blog sözlük'ün başarısız olmasının sebepleri

 • tanıtımı yetersiz olması, blog sözlük reklam alsa ve aldığı reklamlar ile reklam verse daha büyük kitlelere oynayabilir.
 • sizlersiniz. Bu net. Bu nedenle önce iğneyi kendinize batırın.
 • Blog sözlük başarız oldu mu bilmem aman öldüğü kesin.

  Bir insanı bakteri ve virüslerin olmadığı çok temiz bir yerde buyuturseniz, bu insan direncsiz kalır ve en ufak bir darbede yıkılır. Bizim sözlükte savaş, entrika, kan, gerilim eksikti. Bu yüzden herșey sıradanlaştı. jocko willink'in dediği gibi savaş seni güçlü tutar(*yada sağlıklı mıydı, neyse hatırlayamadım.)
  Sözlük ilk filizlendiğinde yeni bir yer olmasının bir cazibesi vardı, bu yüzden iyi bir kitle yakalıyordu. Fakat hersey durağan ve hareketsiz olunca işte sözlük ölüyor.

  Sözlüğün amacı yok olmaksa kim sözlüğün başarısız olduğunu iddia edebilir ki, ne haddimize.
 • *birinci nedeni açılan başlıklar:
  başlıkları görünce insanın pek yazası gelmiyor.
  diğer bir taraftan burası blog sahiplerin mekanı olduğundan
  buraya yazacağıma kendi bloğuma yazarım düşüncesiyle pek kimsenin
  fikirlerini burada paylaşacağını düşünmüyorum.

  çözüm:
  *burası biraz serzeniş ya da blog sorunlarının yazıldığı bir yer haline getirilirse
  daha aktif bir platform olabilir.

  *blog yazılarının linkini bir başlıkta değil de konuyla ilgili bir başlığa
  biraz bilgi verildikten sonra link verilmesi hem blogsözlük hem verilen linklere tıklanma açısından
  yararlı olacaktır.

 • Birçok görüş sunulmuş, hepsinin katıldığım yanları var fakat ben de belli bir süre ivmeli bir yazarlık yapıp sonrasında kenara çekildiğim için birkaç neden sıralama gereksinimi duydum.
  Bence başarısızlık olarak değerlendirilmese de sözlüğün asıl sorunu yeterli devinimi sağlayamamış olması.Evet sürekli emek veren ve yeni içerik üreten arkadaşlarımız var fakat onlar ara vermek istediklerinde aynı performansla içerik üretip yerlerini dolduracak yeni yazarlar sözlüğe uğramıyor.Ya kendi reklamını yapıp kaybolan yazarlar oluyor bu yazarlar ya da dışarıdan birkaç kez duyup gelen genç yazarlar oluyor ki ben de belki 2.kısma konabilirim.Evet belirli bir kalite tutturulması istendi bunun için denetimler yapıldı ki bence iyi de oldu fakat bu beraberinde bazı yazarlarımızda ekşi sözlük kötüdür,ekşi sözlükten başlık açan yazarlar sözlüğün kalitesini düşürebilir şeklinde bir önyargıya sebep oldu ve bence bir kısım yeni yazar da bu sebeple sözlükten uzaklaştı ya da sözlüğü tercih etmedi.bununla beraber, sürekli entry giren belli yazarlar ister istemez birbirleriyle kaynaştı ve bu sefer de sözlükten forum formatına kaymalar meydana geldi.tüm bu saydığım sebepleri göz önünde bulundurduğumda yine de ortada bir başarısızlık olduğuna inanmıyorum.başlıca sorun sözlükte belirli bir devinimin olmayışı..fakat sözlüğe bu hareketi kazandırırsak içerik ve saygı düzeyi zedelenir mi o da ayrı bir soru işareti.kendi hesabımı yapmam gerekirse ben sözlüğü bir tür günlük gibi kullandım, sıkıldıkça yazdım,öğrendiğim birkaç şey olduysa ekledim fakat bu bir süre sonra beni tatmin etmemeye başladı.benim gibi her sözlükte çokça kişi vardır diye düşünüyorum;yalnız ve umutsuz kaldıkça entry yağmuru yağdıranlar..*şu sıralar sadece susmak, kabuğuma çekilip huzuru beklemek ve korumak istiyorum.işte nerden nereye diyelim laf lafı açmasın.
  kim bilir belki gökten üç elma düşer,biri bu yazıyı yazanın başına,biri siz kıymetli okuyanlara biri de bu sessizlikten güçlü bir anka kuşu gibi doğabilecek olan sözlüğümüze..(bkz: son)
 • Yanlış başlıktır. Zira blog sözlük oldukça başarılıdır. Yalnız yurdum insanı kaliteden ziyade macera peşinde olduğundan onları sözlüğümüz kesmiyor ne yazık ki.

