küsenler derken bir tanecik bebek için bir A4 dolusu isim seçeneği çıkıyor ortaya. Bendeniz (inanamayanlar olacaktır) 4 isimli bebek gördüm. Zevkine ezberlemiştim de unutmuşum.çok hatırlamıyorum ama türkiye nüfusuna kayıtlı değildi, isimler de türkçe idi.
 • Adım optik formlara sığmadında gözümden süzülen yaşın sorumlusu olan eylem. Anadolu çocuğu babam ile batılı akımların etkisi altında kalan annem muhteşem bir isim kombinasyonuna imza atmışlar. Her 10 kişiden 15'inde bulunan, kısaltmalara yapmaya, lakap takmaya müsait fakir ama gururlu bir isim + pek kimsede bulunmayan, babasının ceza olarak amerika'ya yollamasına sinirlenen zengin çocuğu ismi + akıllara osmanlı padişahını getiren soyad. Ne kadar kimlik karmaşası yaşasan az kalır bu isimle. neyse ki herkes lakaplarla hitap etti de psikolojik olarak yıpranmadan atlattım.
 • Saçmalıktır bence..inş ilerde çocugum olursa tek isim koyacagim. Ne bu telefon rehberi mi. Yazıktır çocuga efendim.
 • Çoğu yazarın nefret kustuğu eylem, şahsen benim de seçme hakkım olsa güzel olurdu. Tek isim bazen de en iyisi olmayabilir.
 • günümüzde çoğu ebeveynin tercih ettiğidir, bir isim genelde dede ve nene ismidir
 • Çift ismi bile kısa olması şartıyla bir yere kadar kabullenebilirken özbeöz kuzenime 4 sene evvel ali İlhami ozan cem dediler... Tek gerekçeleri ise soyadlarının kısa olması, allah sabır versin o çocukçağıza, sınavıydı optiğiydi...
 • Genelde ilk isim aile büyüğü baskisiyla konur. Ilk ismini unutup,seslenildiginde cevap vermeyen kac kisi vardir acaba ? Benimle kim aynui kaderi paylasiyor?
14 entry daha