çocuğa çift isim koymak

 • günümüz çiftlerinin, yapmak konusunda birbirleriyle yarıştıkları eylem.

  hepimiz insanız, hepimizin ismi var. bazılarımızın iki ismi var. peki sorarım bu şekilde olup iki ismini de kullanan kaç tane insan var? çocuğun adı ahmet kaan, kendisi dahil herkes ahmet diyor. aynı şekilde zeynep çiğdem koymuş mesela biri. allah aşkına kim bu kıza ikide bir zeynep çiğdem demekle uğraşacak? yunus emre gibi fonetik olarak tek seferde söylenebilecek kıvamdaki birkaç ismi istisna kabul ediyorum.

  sonuç olarak iki isim koyulan çocuklar ömür boyu isimlerinden birini kimliklerinde bir fazlalık olarak tutmakla, sağa sola isim yazarken harfin yanına nokta koymakla uğraşıyorlar. sırf oğluşunuzun ya da kızınızın adı şekil olsun diye gereksiz uzunlukta iki isim koymayın. sadece kişisel bir tavsiye.
 • Büyüklerinin gönlünü yapmak için bazen anne babaların başvurduğu yöntem. Şöyle ki erkek kardeşime dedemin ismini vereceğiz diye tutturan babama karşı annemin ben şu ismi istiyorum demesiyle bizim evde de vuku bulmuştur. Şimdi biz kardeşime 2. ismiyle (dedemin ismiyle ) sesleniyoruz. Bizim dışımızda herkes ilk ismiyle sesleniyor. Bazen karışıklık oluyor. Artık alıştık. Lise yıllarında kardeşimi arayıp ( o zamanlar insanlar birbirini ev telefonundan arıyorlardı ) ilk ismini söyleyip telefona çağırmamı istediğinde, burada öyle biri yok diyip telefonu kapatmışlığım var. Kapattıktan sonra jetonum düşmüştü ve artık çok geçti.
 • lisansta son sınıf seçmeli dersi olan etkili konuşma dersinde iki isimli olma hikayemi anlatmıştım. Konuşmamın sonunda 'hangi isminle hitap etmemi istersin' sorusunu sormuştu. klasik cevabım olan 'fark etmez ikisi de benim'i kabul etmemişti. işin kolayını buldum. ailem ilk ismimle hitap ediyor arkadaşlarım da ikinci ismimle.
 • İsimlerin kişilikleri etkilediği göz önüne alındığında dikkatle araştırılarak yapılması gereken eylem. Ayrıca da, biz kızlar için evlendiğimizde iki soyadı kullanmayı da zorlaştırır.
 • Sadece adı yazarken değil imzayı atarken de acı çekmeye neden olan kişiden bağımsız eylem. İşin sonuna bakacak olursak kendi çocuğuma da çift isim vermeyi düşünüyorum.her şeye rağmen seviyorum galiba bir araya geldiğinde anlamlı bir bütün olan çift isimleri.
 • görmemişliktir.
  bir isim yerine 2 isim koyacaksak neden 3 yada 4 isim koymuyoruz ?
 • Bu duruma istinaden çok ilginç isim kombinasyonları görüyoruz. Kimlikte tek ismim var. Çift ismim olsun ister miydim bilmiyorum. Ama kuzen çocuklarında bu tip olaylar yaşandığında amaç büyüklerin kalbinin kırılmaması için çocuğu bu isimlerle çağırmak.
 • vallahi beni örnek verdin sandım sezer. tam adımı gördüğünü biliyorum, radyo yayınında skype adresimde belli oluyordu. aman diyeyim totemi bozmayalım. ahmet kaan olmasada a. kaan 'ım bende. kaan ismini sosyal medyada ve iş hayatımda müşterilerime karşı kullanıyorum. a ile başlayan ilk ismimi ise yaşamımda.

  ayrıca babaannem hep iki ismimi kullanır.

