blog

 • yardım hattına yazmıştım ama birde buraya yazayım. blog yazan arkadaşları severek takip ediyorum ve onlardan blog sayfası oluşturma ile ilgili yardım istiyorum. sözlüğe yazılmayacak kadar uzun uzun anlatmak istiyorum çoğu zaman.
 • Son dakika haberleri hızlı ve tarafsız bir şekilde HaberYuvasi.com'da bulabilirsiniz. Gündemdeki son dakika haberler ve yeni gelişmeler anında tüm hızıyla Haber Yuvası web sitesinde..
 • Hiçbir şekilde gelir elde etmediğim ve kimseye hesap vermem gerekmeyen yer. Üstteki yazarlar çok güzel açıklamış.
 • deniz çakmak, blogların öldüğünü söyleyenlerden bahsetmiş. benim çevremde ise "blog ne" diyecek şahıslar var hâlâ ve bunlara konuyu açıklasam yine de kulp takarlar.
  daha geçen gün kuzenim alaycı üslûpla, "senin bundan ne kârın var" diye sordu. şimdi ona yazmayı sevdiğimi söylesem -ki yıllardan beri görüyorlar zaten- yine o yobazlıktan çıkamayacak. bence bu da yobazlığa giriyor. zira, yazmak eyleminin zaman ve emek israfı olduğu düşüncesini benim kafama sokmaya çalışmaktan bıkmadılar. böyle düşünebilirsin ama senle hemfikir olmak zorunda değilim. ben bunlara kulak asmadan yine yazmaya devam ederim etmesine ama yazmak eyleminin hazzı soyut olduğu için kafalarına girmiyor, o yüzden reklâm geliri elde ettiğimi söyleyerek susturmak isterdim açıkçası. çünkü para susturur. ammavelâkin hit ne kadar olursa olsun reklâm tıklaması çok düşük. nasıl susturalım? bak konu nereye geldi! özetle; ben istersem yazmayı bırakırım. nokta.
 • tutmadığını ve yapmamanızı söyleyen kişilerden koşarak uzaklaşılması gereken hobidir. neden böyle düşündüğümü biraz irdeleyelim mi?

