çay demlemek

8 entry daha

 • beyaz çay, yeşil çay, oolong çayları ve uzak doğudan gelen bilimum çay kaynar suyla değil de kendine has dereceye göre 4-5 dakika sürecek şekilde demlenir. porselen veya seramikte demlenmesi lezzetin daha net alınmasını sağlar, tadını bozmaz.
 • Bir kaç işe yarar bilgi;

  Çayı 2 dk içerisinde demlerseniz kafein gibi uyarıcı etki gösterir. Daha fazla demde kaldığında sakinleştirici etki gösterir. O yüzden çalışırken odaklanmanız gerekirse dikkat edin ya da direkt kahve için.

  Poşet demlikte demleyecekseniz poşeti yandan ıslatıp çayı hafifçe nemlendirin. çayın tozunu alarak daha kısa sürede demlenmesini sağlar.

  Günde 1 demliği bitirip 2. Demliğe dayanıyorum evet. Her şeyin fazlası zarar maalesef. Çay içerken bilgisayarıma döküldü ve klayve çalışmamaya başladı. Sınavım da vardı kötü oldu. Bilgisayarın ya da notların dibine koymayın çayı dostlarım. Afiyet olsun :)
 • çoğu kişi için basit ve kolay olduğu düşünülen zanaattır. Fakat bazı püf noktaları vardır ve hakiki lezzete ulaşabilmek için bu püf noktaları uygulamak gereklidir.
 • (bkz: poşet çay çıktı, mertlik bozuldu)
 • Çaydanlığın altına suyu koyup itinayla kaynaması beklenir. Su kaynar, çaydanlık ocaktan alınır, çaydanlığın üstüne (demlik oluyor sanırım) çayı (poşet veya yaprak) koyup önce çok az bir suyla çevirilir. Sonra o su dökülüp demlikte bulunması istenen kadar kaynamış su koyulur. Çaydanlığın altında kalan su miktarı değerlendirip azsa su çekilir. Çaydanlık tekrar ocağı koyulur, su tekrar kaynar. Daha sonra çayın altı kapatılır, çayı soğutmayacak ama kaynar suyla çay içmeyecek kadar bir süre beklenir.

  Afiyet olsun.

  Tanım: tek başıma iken su kaynatıp ancak 1 bardak ve poşet çayla yaptığım, ama evimde sevdiğim birini misafir ediyorsam çaya düşkünlüğüm olmasa bile karşılıklı çay-muhabbet ikilisini misafirimle yaşamak istediğim ve bu nedenle gerçekleştirdiğim eylem. (Özet: misafirime çay demlemeyi seviyorum.)
 • Çaydanlık farketmiyor bir buçuk yemek kaşığı kadar dem atarım
 • Bugün semaver ile gerçekleştirdiğim eylemdir.
  Uzun zamandır böyle güzel çay demlemiştim ayıptır söylemesi * kötü olacak korkusuyla hayli zamandır uzak duruyordum çay demlemekten.
8 entry daha