blog sözlük'ün canlanması için gereken şey

 • ihtiyaç duyduğumuz şeylerdir.

  ben de dahil olmak üzere tüm eski veya sık yazan yazarların sözlükten uzaklaştığının farkındayım. önceden günde 9-10 kere giriş yaparken artık 2-3 günde bir giriş yapıyorum. başka yazarların da yazmadığını veya uzun süredir girmediğinin farkındayım.

  sanırım karantina kısmen bitip kontrollü "yeni normal"e dönünce herkes işlerine, hayatına vs odaklandı ve buralara pek uğramıyor...
 • blog sözlükte yeniyim.

  beni bir sözlükte ne cezbeder?
  gerçekten ilgi çekici başlıklar ve altında beni gerçekten aydınlatacak veya bir şekilde ilgimi çekecek (pozitif-negatif) yazıların paylaşılması.

  kendi yazdıklarıma bir baktım da, bazen kısacık yazıp geçmişim, arada gerçekten bir şey anlatmaya çabalamışım.

  içinde gerçekten bir şey anlatan, adı üstünde "sözlük" görevi gösteren platform ilgimi çeker. ne meydan larousse gibi upuzun ne de whatsapp yazışması gibi kısacık girdiler şahsen ilgimi çekmiyor ki burada eski olan yazarların böyle bir gözlemi var mı merak ettim şimdi.
  Acaba son dönemde daha çok "ben de şunu yapmıştım", "evet en iyi yöntem budur", "şu elektronik cihazı alırım" yaklaşımı mı hakim?
 • yenilik lazım.
  yeni kullanıcı
  yeni tartışılası düşünce
  yeni özellikler
  yeni entryler
  yeni bayramlıklar*
 • sıkıcı olmasın diye önce çözümü yazıyorum, bir gurup yaratıcı yazar tecrubeleri ve her şeyi faklı kategorilerde ve eğlenceli şekilde yazmalı, yakınmalı, coşmalı, ağlamalı, gülmeli...
  blogsözlük neden bu hale geldi önce tespitleri sıralayalım. kanımca şöyle, ülkede genel korkunun her kes farkındadır. sadece sözlükte değil her yerde, muhalif bir yakınma dahi insanları suçlu göstermektedir. kurumlarda, cemiyette, sosyal medyada vs. yakınmayacaksan sosyal ilişkilerin ne hükmü var. en büyük hazine insandır. insanı yaşat ki devlet yaşasın. diyor zatı ali. özeleştiriyi yasaklayan ülkeler bir ağalar derebeyler ülkesi olur. insanlar burda kendini bulabilmeli. düştüğü kuyuyu anlayabilmeli. karanlığa taş atıp, aydınlıktan olta çekmeli. hata da yapmalı, güzellikler de eklemeli. yani doğal olmalı.
 • ayrıca blog bağlantılarının paylaşıldığı görsel sayfa ve bir karikatür sayfası da ekstra zenginlik katabilir.
 • gündem başlıkları zaten başkaca sözlük ya da farklı mecralarda takip edilebilir. Ama bu sözlükte benim beklentim başlık içeriklerini doyurucu olması gerekiyor. O zaman sırf yeni bir şeyler öğrenme uğruna her gün merakla buralara uğrayabilirim. Şimdi ise zaten çok az girdi olduğundan dolayı 3 gün aralıkla uğradığımda çok kaybımın olmadığını gördüm. Doyurucu başlıktan kastım şöyle başlıklar;

  (bkz: gelmiş geçmiş en iyi komutan) -> bu başlıkta o kadar güzel şeyler var ki, ismini bildiğiniz ya da bilmediğiniz liderlerin kıyaslanması ile tarih konusunda bir bakış açısı kazanabiliyorsunuz. Bununla birlikte kıyaslamalar içerisinden tarihsel bir şeyler araştırmak istediğinizde dönemlere ayırabilme konusunda size rehber olabilecek sınıflandırmalar var.