  yıllardır blog yazmaktan keyif alıyorsunuz diyelim. bunu bir hevesle karşı tarafa aktarmaya çalışıyorsunuz. bazen öyle düşük algılı insanlarla karşılaşıyorsunuz ki neredeyse blog yazdığınız için sizi salak yerine koyacak. zamanı boşa harcadığınız konusunda kendini size ispatlamaya çalışacak kadar gerzekçe fikirlerle sizi doldurmaya çalışacak. bir yandan bakıyorsunuz, benim salak olma ihtimalim çok ama çok düşük diyorsunuz. karşı tarafın fikir beyanına bakınca konuyu hemen anlıyorsunuz. hasetten fesattan beslenen bir tip olduğunu... bu benim hobim diye bastırarak söylemenize rağmen blog yazarak ne kazandığınızı didikleyip duruyor. hobiyi işe çevirerek en büyük cevabı onlara vermek istiyorsunuz. ancak bunun biraz daha zamanı var. mesele illa bir şeyler kazanmak olsa bile onlarca kazanım sayabilirsiniz. ancak mesele bu da değil. sizi yaptığınız işten soğutmaya çalışan insanlar olabiliyor. blogların öldüğünü söyleyen yüzlerce insanla karşılaştım. neden dediğinizde ise altını dolduramıyorlar. bu nedenle, bazen "acaba öldü mü?" hissine kapılabiliyorsunuz. sonra bir anda şu fikir beliriyor: bill gates bile blog yazıyor. hadi bizim zamanımız değersiz diyelim. vaktini en doğru kullanan adamlardan biri de aynı eylemi yapıyor. adam dünyanın en zengin blog yazarı... blog yazarı olmak, paradan ziyade değerli dostlar kazandırıyor. buna ek olarak, her gün yeni fikirler ediniyorsunuz. diğer yandan, dünyanın en zengin adamının hobisini bedavadan yapma durumun var. adamın hobisi kitap okumak ve blog yazmak. bunları ücretsiz biçimde edinerek dünyanın en zengin adamı hissine kapılabilirsin. ama lüks araca binen zengine özenen bir toplum olduğumuz için bu durum çok önemsenmiyor. algısı kıt insanlardan fikir almamanız adına bu yazıyı yazıyorum. eğer yazmaktan keyif alıyorsanız yazın. çizmekten keyif alıyorsunuz çizin. blog yazmaktan keyif alıyorsanız bunu yapın. salak olabileceğini idrak edemeyen insanlardan asla fikir almayın. belki de blog yazmanın cazibesi budur. zevk alarak yaptığın bir işin bile olabilir. kaliteli içerik üreticisiysen bunu satabilirsin. ancak, karşı tarafta bunu algılayacak kapasite yok ise asla tartışmayacaksın. kimsenin algısını değiştiremeyiz. biz yalnızca kendimizi ve dolayısıyla kendi dünyamızı değiştirebiliriz. blog öldü diyen biri görürseniz, ona bill gates'in neden blog yazdığını sorabilirsiniz. bu durumun kitap okumak gibi bir his olduğunu söyleyebilirsiniz. sizi anlamıyorsa oradan uzaklaşabilirsiniz. çünkü, sizi de kendi seviyesine çekebilir. herkes kendi yoluna diyerek yeniden yazmaya devam etmelisiniz. hiçbir şeyin öldüğü yok. yalnızca insanların yetileri farklı. okumak isteyen romanı da okur. isteyen doktora da yapar. her şey için vakit var. vaktini sizin yazılarınız için harcayacak olan sizin gibi insanlar daima var. yazmayı düşünen varsa asla pes etmesin. kendi gibi insanları bulması yakındır. Eğer hevesiniz varsa yazın. En azından bill gates ile aynı hobiye sahip olduğunuzu düşünün.

  edit: ek
 • url mi değiştirdim sayfam googleda görünmüyor bilgisi olan varsa bana acil yazsın zaman alır biliyorum ama yapmam gereken bir şey varmı acaba
 • blog, internette yazı yazmak için kullanılan web sayfaları veya web siteleridir.

  1990'lü yıllarda çok kullanılan weblog kelimesinin ilk iki yani "we" kelimesinin atılmasıyla oluşturulmuştur. Günümüzde weblog kelimesi yerine artık blog kelimesi daha çok tercih edilmektedir.

  blog türleri:
  1. Kişisel
  2. Temasal
  3. Topluluk
  4. Kurumsal


  Ücretsiz blog açma servisleri:
  https://www.blogger.com/
  https://tr.wordpress.com/

  Bu hizmetler size ücretsiz bir site açma fırsatı sunsa da, tüm özellikleri kullanmanız gerektiğinde para ödemeniz gerekir. İstediğiniz yere reklam koymanıza izin vermezler.

  Profesyonel blog açma siteleri:
  https://tr.wordpress.org/
  https://tr.wix.com/


  Profesyonel bir blogun nasıl açılacağı sorusu her zaman kafa karıştırıcı olmuştur. Ama gerçek öyle değildir. Tek yapmanız gereken tek şey: iyi bir blog nasıl açılır rehberi bulmaktır.

  Bir blog açacaksanız ücretsiz servislerden uzak durmalısınız. Ücretsiz blog sitesi size sınırlı olanaklar sunar. Örneğin; reklamlardan kolayca para kazanamazsınız. İstediğiniz yere reklam koyamazsınız. Kodlamak istediğinizde o kadar özgür değilsiniz...

  Bir blog açacaksanız ücretli platformları tercih edin. Mesela wordpress.org kullanabilirsiniz.

  Bu .org uzantılı servis, size ücretsiz dosyalar sağlar ve en iyi hosting firmalarından birinden, barındırma paketi satın alarak kolayca bir blog sitesi oluşturmanıza olanak tanır.

