boğaziçi üniversitesi

 • Türkiyenin en büyük üniversitesi. Gene de bi ODTÜ değil
 • girme olasiligimin %0.01 oldugu universite
 • girme olasılığımın bile olmadığı üniversite
 • Bünyesinde verilen kurs vs bir şey bulup "bari kapısından içeri gireyim" dediğim üniversite
 • Arkadaşım beni misafir olarak içeri almıştı. O içeri girmeye sayılıyor mu?
 • 4 sene önce x bölümünü kazandığım üniversite, ailemle birlikte kayıt işlemlerini yaptırmak için gitmiştim. kampüs içindeki o yeşil alan varya panayır alanı gibiydi. (evet hiç panayır görmedim :/) bi tarafta partilerinin reklamlarını yapan, yapmaya çalışan siyasi oluşumlar, diğer tarafta üzerinde gayim buradayım, yok şuyum buradayım tarzı tişörlteriyle ne yapmaya çalıştıklarına anlam veremediğim insanlar. O ortama girince istemsizce gözlerim yaşardı, ağlama değildi bu bi utanmaydı, şaşırmaydı, üzülmeydi fakat ağlama değildi. Velhasıl üniversiteler bunlardan temizlenmeli adamın amacı okumak bilinçlenmek olmalı, kaydımı yaptırdım boun'a dondurdum ilk sene, sonra da sildirdim pişman mıyım? hayır.
 • bugün cumhurbaşkanı'nın boğaziçi üniversiteliler derneği 14. genel kurulunda yaptığı konuşmayla gündeme gelmiş eğitim kurumudur.

  pek sevgili üniversitem ve biz öğrenci, mezun, çalışan ve eğitimcileri için hazin bir gün. ülkeyle alakamızın olmamasıyla övündüğümüz günler geride kaldı. çünkü beklentileri karşılayamamışız. anca özgürlüklerin yuvası olarak her telden çalmışız. ne kadar acı.

  hiçbir denetimden geçmeden elimizi kolumuzu sallayarak okul sınırlarına girdiğimiz zamanları, ve bir gün o günün şartlarındaki bir sorundan kaynaklı öğrenci kartı sorulduğumuzda hissettiğim öfkeyi filan hatırlıyorum, şimdi arada arkadaş ziyareti ya da gezme için o civara gittiğimde kartsız girilemediği gerçeğini gördükçe çok şeylerin değiştiğini anlayıp bir sonuca varmaksızın üzülüyorum.

  şimdi ben bunu kime söylesem yok artık diyordu, diyor. bi nevi toplumun nabzıymış bu. ülkenin realitesine çok 'yabancı'ymışız biz. vay canına.

  ama tespite katılmamak elde değil. sırtı sağlam yere yaslamak lazım. olumlu olumsuz bir şey söylemeyeceğim bugünkü olay hakkında. fakat başarısıyla gündeme gelse keşke, duruşuyla ya da duruşu olmayışıyla değil.

  "boğaziçi üniversitesi bu ülke ve bu milletin değerlerine yaslanmadığı için hedeflerine ulaşamadı"