  (bkz: evrim teorisi) -> başlık içerisinde ciddi ve güzel bir tartışma var. başlığı okuduktan sonra içerisine girdiğinizde sizi bilgi anlamında doyurucu olacak çok güzel bilgiler var.

  (bkz: blogspot vs wordpress) -> bu başlık bir kıyaslama başlığı olup içerikleri okudukça kafanızda seçenekleriniz hakkında ciddi düşünceler oluşuyor. En azından ne istediğinizi ve nasıl yapabileceğinizi öğrenebiliyorsunuz.

  Bunlar örnek verdiğim başlıklar. Bu tarz başlık ve içerikleri arttıkça her gün yeni bilgiler öğrenmek amacıyla gün içerisinde bile birden fazla kez buralarda bulunabiliriz.
 • Ya aklımda 10-15 tane isim var. Onları kaybetmesek kâfi. Hem nitelikli yazıyorlar hem istikrarlılar.

  Kim olduğunu söyleyeyim?

  (bkz: psikoterapistim)
  (bkz: entrientist)
  (bkz: lalbakkal)
  (bkz: regedit)
  (bkz: angrybird)
  (bkz: huseyinbey)
  (bkz: gingerbread)
  (bkz: hattorihanzo)
  (bkz: gurbetkuşi)
  (bkz: adamkarga)
  (bkz: usaless)
  (bkz: cakma imparator)
  (bkz: oblomovluk müessesesi)
  (bkz: unuttuklarım olabilir)


  Alfa'yı söylemiyorum çünkü o zaten admin.
  Kendimi de söylemiyorum çünkü burası zaten benim evim gibi oldu.
 • Bence tasarım değişmeli ve reklam yapılmalı. Tasarım özgün bir şey olursa daha iyi olur.
 • Yazarlar olarak bizlerden başkası canlandıramaz, tabi sitede birkaç değişiklik de yapılabilir, aklıma gelen bir anket modülü var başlık altına girilen önerme, soru, görüş vs için katılıyorum/katılmıyorum, evet/hayır, doğru/yanlış vs gibi seçim butonu gibi birşey eklenerek hem konu hakkında genel görüş elde edilir hemde konu altına yazmak için ufak motivasyon olur diye düşünüyorum.
 • gelip üye olup, bir tanıdığa bakıp çıkacağım modunda olan yazarların da yazması. geçenlerde modlar bir şeyler yapsın diye mesaj aldım. Ne yapalım? üyelerin kafasına zorla silah dayatıp entry mi yazdıralım? Bir arada modlar başlık açsın diyenler vardı. Modu robot zannedenler var sanırım. Yok öyle bir şey. Biz de herkes gibi sadece yazarız. Onun dışında entryler bir yerimizde patlamasın diye hepsini okuyup, kurallara uygun olup olmadığını kontrol ediyoruz.
 • mobil uygulama.
  neden? çünkü telefonlar elimizden düşmüyor. ama bugün hangimiz instagram'a, twitter'a, spotify'a, gmail'e, analytics'e chrome'dan giriyoruz? eğer ki uygulama seçeneği mevcutsa zannederim ekseriyetin tercihi mobil uygulama yönünde olacaktır?
  neden? öncelikle kullanım ziyadesiyle kolay. chrome'un hantallığından kurtuluyoruz. bir diğer sebepse bildirim sistemidir. her ne kadar sosyal medya bildirimlerinin dopamin reseptörlerimize yalama yaptırdığı söylense de alfa'yı rockefellerlar gibi düşünmeye, yazarlarının beynini bozma pahasına mobil uygulama yapmaya davet ediyorum. istenen düzeyde olur mu bilinmez ama bir canlılık katacağı kesin gibi.
 • bana 2 shot sek votka verin bakın buralar nasıl yangın yeri oluyor.
 • sorun blog sözlükte değil efendiler , blog yazarlığı maalesef youtube denilen platform yüzünden öldü . önce blog yazarlarına/okurlarına bir kalp masajı gerek gerisi kendiliğinden gelir zaten .
 • karantina