  Üç kuruşluk türk dizileri tadı verdirecek iki kuruşluk sosyal platformlarda, kendi doyumsuz hazlarını karşılamaya çalışıyorlar. Bu durumdan da ne yazık ki sözlüğümüzün seo rankı olumsuz etkileniyor.

  --
  Adminlerimiz canını sıkmamalıdır. Bir gün gelecek buradaki meseleler ve kişilerin manipülatif tesirini kontrol edebilmek adına tikel güçler kapımızda sabahlayacaktır. Siyasi rant sağlamak adına toplumda söz sahibi isimler, kendi reklamının yapılmasını isteyecektir. İnanın şaka yapmıyorum.

  ----
  Beğenmeyen gitsindir. Biz hep burdayızdır. Biz buralıyızdır ve asla bırakmayız'dır. Bu böyle bilinsindir.

  İstirham ederiz!..
 • beni uçurdunuz ondan. küstüm sizlen. ha bunu da uçurun sözlük bitmiş. mrniceguy was here.
 • sözlüğün kafa ekibi olarak bu konuda öncelikle kendimden başlayarak öz eleştiriler yapmamız gerektiğini düşünüyorum. tamam, her türlü öz eleştirimizi yapalım. mesela sözlüğün kurulumunda bulunan kişiler olarak sözlüğe gerekli önemi vermediğimizi de kabul edelim. fakat bir yere kadar bu öz eleştirileri yapabiliyoruz. çünkü önceliklerimiz farklı. sözlükteki diğer blog yazarlarının çoğu gibi önceliklerimiz bloglarımız dahi değilken sözlüğü öncelik sıralamasında başa koymamız hayal olurdu. sevgili alfa, bloguna bile eskisi gibi değer vermiyorken sözlüğe değer vermeni bekleme kendinden.

  işin bir diğer boyutu ise kime göre başarısız, neye göre başarısız mevzusu. bu sözlüğün malum sözlük ile başa baş çekişmesi mi hedefti yoksa blog yazarlarını tek platformda toplamak mı? bence sözlük misyonunu tamamladı fakat sözlük üyeleri çabuk sıkıldı. bunu engellemek de senin elinde değil alfa.

  "Blog Sözlük operasyonu bitmiştir. Yanlışıyla, doğrusuyla bu mücadele benim şahsımda tüm blog yazarlarına aittir. Takdir, yüce blog yazarlarınındır." *

  blog sözlük pusu gelir mi gelmez mi bunu alfa bilecektir. *
 • son yıllarda insanlar genel olarak blog, site vs den bir şey okumaz oldular. youtube açıp kolayca "bilgi" ediniyorlar.
 • Birçok farklı paradigma ile açıklanabilir.
  Ama bence önce blog sözlük başarısız mı oldu onu konuşalım. Çünkü misyonunu tamamlamak ile başarısız olmak farklı şeyler bence.
  Öncelikle şunu konuşalım blog sözlük açılırken ne hedefleriyordu ve bu iş için verilen emek ne kadardı. Şimdi siz birkaç yılda binlerce blog yazarıni veya okuyucusunu belli bi platform altında toplamış ve bir sürü başlık ile binlerce girdi yazılmış bir sitenin adminisiniz. Buna rağmen bu projeyi başarısız buluyorsunuz. O zaman admin olarak hedefiniz daha yüksekti demektir. Peki şimdi bu hedefe ulaşmak için ortaya konan emeği irdelemek gerek.
  Eğer gerçekten bu emek daha fazlasını hakediyorsa bence de sözlük başarısız olmuştur. Bu durumda ise emeğin tasarruf şeklini hataları konuşmak gerekir.
  Yok eğer verilen emeğin karşılığı alınmışsa ve bu karşılık ulaşmak istenen hedefin altında isebu başarısızlık değil yetersizliktir.
 • "blog sözlük diriliş hareketi" yapmamız gereken bir entry'dir. buraların canlanması herkes için faydalı olacaktır.
 • Bu entry bir eleştri yazma gereği duymuyorum çünkü diğer yazar arkadaşlar zaten gereken eleştiriyi yapmışlar banada entry desteklemek düşüyor.
 • moderasyonun az entry girmesi bence bu sebeplerden biri.

  malum sözlük'ün kurucusunun an itibariyle 49939~50000 entrysi var. malum sözlük 20 yaşında. Kurucunun entrylerini bu sayıya böldüğümüz zaman yaklaşık 2500 sayısını elde ederiz. Bu 2500 demek kurulduğundan bugüne yıllık yaklaşık 2500 entry giriyor demek.

  gelelim buraya. @alfa'nın profiline baktığımızda toplam entry sayısının bu girdiyi attığım vakitte 2113 olduğunu görüyoruz. Blog sözlük, 3 yaşında.

  en çok entry giren @gingerbread'in yaklaşık 4000 entrysi var ve bunu sözlüğün yaşına böldüğümüzde kaba saba 1400 entry elde ederiz.

