blog

26 entry daha

 • insanların duygu ve düşüncelerini dünya ile paylaşmak için kullandıkları, genellikle yazılardan oluşan web sitesi.
 • insanı yazmaya, araştırmaya ve okumaya daha çok teşvik eden platform.
 • ben buradayım diyebildiğiniz yer: kargalar için dahi uygun bir haykırış aracı
 • internet günlüğü yerine söylenen bir sözcüktür aslında, blog. hem isim hem de fiildir. blog, çeşitli amaçlarla kullanılıyor; bazen kişisel günlük, bazen kurumsal vb. diye gider. aslında belirli bir amacı olmayan yapı olarak tanımlanabilir. gerçek hayatınızdaki defterinize nasıl istediğinizi karalıyorsanız, aynı şekilde internet'te de kafanıza göre yazabileceğiniz platformdur. dişarıdan kendinizi ifade edemediğinizde, blog yazarken çok daha iyi ifade edebiliyorsunuz. bu sayede hem kendi gelişiminize katkınız olabiliyor hem de insanlarla daha sıkı bir iletişim kurabiliyorsunuz. blogunuzu istediğiniz gibi kullanın çünkü orası sizin dünyanız.
 • sözlüğe yeni katılan insanımsı. tanıdıkça tanınası fakat sevilesi biri değil gibi ben pek sevmedim açıkçası. yine de hoşgelmiş.

  (bkz: ironi) (bkz: buyrun benim)
 • blog, internette yazı yazmak için kullanılan web sayfaları veya web siteleridir.

  1990'lü yıllarda çok kullanılan weblog kelimesinin ilk iki yani "we" kelimesinin atılmasıyla oluşturulmuştur. Günümüzde weblog kelimesi yerine artık blog kelimesi daha çok tercih edilmektedir.

  blog türleri:
  1. Kişisel
  2. Temasal
  3. Topluluk
  4. Kurumsal


  Ücretsiz blog açma servisleri:
  https://www.blogger.com/
  https://tr.wordpress.com/

  Bu hizmetler size ücretsiz bir site açma fırsatı sunsa da, tüm özellikleri kullanmanız gerektiğinde para ödemeniz gerekir. İstediğiniz yere reklam koymanıza izin vermezler.

  Profesyonel blog açma siteleri:
  https://tr.wordpress.org/
  https://tr.wix.com/


  Profesyonel bir blogun nasıl açılacağı sorusu her zaman kafa karıştırıcı olmuştur. Ama gerçek öyle değildir. Tek yapmanız gereken tek şey: iyi bir blog nasıl açılır rehberi bulmaktır.

  Bir blog açacaksanız ücretsiz servislerden uzak durmalısınız. Ücretsiz blog sitesi size sınırlı olanaklar sunar. Örneğin; reklamlardan kolayca para kazanamazsınız. İstediğiniz yere reklam koyamazsınız. Kodlamak istediğinizde o kadar özgür değilsiniz...

  Bir blog açacaksanız ücretli platformları tercih edin. Mesela wordpress.org kullanabilirsiniz.

  Bu .org uzantılı servis, size ücretsiz dosyalar sağlar ve en iyi hosting firmalarından birinden, barındırma paketi satın alarak kolayca bir blog sitesi oluşturmanıza olanak tanır.

  Dünyanın en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi (İYS veya CMS denilen) WordPress'tir.
 • deniz çakmak, blogların öldüğünü söyleyenlerden bahsetmiş. benim çevremde ise "blog ne" diyecek şahıslar var hâlâ ve bunlara konuyu açıklasam yine de kulp takarlar.
  daha geçen gün kuzenim alaycı üslûpla, "senin bundan ne kârın var" diye sordu. şimdi ona yazmayı sevdiğimi söylesem -ki yıllardan beri görüyorlar zaten- yine o yobazlıktan çıkamayacak. bence bu da yobazlığa giriyor. zira, yazmak eyleminin zaman ve emek israfı olduğu düşüncesini benim kafama sokmaya çalışmaktan bıkmadılar. böyle düşünebilirsin ama senle hemfikir olmak zorunda değilim. ben bunlara kulak asmadan yine yazmaya devam ederim etmesine ama yazmak eyleminin hazzı soyut olduğu için kafalarına girmiyor, o yüzden reklâm geliri elde ettiğimi söyleyerek susturmak isterdim açıkçası. çünkü para susturur. ammavelâkin hit ne kadar olursa olsun reklâm tıklaması çok düşük. nasıl susturalım? bak konu nereye geldi! özetle; ben istersem yazmayı bırakırım. nokta.
 • Hiçbir şekilde gelir elde etmediğim ve kimseye hesap vermem gerekmeyen yer. Üstteki yazarlar çok güzel açıklamış.
 • özgürce doldurabilecegin boş bir sayfa
 • Türkçe karşılık olarak "ağ günlüğü" önerilen kelime.
 • ilk başlıktır kıymetini bilelim :) ileride buralar çok değerlenecek (bkz: buralar hep dutluktu )
 • tutmadığını ve yapmamanızı söyleyen kişilerden koşarak uzaklaşılması gereken hobidir. neden böyle düşündüğümü biraz irdeleyelim mi?

