blog sözlük kütüphane projesi

 • Her şeyin daha güzel olması umuduyla herkese selamlar dostlarım, ablalarım, abilerim, kardeşlerim, amcalarım, teyzelerim. Uzun zamandır bir hayalim var ve bunu sizinle paylaşmak için buradayım. Amacım herkesin okuduğu, bilgilendiği huzurlu bir ortam oluşturmak ve tabi ki bu huzurlu ortamın adı kütüphane. Sözlük platformunda birçok kampanya gördüm okul yaptırmak gibi. Lakin düşündüm de içeriğine bizim karar veremediğimiz bir okul ne kadar yararlı olabilir. Sonuç itibariyle imam hatipleri her yere doluşturan hükumetin sağlıklı bir eğitim vermesi düşünülemez. Dolayısıyla diyorum ki ayarlayabileceğimiz bir mekanda ( çadır bile olabilir ) kuralım bir kütüphane elimizdeki kitapları dolduralım kitap bağışlarıyla güçlendirdiğimiz mekanda herkesi okumaya teşvik edelim. Bunun için kütüphanemizde bilumum kampanyalar yapabilir gerekirse kahvehaneleri, sokakları vs. her yeri gezerek ülkemizin girdiği bu karanlık durumdan çıkarmaya çalışabiliriz. Ben İstanbul'da yaşayan birisi olarak buralarda koordinasyon sağlayabilirim tabi ki asgari ücretli bir çalışan olarak tek bir yere kadar bunu başarabilirim hep beraber el attık mı yapamayacağımız hiç bir şey yok. Biz dev bir aileyiz ve insanları ( aynı zamanda kendimizi ) teşvik ederek bilgilenebiliriz. Fikirlerinizi ve desteklerinizi bekliyorum.
 • Koca beyinsizleri göstermiş başlık. Acaba nasıl bir hayal gücü var kütüphane diyince aklına ne geliyor.
 • kitap ve kütüphane düşmanı zihniyeti bir kere daha korkutmuş projedir.
 • Okul denilen ortam nasil dort duvardan ibaret degilse sizinde aklinizda kutuphane deyince belli tabular gelmesin. Benim hayalim okuma istegi olmayan kitleyi tesvik eden icinde kitap olan basit bir ortam. Sadece raflardan oluşan sokak koseside uygundur herhangi bir kahvehanede 52 kagitlarinin yanindaki kitaplarda uygundur.amac tesvik.
 • şimdi imam hatipmiş, darbeymiş, zikirmatikmiş, su içerken besmele çeken bardakmış falan bunları bi geçelim. samanyolu tv mi burası?

  haziran ve temmuz aylarında sürekli olarak istanbul'da olacağımdan dolayı elimden gelen her desteği vereceğim proje. fakat detaylı şekilde tasarlanması lazım. daha önce bu tür projelerde görev almış insanlardan da bilgi alınırsa bence çok güzel bir manzara çıkar ortaya.
 • Ne kadar yardımcı olabilirim bilmediğimden rastgele yazacağım başlık. Şimdiden sürc-i lisan için özür dilerim.

  (Toplum Gönüllüleri Vakfı'na 3 senesini yatırmış biri olarak gönüllülük ve projeler hakkında konuşmaya hakkım olduğunu düşünüyorum.) Öncelikle "kütüphane 4 duvar arası değildir" fikrinden yola çıkarak BEK ( Benim Kütüphanem Projesi) olarak sokaklarda / AVMlerde okuma etkinlikleri yapmıştık. Bursa'da Kent Meydanı ve Zafer Plaza Avm'de bir de Görükle Kazım Koyuncu Parkı'nda bu etkinlikleri gerçekleştirdik. AVM'ler müthiş katılım gösterdi. Bunun için önceden izin aldık tabii ki , izne tabi yerlere elimizde kitaplarla (hatta yedekleriyle) gittik. Oturduk ve 1 saat süreyle kitap okuduk. Amacımız kitap okumaya farkındalık sağlamaktı.

  Mesela Gezi Direnişi zamanı Gezi kütüphanesi kurulmuştu. Yukarıdaki etkinlikten tek farkı o kütüphaneye kitap bırakabilir / alabilir oluşundu.
  Ben bunları örnek olarak yazdım. Ortaklaşa konuşulur , düşünülür ve en önemlisi izin alınır.
  İstanbul'da elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.