blog sözlük için öneriler

 • Sözlüğe giriş yaptığım zamanlarda hep kim doğmuş diye bakıyorum, doğum günü mesajı atıp insanlara tebessüm ettirmek hoş oluyor ama genellikle 1-2 kişi dışında diğer profiller hiç kullanılmamış oluyor ve bu beni üzüyor. Belki benim dışımda kimseyi rahatsız etmiyor olabilir ama takıntılı bir insanım öyle gördükçe moralim bozuluyor :p kullanılmayan profiller gösterilmezse daha da güzel olabilir aslında, onun haricinde her şey mikemmell
 • (bkz: blog sözlük entryler bölümü)
 • bir favori iki beğenme değerinde olabilir.
 • başlığı sol frame de görünce bende yazmak istedim. buradan sözlük moderasyonlarına sesleniyorum.


  kendi adıma bir sıkıntım yok beyim, allah hepinizden razı olsun, buna da şükür.*
 • yukarda yazıldı mı bilmiyorum yapılmasının da kolay olmadığını biliyorum ama bi mobil uygulaması olsa sözlüğün tadından yenmez vallahi. telefondan giriş yaptığım için optimizasyon sorunları yaşıyorum google chrome yüzünden...
 • Çıkış yap'a bastıktan sonra emin misiniz evet hayır sorusu sorulması. Bugün 3 kez giriş yapmak zorunda kaldım yanlış basma sonucu.
 • her şeyi çok beğeniyorum. hiç bozmayın. ama illa bir değişiklik yapalım derseniz 2 önerim var:

  1- kenarda duran entryleri el altında bir yerlere koyun topluca görebilelim.
  2- sözlüğün temasını birazcık daha açık bir renk yapın, bazılarımızın görme problemleri var swh

  ekleme: kenardakileri bulamamak benlik bir şeymiş sorry swh
 • gece modunun bir seçenek değil, standart hale getirilmesi. sözlüğü açıp, hesabıma girene kadar gözlerim yanıyor yüce sezer.
 • kendi entrylerimizi indirebildiğimiz gibi, favorilere eklediğimiz, beğendiğimiz entryleri de indirebilsek hoş olabilir.
 • "dünün en iyileri" kısmında ufak bi değişikliğe gidilebilir. "dünün enleri" yapılıp, en çok kötülenenler, en çok beğenilenler ve en çok favorilenenler olarak listeleme yapılabilir.
 • profil kısmında sözlüğe kaç gün önce kayıt olduğumuz yazılsa hoş olabilirdi. ileride burası popüler bir yer haline gelir ve ben de hesabımı satmayı düşünmeye kalkarsam, bu araç hesabımın değerini arttırabilir.

 • Filmler ile ilgili entrylerin filmin orjinal ismiyle açılan başlıklara taşınması. Aynı şey için hem kendi dilinde hem de Türkçe başlık açılması biraz saçma oluyor. Türkçe başlığa orjinal başlığı içeren bir bakınız verilerek bir Entrynin girilmesi daha makul olur. Böylece aynı konunun entryleri bölünmüş olmaz. Önerim bu. Lütfen yapın. Arz ediyorum, saygılarımla.
 • bir başlık her uplandığında son sayfayı görmek yerine -son günün demek isterdim fakat çok entry girilmiyor- son 1 haftanın entrylerini görsek iyi olmaz mı? aşağı inmek çok zor oluyor. ve diyelim başlığa girilen entry sayısı 19 iken 2 entry girildiğinde, 20. entry'yi giren arkadaşın entry'sini okumak için extra uğraş lazım. şimdi diyebilirsiniz, okumak isteyen zaten okur diye. ama rastgele başlığa gelen bir insanın da entry'yi görmesi kötü olmaz. sonuçta herkes buraya okunmak için yazıyor.

  ikinci önerim yukarlarda mı farkılı başlıkta mı bir yerde gördüm de tam hatırlamıyorum. arkadaşın biri; sol frame'in en son girilen başlıkların değil de gün içinde en çok entry girilen başlıklara göre sıralanmasını önermiş. bu bahsedilen gündem butonudur. bunu da yukarda # işaretleriyle sıralanmışların arasına bir yere sığdırırız bence. #hepsi ile # takipin arasına bir de #gündem butonu iyi gider. önerilerim bunlar. şimdilik.
 • blog sözlüğü sözlük yapan yazarlara verebileceğim tavsiyelerdir.
  şikayet etmenin ötesine gidip üretmeniz lazım. (bkz: başlık)(bkz: entry)(bkz: düşünce)
  müdahale edemeyeceğiniz şeylerden şikayet etmeyi kesmeniz lazım. (bkz: bir yazarın düşüncesi, tarzı)
  beğendiğiniz entryleri oylamanız lazım. (bkz: beğenmek)
  sırf sizinle aynı düşünmüyor diye aşağı bakan okun anasını ağlatmamanız lazım. (bkz: kötülemek)
  çok da şey yapmamak lazım yani.