  (bkz: sezer'in bizi her zaman izlediği gerçeği)
 • Lanet bir durumdur. Aileniz farklı bir isim kullanır. Arkadaşlarınız farklı bir isim kullanır. Yeni girdiğiniz ortamda hangisini kullansam diye düşünürsünüz. Bir de yeni nesil çift isimli çocukların ailelerinin kızdıkları zaman iki ismiyle çağırdıklarını görüyorum.
  - mert odana.
  - mert odana.
  - Ali mert sana odana dedim*
 • sonra yazılırken karakter sınırı problemleri yaşanıyor. Hamza Uğur Sallabaşoğulları
 • Bana göre lüzumsuz bir eylemdir. İlk entryde söylendiği gibi çoğu kişi iki ismi birden kullanmıyor. Kullanması da pek mümkün değil zaten. Elbette insanların tercihlerine saygı duymak lazım. İstiyorlarsa üç tane koysunlar . Acaba yasal bir sınırlama var mı? En çok kaç isim koyulabiliyor?
 • Gerçekten lüzumsuz bir şey. Yıllarca nefret ettim. Asla kullanmadım. Uyuzluğuna söyleyenlerle kavga ettim.
  Evet çocukluk tabi ama ne gereği var çirkin bir isim vermeye. *
  lise sınavlarına gireceğim tabi o zamanlar sistem yok bir form var dolduruyorsunuz ve formu okula teslim ediyorsunuz.
  Ben o kadar çıkarmışım ki ilk ismimi hayatımdan forma yazmayı unuttum. Fark ettik tabi durumu ama son gün apar topar okuldan yeni form iste yeniden düzenle falan stresli ve yorucuydu.
  Bir kez daha nefret ettim. 18'i geçince kesin sildireceğim dedim. Ama sildiremedim. Aileme dava açmam gerekiyordu falan filan uzun iş yani.
  Velhasılıkelam hala daha iki ismim var. Elbette belli bir yaştan sonra takmıyor insan ama yinede gereksiz. Banka arıyor, telefon operatörü arıyor sürekli ilk ismimi soruyor inatla kullanıdığım asim ile değiştiriyorum.
  Ahh bu yaşlılar ne gerek vardı çocukluğumu işkenceye çevirecek.
  İlla torun benim ismimi taşıyacak diye. İlla babanenem tutturmuş annemde istememişim başka isim istemiş olmuş sana iki isim, bir soyad evlen bir ikinci soyad derken 4 kelime. Ne gereksiz.


 • (bkz: amma gömdünüz)
  Genelde olduğu gibi abartıyorsunuz sevgili blogcular. İki isim ne gorgusuzluktur, ne luzumsuzluktur, ne isim karmaşası yaratır ne de ismin biri fazlaliktir. Aile büyükleri ve olmuş akrabaların isimleri olmadığı sürece ve iki isim arasında ne alaka dedirtmedikce (bkz: murtaza berke) gayet munasiptir. Hatta çocuğa yaşamı boyunca kullanacağı ismi seçmek için seçenek sunar. Ha hangi ismi kullanacağı konusunda sürekli kafa karışıklığı yaşıyorsa sebep ailenin isim seçimi değil genetik yapısıdır.
 • Saçma bulduğum olay. Ne demek çift isim? Bir tanesi neyimize yetmiyor. Nesnelerin, hayvanların, bitkilerin de tek ismi var değil mi? İnsanların niye çift ismi olmak zorunda. hayır sınavlarda kodlamak da zor onu. hele ki ''bilmemneoğulları'' şeklinde soyadı olan bir insanın iki isminin olması... yorumsuz.
 • Az sayıda çocuk sahibi olunca ortaya çıkan isim fazlalığından ötürü meydana gelen durum.şöyle ki : her anne- babanın gönlünde bir iki isim varken işin içine anneanne, babaanne, dedeler ve bazen komşu, arkadaş, alakalı alakasız kimseler katılıp isim tavsiyesinde bulunuyor; yetmiyor ısrar edenler , işi abartıp küsenler derken bir tanecik bebek için bir A4 dolusu isim seçeneği çıkıyor ortaya. Bendeniz (inanamayanlar olacaktır) 4 isimli bebek gördüm. Zevkine ezberlemiştim de unutmuşum.çok hatırlamıyorum ama türkiye nüfusuna kayıtlı değildi, isimler de türkçe idi.
 • Adım optik formlara sığmadında gözümden süzülen yaşın sorumlusu olan eylem. Anadolu çocuğu babam ile batılı akımların etkisi altında kalan annem muhteşem bir isim kombinasyonuna imza atmışlar. Her 10 kişiden 15'inde bulunan, kısaltmalara yapmaya, lakap takmaya müsait fakir ama gururlu bir isim + pek kimsede bulunmayan, babasının ceza olarak amerika'ya yollamasına sinirlenen zengin çocuğu ismi + akıllara osmanlı padişahını getiren soyad. Ne kadar kimlik karmaşası yaşasan az kalır bu isimle. neyse ki herkes lakaplarla hitap etti de psikolojik olarak yıpranmadan atlattım.
 • Çocuğun istediği ismi kullanma hakkı tanınması sayesinde benim de çocuğuma uygulayacağım eylem.
 • Saçmalıktır bence..inş ilerde çocugum olursa tek isim koyacagim. Ne bu telefon rehberi mi. Yazıktır çocuga efendim.
 • Çoğu yazarın nefret kustuğu eylem, şahsen benim de seçme hakkım olsa güzel olurdu. Tek isim bazen de en iyisi olmayabilir.
 • günümüzde çoğu ebeveynin tercih ettiğidir, bir isim genelde dede ve nene ismidir
/ 2