blog sözlük'ün onedio tarzı botçuluk yapması

 • ekşi sözlükten "farklı ve daha seviyeli" olarak yola çıkan ama ekşi, instela, uludağ vs. sözlük başlıklarıyla klon olma yolunda hızla ilerleyen sözlük.

  (bkz: #73498)
  --- spoiler ---
  + malzeme sisteminin bir güzel yanı da gündemdeki olaylarla ilgili konuların sistem tarafından düzenli olarak birçok kaynaktan çekilmesi.
  --- spoiler ---

  "Biri bu başlığı doldursun." mantığını anlarım da, başka sözlüklerden başlık çekip "hadi doldurun" işi pek de doğal gelmiyor açıkçası. Buradaki yazarlar zaten kendi gündemini oluşturacak başlık açamıyorsa çok da şeyetmemek lazım. Zaten oradaki tüm gerekli/gereksiz başlıkları görüyorum, burada da aynılarını göreceksem ne gibi bir fark kalıyor ki?

  Mesela bir örnek:
  (bkz: üstteki yazarın nickinin düşündürdüğü)
  Format filan?

  Belki de yakında dürüm esprilerini blog sözlük sahibi için de görürüz bu gidişle.*
  Neyse ya, maksat gördüğümü söylemekti, geri kalanı beni ilgilendirmez.
 • blog sözlüğün botçuluk yapması iddiası gerçekten çok büyük olmuş fakat sahiden bir kısım yazar buraya orijinal olduğu, henüz bozulmadığı için ekşi sözlükten geldi.
  tamam gündemi zenginleştirin de ekşi'de gördüğümüz gündem başlığının anında buraya da açılmasını ben de yadırgıyorum.
  ülke yahut dünya gündemi ile ilgili başlıkların eş zamanlı açılmasında kimse beis görmüyordur sanırım ama anket başlıklarına rastlamak hiç hoş olmuyor. beklentilerimin git gide altına düşüyorsun blog sözlük.
 • bir bakıma haklı bir tespit fakat söyleyeceklerim var.

  malzeme özelliğinin ana işlevi, blog sözlük yazarlarının, "biri bu başlığı doldursun" şeklinde içerik oluşturmasıdır ve şartlar olgunlaştığı andan itibaren tek işlevi de bu olacaktır.

  standart akış içerisinde, zaman zaman gündemi olağan üstü meşgul eden konular dahi sözlükte işlenmemekte, gözden kaçmaktadır. ayrıca sözlükte aktif olup sürekli başlıkları yenileyen, içerik arayışında olan, görmezden gelemeyeceğimiz bir kitle mevcuttur.

  malzeme özelliğinin tüm bu sorunlara çözüm olmak yerine sözlüğün seviyesini düşürdüğünün iddia edilmesini görmek elbette üzücü fakat böyle olmaması adına atılan bazı adımların görmezden gelinip konunun dürüme bağlanması daha da üzücü. o adımlar şunlar:

  + her bir malzemeye ait sayfaya, sadece 3 üyenin onayı ile o malzemenin silinmesini sağlayan buton eklendi. üzerine de bu başlığın sakıncalı olduğunu düşünüyorsanız silme talebi gönderin diye not edildi. böylece troll, cinsiyetçi ya da ayrıştırıcı başlıkların kolayca liste dışı bırakılmasının önü açıldı.

  + her bir malzemeye ait sayfaya (arama sayfası), düzelt butonu eklendi. böylece, gelen malzemeyi direkt olarak, bire bir başlığa çevirmek yerine, fikri, haberi ya da bilgiyi kullanıp farklı bir başlık altında işleyebilirsiniz.

  + moderasyon olarak istediğimiz malzemeyi o anda listeden çıkartabiliyoruz. şu ana kadar sadece ben, en az 50 malzeme sildim listeden.

  + an itibariyle malzeme listesinde 1427 adet içerik bulunuyor. bunların 1400 tanesinin gereksiz/sakıncalı/troll/formatdışı olduğunu varsaysak bile, kalan 27 gerekli/bilgilendirici/gündeme ait olan başlığı sözlüğe katkı sağlamak için kullanamaz mıyız?

  kalkıp da 1.55 boya sahip kızlardaki özgüven kaynağı malzemesini kullanıp boş konuşmak yerine;
  ösym'nin müfredatta olmayan konudan soru sorması gibi önemli bir konuyu tartışsak ya sözlük yazarları olarak?

  + son olarak, üstteki yazarın nickinin düşündürdüğü başlığı, malzeme listesinde olmasa açılmayacak mıydı sizce?
  (bkz: blog sözlük itiraf)

  ben yapıcı eleştiriyi seven bir insanım ve yapılan yeniliklere sessiz kalınması yerine itiraz edilmesi, eleştirilmesi, geliştirilmeye çalışılması beni daha çok mutlu ediyor çünkü bunlar için günlerce kafa patlatıyorum ve birilerinin mikro seviyede bile olsa bu kafa patlatmaya ortak olması güzel bir şey fakat biraz daha yapıcı olunmasını, şunu yaptın kötü oldu demek yerine, yeniliklerin, şunu şöyle yapsak daha iyi olur şeklinde karşılanmasını rica ediyorum.