  farkında mısınız bilmiyorum ama buradaki her hareketiniz kişiliğiniz hakkında çok şey ele veriyor. mesela beğenmediğiniz bir yazarı devamlı kötülemek aşağılık psikolojisi içinde olduğunuzu gösterebilir. bazı yazarlara yapılan jestlere mutlak bir şekilde karşı gelmeniz kıskanç olduğunuzu anlatabilir. nickinizin angrybird olması içinizde sinirli bir yaratığı uyuttuğunuz anlamına gelebilir. olabilir.
 • Daha önce söylendi mi bilmiyorum ama kenardaki "bugün" kısmında en yakın zamanda entry girilmiş başlıklar yerine gün içinde en çok yazılan başlıklar çıksa daha iyi görünebilir bence. Şu anki durumda sadece az önce hangi başlıklara entry girildiyse onlar gözüküyor.
 • Blog sözlük'ü seven her yazarın açık olduğu parlak potansiyelde fikirlerdir.
  Biraz zoraki tanım oldu farkındayım. Bir üstteki entry sanırım benim için son damla idi. Turuncu'nun bir fikri var blog sözlük abileri, ablaları. Şimdi burası zaman geçirmek için, eğlenmek için vs kullandığımız bir site gibi dursa da biz kendimizi bir şekilde sıcak bir yuvada gibi hissediyoruz. Blog sözlük ailesi diye bir şey var gerçekten ve öyle sıradan bir topluluğun kendini aile olarak tanımlaması gibi değil. Ve bu aile üyelerinden biri olarak sözlüğe karşı bir sorumluluk hissediyorum, ki birçok entry'de gördüğüm kadarıyla yalnız değilim. Sözlük daha da gelişsin, bir şeyler yapalım diyenler hiç de az değil. Bu kadar politikacı girişi yeter deyip söze geliyorum artık.
  Madem herkes bir şeyler yapalım diyor o zaman faaliyete geçip fiillerimizle burdayız diyebilelim. * her üye günlük, haftalık da olabilir bilgisi olduğu herhangi bir konuda- okuduğu bölüm, yaptığı meslek, ilgilendiği bir konu- hakkında Wikipedia'dan alıntı değil de kendi kelimeleri ile bilgi versin. Bu hem kolay hem de sevdiğimiz ve çok zaman geçirdiğimiz bu platformda daha kaliteli vakit geçirebilimemizi sağlar.
  Ayrıca bulduğunuz başlığa, canım sözlük yazıp, entry'i öylece bıraktığınız, bebek severken canını acıtan insanlar gibi formatı ağlatmanız halinde 40 defa kötüle butonuna basarak telefonuma zarar verdirdiginiz için çok kızıyorum bilesiniz. Konu da nereye geldi. *
 • yazarın beyin fırtınası yapması suretiyle sözlüğün gelişimini sağlayacak fikirlerini sunmasıdır.
  Öncelikle çok fazla yazım hatası var. Arkadaşlar etmeyin eylemeyin bu ülkede zorunlu eğitim 12 yıl ve eksiksiz her sene Türkçe eğitimi veriliyor. Eğitim sisteminin açıklarına, sizin denk geldiğiniz o lanet olası hiçbir şey öğretmeyen öğretmene hiç değinmeden şunu rica edeceğim; biraz çaba gösterin. Zaman harcayıp fikirlerinizi yazdığınız platformun adı blog sözlük. İnsan buraya girip de şeyleri birleşik yazan birilerini görmek istemiyor doğrusu. Ayrıca bağzen diye bir kelime de yok. Söylemeden edemeyeceğim lütfen Türkçe karakter kullanın, gerçekten zor değil. Benim sorumlulardan ricam buna bir çözüm bulmaları. Mesela o yanlışı görüyorum ve yapabildiğim tek şey entry eksilemek. Sırf bunun için insanlara mesaj atmak istemiyorum. Belki kalbi kırılır, belki bana sinirlenir. Niçin yanlışı yapan o iken tepki çekme riskini ben taşıyayım ki? Keşke yazım, noktalama yanlışları yapan arkadaşları kibarca uyarabileceğimiz bir uygulama olsa. Tabii “benim hiç yanlışım yok.” diye bir iddiam yok, yanlış anlaşılmasın.
  Değinmek istediğim diğer bir husus da başlıklar. Arkadaşlar hiç mi sözlük okuyucusu değilsiniz? Bu kadar mı bir an önce söylemek istediklerinizi ortaya bırakıp kaçmak istiyorsunuz? Herhangi bir kişiye özel olarak saldırdığımı düşünmenizi hiç istemem asla böyle bir niyetim yok fakat bu gözler (bkz: Youtuberların yüzde doksanı) diye başlık gördü. Yani bir insanın şu başlığı okuduğu zamana, tıklayıp sayfayı yüklediği internete, geçirdiği duygusal değişikliğe yazık. Rica ediyorum daha fazla denetim yapılsın başlıklara dair.
  Üçüncü olarak şunu da dile getirmek istiyorum. Daha önce defalarca söylendi fakat bu konuda pek bir değişim göremiyorum. Şahsen ekşi sözlük başlıklarının gündeme çekilmesinden rahatsızım. Hani bir mevzu olur, gelişmedir burada da konuşulsun diyerek başlık açılır anlarım ama “kadınların bıkbıkbık olması” ya da “erkeklerin çok cıkcıkcık olması” gibi başlıklar görmekten gerçekten yıldım. Burada herkes ekşi sözlük’ten geldi demiyorum ama blog sözlük bir ara davet kodu paylaştı. ben de cinsiyetçi sözler ve küfürlerden yıldığım için belki daha samimi bir ortam bulurum umuduyla buraya geldim. İyi ki de geldim diyorum ama bu tarz başlıklar tepkimi almıyor değil.
  Umarım kimseyi kırmış olmam ve yanlış anlaşılmam. Zaten bu platformu sevmesem zamanımı harcamam, hoşuma gitmeyen şeyler de bu kadar gözüme batmaz. Sözlüğün daha da iyiye gitmesi için küçük önerilerde bulundum kendi adıma.
 • (bkz: hede) / hede / * / -spoiler- / http:// butonlarına ek, bir de "yazar" butonu eklense, bir entry'ye yazar etiketleme sistemi gelse, ve etiketlenen yazara isteğe bağlı olarak bildirim gönderilse hoş olabilir. gerek var mı bilmiyorum ama, bi değerlendiriniz bence