  Entry azmi moderasyonda başlamalıdır diye düşünüyorum. Verileri bu şekilde yorumluyorum.

  Tabii kendim de 2500 sınırının çok çok altındayım bunu belirtmeliyim.
 • tüm blogger'ları bir araya toplayabilecek bir sitenin hiç reklam yapmaması.

  eminim burası biraz daha geliştirilse ve reklam yapılsa bugün r10 ya da wmaraci ile yarışabilirdi.
 • Reklam olabilir.
  Başlığı görünce çok şaşırdım, yanlış okuduğumu düşündüm başta. üzüldüm biraz. Blog sözlük başarısız mı olmuştu gerçekten bilemiyorum. Ama kurucusunun hedefine ulaşmadığı için öyle Değerlendirilmiş olmalı.
  Yazar tayfası olarak tembel olduğumuz söylenebilir. Ama ekşi ile karşılaştırırsak orda da 10 kadar entry var yok. Ama bu şahsi tembellik şimdi konuyu da çok güzel dağıttım ama neyse ki bu büyük bir şey değil.

  Farklı bir kitleyiz ve bu kitlenin ortak yönleri var. Radyo bence güzeldi ve kitleyi topluyordu. Büyük hedefler için büyük adımlar atılmalı diye düşünüyorum. Çünkü iyi bir emek verdi alfa, gingerbread ve bilmediğim birileri.
  Bir de kendimden ve gördüklerimden yola çıkarak şunu söyleyeyim; çok kasıyoruz, eğlenip bazen saçmalamıyoruz, bir bilgi vereyim boş olmasın falan diye diye yazmamaya doğru gidiyoruz. Bazısı da bir kelime yazıp bırakıyor mesela ya madem saçmalamak niyetin devam et o zaman birkaç cümle yaz değil mi? Rahat olun, rahat olalım yani.
 • (bkz: bugünkü blog yazım)

  birinci sebep yukarıdaki entrylerde de belirtildiği üzere sözlüğün daha çok blog reklam aracı görülmesi. istatistik kısmına bir göz atıldığında, başlıklara girilen entry ortalamasının yaklaşık 5 olduğu görülürken bugünkü blog yazım başlığına girilen entry sayısının 5600 olması da bu durumun özeti.

  tabi ki de tek sebep bu değil. bir çok sebepten aklıma gelen ikincisi ise entry girme konusundaki kelebek etkisi. yazar sözlüğe her girdiğinde yeni bir entry girildiğini görmediğinde hem entry girme hevesi kaçıyor hem de sözlüğe girme sıklığını azaltıyor. aynı şekilde zaman zaman olduğu üzere sol tarafta ufak da olsa bir hareketlilik olduğunda bir göz atmak için giren yazar dikkatini çeken bir şey görüp entry girebiliyor. velhasılı, her yazar kendisine sözlüğü şaha kaldırmak gibi bir vazife edinmeyeceğinden sol tarafın dikkat çekecek kadar bir hareketlilik kazanmasını sağlayacak gönüllü yahut vazifeli bir ekip çözümün bir parçası olabilir.
 • ben blog yazarlarının çoğunun tembel olduklarını düşünüyorum. ilk blogumu açalı yaklaşık 14 sene olmuş. o günden beri takip ettiğim ve kaybolan kaç yazar gördüm tahmin edersiniz. daha sonraları bu kişilerin bir çoğunun birer hayalet gibi okumaya ve düşünmeye devam etmesine rağmen paylaşım konusunda cimri davrandıklarını anladım, gördüm, duydum. blog sözlük için de aynı şey geçerli. bir hevesle başlayan paylaşımlar sonrasında sadece okumaya yöneliyor. daha ilerleyen zamanlarda ihtiyaç varsa ayda-yılda bir paylaşımla sonlandırılıyor.

  benim buraya üye olmam yeni bloglar keşfetmekti. belki backlink yaparım diye de düşündüm. yeni bloglar keşfettim, backlink amacıyla paylaştığım bağlantı sanırım 250 kadar entryden 1-2 tane ancadır.