  yıllardır blog yazmaktan keyif alıyorsunuz diyelim. bunu bir hevesle karşı tarafa aktarmaya çalışıyorsunuz. bazen öyle düşük algılı insanlarla karşılaşıyorsunuz ki neredeyse blog yazdığınız için sizi salak yerine koyacak. zamanı boşa harcadığınız konusunda kendini size ispatlamaya çalışacak kadar gerzekçe fikirlerle sizi doldurmaya çalışacak. bir yandan bakıyorsunuz, benim salak olma ihtimalim çok ama çok düşük diyorsunuz. karşı tarafın fikir beyanına bakınca konuyu hemen anlıyorsunuz. hasetten fesattan beslenen bir tip olduğunu... bu benim hobim diye bastırarak söylemenize rağmen blog yazarak ne kazandığınızı didikleyip duruyor. hobiyi işe çevirerek en büyük cevabı onlara vermek istiyorsunuz. ancak bunun biraz daha zamanı var. mesele illa bir şeyler kazanmak olsa bile onlarca kazanım sayabilirsiniz. ancak mesele bu da değil. sizi yaptığınız işten soğutmaya çalışan insanlar olabiliyor. blogların öldüğünü söyleyen yüzlerce insanla karşılaştım. neden dediğinizde ise altını dolduramıyorlar. bu nedenle, bazen "acaba öldü mü?" hissine kapılabiliyorsunuz. sonra bir anda şu fikir beliriyor: bill gates bile blog yazıyor. hadi bizim zamanımız değersiz diyelim. vaktini en doğru kullanan adamlardan biri de aynı eylemi yapıyor. adam dünyanın en zengin blog yazarı... blog yazarı olmak, paradan ziyade değerli dostlar kazandırıyor. buna ek olarak, her gün yeni fikirler ediniyorsunuz. diğer yandan, dünyanın en zengin adamının hobisini bedavadan yapma durumun var. adamın hobisi kitap okumak ve blog yazmak. bunları ücretsiz biçimde edinerek dünyanın en zengin adamı hissine kapılabilirsin. ama lüks araca binen zengine özenen bir toplum olduğumuz için bu durum çok önemsenmiyor. algısı kıt insanlardan fikir almamanız adına bu yazıyı yazıyorum. eğer yazmaktan keyif alıyorsanız yazın. çizmekten keyif alıyorsunuz çizin. blog yazmaktan keyif alıyorsanız bunu yapın. salak olabileceğini idrak edemeyen insanlardan asla fikir almayın. belki de blog yazmanın cazibesi budur. zevk alarak yaptığın bir işin bile olabilir. kaliteli içerik üreticisiysen bunu satabilirsin. ancak, karşı tarafta bunu algılayacak kapasite yok ise asla tartışmayacaksın. kimsenin algısını değiştiremeyiz. biz yalnızca kendimizi ve dolayısıyla kendi dünyamızı değiştirebiliriz. blog öldü diyen biri görürseniz, ona bill gates'in neden blog yazdığını sorabilirsiniz. bu durumun kitap okumak gibi bir his olduğunu söyleyebilirsiniz. sizi anlamıyorsa oradan uzaklaşabilirsiniz. çünkü, sizi de kendi seviyesine çekebilir. herkes kendi yoluna diyerek yeniden yazmaya devam etmelisiniz. hiçbir şeyin öldüğü yok. yalnızca insanların yetileri farklı. okumak isteyen romanı da okur. isteyen doktora da yapar. her şey için vakit var. vaktini sizin yazılarınız için harcayacak olan sizin gibi insanlar daima var. yazmayı düşünen varsa asla pes etmesin. kendi gibi insanları bulması yakındır. Eğer hevesiniz varsa yazın. En azından bill gates ile aynı hobiye sahip olduğunuzu düşünün.

  edit: ek
26 entry daha