  
 • 1. Mesaj geldiğinde, herhangi bir entry favorilere eklendiğinde vs. e-posta yoluyla bildirim seçeneği eklenebilir.
  2. Konu başlığı ekran aşağıya kaydırıldığında üstte sabitlenebilir.
  3. Bir öneri değil ama ekşisozlukte gündeme oturan her konu blogsozluk'te de görülmeye başladı. Özgünlüğümüzü korumamız lazım diye düşünüyorum.
 • sol taraftaki uzun sütundaki (frame mi deniliyor oraya?) scrollbarı tutamayan bir tek ben miyim? ele gelmiyor bir türlü bu meret. mouse topu ile de hareket ettiremiyorum. tıklayıp çekeyim diyorum bu sefer de tıklanmıyor. yanlışlıkla başlıklara falan tıklıyorum. korkulu rüyam oldu. bu sorunu başka yaşayan birileri varsa turuncuların da grup falan kuralım.
  öneri: bence gayet açık.

  edit: ingilizce cahilliği

  edit2: anaa, ne buldum? grup demişken, sözlüğe cidden grup sistemi getirilebilir. insanların belirli amaçlarla toplanabileceği bir yapı oluşturulabilir. içeriğini henüz dolduramadım ama, fikri geliştirebilecek arkadaşlar çıkacaktır illaki. benzer fikri olanlar turunculandırırsa, belki geliştirip yönetime sunabilir.

  öneri 3: bir de, grup mesajlaşması eklenebilir. 3'lü, 4'lü falan mesajlaşmak isteyenler için. bu da iyi olabilir bak. ama önce mesajlaşma sisteminin geliştirilmesi gerekiyor. mesajlar, sayfayı yenilemeye gerek kalmadan anlık olarak ekrana düşerse bu siistem daha iyi yürüyecektir diye düşünüyorum.

  edit3: vay be, üzerimdeki ataleti atmaya başladım sanki. tavanı seyredecek enerji bile yoktu, bir anda 3 farklı fikir geldi aklıma. hadi inşallah
/ 9 »