  yukarıda yazılanların bir kısmına katılıyorum, bir kısmına katılmıyorum. tamamen konunun dışında olduğum iddialar da var.

  bir de başarısızlık derken ne demek isteniyor? sözlük kurulurken amaç neydi? sözlük üzerindeki ölü toprağı nedeniyle mi böyle bir başlık açıldı? yazıyı yazdığım an itibariyle bu hafta (sözlüğün haftası hangi gün başlıyor?) en fazla entry giren yazar 6 entry girmiş ve bu çok az. ekşisözlük örnek alınarak 3 senenin sonunda bilmem kaç entry olmazsa başarısız mı sayılıyor? yoksa almanya da mı yenildi?
 • Yazar kitlesini tutturamamak. Birkaç sözlükte yazarlık ve moderatörlük yaptım, hepsinde gördüğüm tek ortak özellik belki yanlış bi tabir olacak ama “kemik tayfa” veya “sözlüğün bel kemiği” diyebileceğimiz minimum 10 kişilik bi kitle olurdu burada o kitleyi yakaladığımızı pek hissedemedim. Yanlış düşündüğümü düşünen varsa yeşillendirsin, saygılar sevgiler.
 • sıralanınca farklı bakış açılarını görmemizi sağlar.
  İlk önce sözlüğün başarısızlığının kriteri nedir diye sormak istiyorum? yani blog sözlük açılırken beklenti neydi? Bunu da blog sözlük'ün kurucusu bilir. Eğer o blog sözlük projesini başarısız buluyorsa bize laf düşmez demek isterdim. Fakat şimdi eğri oturup doğru konuşma vakti.
  Başlık güzel, altında yazılanları da okudum. Hepinizin vaktine sağlık. Uzun uzun yazmışsınız.
  Şimdi ben kendi bakış açımla bu konuyu değerlendirmek istiyorum.

  birinci sebep olarak sözlüğün yaş ortalamasının çok düşük olmasını gösterebilirim. Gençlik dediğimiz kısım fazlasıyla tüketim odaklı. bu yüzden de buradaki aktif yazarlıklarını çabucak bitirdiler ve kayıplara karıştılar.

  ikinci sebep olarak yazarlar arasında fazlaca bir kaynaşma yaşandı. Gerek yoktu. Üstte bir entryde zaten bu konuya değinilmiş. Sözlük çoğu kişi için Kendine eş, sevgili arayanlara bir süre köprü görevi gördü. isteyen istediğini elde edince de bir daha sözlüğe uğramaz oldu.

  üçüncü sebep olarak yazılan her şeyi eleştiren kesimi ve kendi aralarında bunu çözemeyip, yönetimi devamlı taciz etmelerini gösterebilirim. Her yazar rüştünü ispatlamış diye düşünüyorum. Buraya kreş muamelesi yapılmamalıydı. Yok bu böyle yazmış. yok efendim 3-5 kişi benim entrymi kötülemiş. Kimmiş bunlar. Böyle yaparlarsa bir daha yazmam diyenleri gördü bu gözler.

  Bu sebepler böyle uzar gider. Bazen pek bir sivri dilli olduğumu söyleyenler vardı. Gerçekler bunlar. Zamanında da dedim; eğer sen yazmazsan ben yazmazsam, sadece yazılanları eleştirirsen olmaz bu gemi yürümez.
  Eleştirmek kolay, bir şeylerin yoluna girmesini sağlamak için aksiyon almak biraz zahmetli.

  Sanırım blog sözlük yazarları kolay olanı seçmeye daha meyilli.

 • yapılan görüşlere katılmakla birlikte birçok kişinin burayı backlink kaynağı görme çabasını da sözlük ismi itibariyle normal karşılamak lazım diye düşünüyorum. bence sözlük yoluyla linkleri en azından aktif takip edilebilir konuma getirirsek insanlar daha çok zaman harcar, diğer güncel konulara da yorum yapma istekleri ve alışkanlıkları artar.

  örnek vermek gerekirse "bugünkü blog yazım" başlığına benzer şekilde, herkesin link bırakabileceği ve önceki 3-4 linkte en azından birer dakika zaman geçireceği bir post olsa ve dürüstçe işleyebilse, ben katılımın ve sürekliliğin artacağı kanısındayım. şahsen ben daha fazla zaman geçiririm; hem de insanlara faydalı olurum. aksi takdirde diğer sözlükler seviyesine gelmek uzun zaman alır.
/ 2