  Dünyanın en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi (İYS veya CMS denilen) WordPress'tir.
 • aniden bir şeyler yazma isteği gelir bazen. genellikle ajandama, günlüğüme ve bulduğum bir yerlere elle yazmışımdır aniden gelen o düşünceleri. bir gün blog açma fikri geldi ve açtım, elle yazı yazma alışkanlığımı hala bırakamadım ama bazen internete içimden gelenleri bırakmak, o boşluğa düşüncelerimi fırlatmak güzel hissettirmeye başladı. hiçbir amaç olmadan, tamamen kendimi, o anki düşüncelerimi ve hislerimi, bazen de hayal gücümü yansıtacak bir günlük olacaktı aslında bu blog. güzel gidiyor, içimdeki o huzursuzluğu atıyorum, yazdıkça hafifliyorum aslında.

  bu aralar aynı tadı alabileceğim bloglar arıyorum, bir şeyler paylaşabileceğim, farklı düşünceleri ve hayalleri okuyabileceğim bloglar. (bkz: bugünkü blog yazım) başlığına bakıyorum bunun için sık sık. ancak bana hitap eden hiçbir blog bulamadım. amacım asla kimsenin emeğini yargılamak değil, ancak reklam vs. görünce ben o blogdan soğuyorum ve asla devam edemiyorum. bir de bilgi almak değil amacım. bir insanın hislerini anlayabilmek, yeri geldiğinde onun hayal dünyasında yarattığı hikayeleri okuyabilmek istiyorum. böyle bir blogunuz varsa, ya da önerebileceğiniz herhangi bir blog varsa bunları heyecanla bekliyorum.
 • Her hafta bir yazı hazırlayıp yüklemediğim bilgi paylaşım platformu.
 • Kişisel blog örneği için yazarland.com blog sayfasına bakınız.
 • İnsanın kendisini ele verdiği yerdir..mavi ay danışma
 • İnternet üzerinde oluşturulan, ayrıntılı Bilgi verip/alınan ortamların adıdır.
  Detaylı bloglar candır, hayat kurtarır.
  (bkz: İnternet yazarı)
 • (bkz: ilk entry)
 • Sosyal medyanın imkanlarının genişlemesiyle maalesef ki altın çağ dönemini kapatmış olan yazı mecrasıdır https://medyagalaksisi.wordpress.com
 • Dijital dünyaya bırakılan miras. :)
 • sözlüğe yeni katılan insanımsı. tanıdıkça tanınası fakat sevilesi biri değil gibi ben pek sevmedim açıkçası. yine de hoşgelmiş.

  (bkz: ironi) (bkz: buyrun benim)
 • Kendin gibi olup kendin gibi yazdığın bir web sitesi
  EleştirmenAdam
 • kurumsal anlamda ürün veya hizmet tanıtımı ile beraber marka değerini korumak için açılmış içerik sistemidir. Kişisel olarak ise kendi bloğum Gundem Bizim gibi kar amacı olmayan veya ikinci planda olan bireysel faydalı içerik paylaşım platformudur.
 • internet günlüğü yerine söylenen bir sözcüktür aslında, blog. hem isim hem de fiildir. blog, çeşitli amaçlarla kullanılıyor; bazen kişisel günlük, bazen kurumsal vb. diye gider. aslında belirli bir amacı olmayan yapı olarak tanımlanabilir. gerçek hayatınızdaki defterinize nasıl istediğinizi karalıyorsanız, aynı şekilde internet'te de kafanıza göre yazabileceğiniz platformdur. dişarıdan kendinizi ifade edemediğinizde, blog yazarken çok daha iyi ifade edebiliyorsunuz. bu sayede hem kendi gelişiminize katkınız olabiliyor hem de insanlarla daha sıkı bir iletişim kurabiliyorsunuz. blogunuzu istediğiniz gibi kullanın çünkü orası sizin dünyanız.
 • web 2.0 teknolojisi ile birlikte kavramsallaşan, sıradan insanların profesyonllere rakip olduğu platformların genel kapsamı.
/ 2