blog sözlük için öneriler

87 entry daha

 • yazarın beyin fırtınası yapması suretiyle sözlüğün gelişimini sağlayacak fikirlerini sunmasıdır.
  Öncelikle çok fazla yazım hatası var. Arkadaşlar etmeyin eylemeyin bu ülkede zorunlu eğitim 12 yıl ve eksiksiz her sene Türkçe eğitimi veriliyor. Eğitim sisteminin açıklarına, sizin denk geldiğiniz o lanet olası hiçbir şey öğretmeyen öğretmene hiç değinmeden şunu rica edeceğim; biraz çaba gösterin. Zaman harcayıp fikirlerinizi yazdığınız platformun adı blog sözlük. İnsan buraya girip de şeyleri birleşik yazan birilerini görmek istemiyor doğrusu. Ayrıca bağzen diye bir kelime de yok. Söylemeden edemeyeceğim lütfen Türkçe karakter kullanın, gerçekten zor değil. Benim sorumlulardan ricam buna bir çözüm bulmaları. Mesela o yanlışı görüyorum ve yapabildiğim tek şey entry eksilemek. Sırf bunun için insanlara mesaj atmak istemiyorum. Belki kalbi kırılır, belki bana sinirlenir. Niçin yanlışı yapan o iken tepki çekme riskini ben taşıyayım ki? Keşke yazım, noktalama yanlışları yapan arkadaşları kibarca uyarabileceğimiz bir uygulama olsa. Tabii “benim hiç yanlışım yok.” diye bir iddiam yok, yanlış anlaşılmasın.
  Değinmek istediğim diğer bir husus da başlıklar. Arkadaşlar hiç mi sözlük okuyucusu değilsiniz? Bu kadar mı bir an önce söylemek istediklerinizi ortaya bırakıp kaçmak istiyorsunuz? Herhangi bir kişiye özel olarak saldırdığımı düşünmenizi hiç istemem asla böyle bir niyetim yok fakat bu gözler (bkz: Youtuberların yüzde doksanı) diye başlık gördü. Yani bir insanın şu başlığı okuduğu zamana, tıklayıp sayfayı yüklediği internete, geçirdiği duygusal değişikliğe yazık. Rica ediyorum daha fazla denetim yapılsın başlıklara dair.
  Üçüncü olarak şunu da dile getirmek istiyorum. Daha önce defalarca söylendi fakat bu konuda pek bir değişim göremiyorum. Şahsen ekşi sözlük başlıklarının gündeme çekilmesinden rahatsızım. Hani bir mevzu olur, gelişmedir burada da konuşulsun diyerek başlık açılır anlarım ama “kadınların bıkbıkbık olması” ya da “erkeklerin çok cıkcıkcık olması” gibi başlıklar görmekten gerçekten yıldım. Burada herkes ekşi sözlük’ten geldi demiyorum ama blog sözlük bir ara davet kodu paylaştı. ben de cinsiyetçi sözler ve küfürlerden yıldığım için belki daha samimi bir ortam bulurum umuduyla buraya geldim. İyi ki de geldim diyorum ama bu tarz başlıklar tepkimi almıyor değil.
  Umarım kimseyi kırmış olmam ve yanlış anlaşılmam. Zaten bu platformu sevmesem zamanımı harcamam, hoşuma gitmeyen şeyler de bu kadar gözüme batmaz. Sözlüğün daha da iyiye gitmesi için küçük önerilerde bulundum kendi adıma.
 • madem bir entry ile bir çok yazarı kızdırarak antipatik oldum, hakkını vereyim. sözlük ortamı eurovision' ı anımsatıyor bana. yani dost ve müttefik ülkelerin eserlerin müzikalitesine bakmaksızın birbirine tam puan verdiği müzik yarışmasını. şöyle ki; bakıyorum burada birbiri ile iyi geçinen yazarlar birbirlerinin entrylerini çokça beğeniyor, favlıyor. en iyiler listesindeki bazı entrylere bakıyor ve ne alaka diyorum. çok sevilenin yazıları çok beğenilir gibi bir şey olmuş sanki. bu alışkanlık sözlüğün aile ortamına katkı yapıyor belki ama, belirttiğim bu özelliği ile bence kitlelere ulaşıp bunu idame ettirmesi zor olur. bu gözlemimin doğru olduğunu iddia etmiyorum,fikrimi belirtiyorum sadece. inanın sevgili yazar ve moderatörler bunu içten ve yapıcı bir eleştiri olarak dile getiriyorum. kendimce sorun tespiti yaptım, çözüm teklifi? farkedilirse zamanla düzelir.
 • Sözlük ici tanış olup birbirlerine best friend forever, obursu tavuksuyuna çorbayı seviyor, panpam geldi yurumeyin, sözlükteki en kral prens gibi güzelleme ve (bkz: forum çok güzel gelsene) tarzı hareketleri sergilemek için sözlük kullanımı hakkı olanlar için (bkz: Sözlük dışı) isminde bir bölüm olsa... orada oynasalar. Fikir işte...
 • blog sözlüğü sözlük yapan yazarlara verebileceğim tavsiyelerdir.
  şikayet etmenin ötesine gidip üretmeniz lazım. (bkz: başlık)(bkz: entry)(bkz: düşünce)
  müdahale edemeyeceğiniz şeylerden şikayet etmeyi kesmeniz lazım. (bkz: bir yazarın düşüncesi, tarzı)
  beğendiğiniz entryleri oylamanız lazım. (bkz: beğenmek)
  sırf sizinle aynı düşünmüyor diye aşağı bakan okun anasını ağlatmamanız lazım. (bkz: kötülemek)
  çok da şey yapmamak lazım yani.

  farkında mısınız bilmiyorum ama buradaki her hareketiniz kişiliğiniz hakkında çok şey ele veriyor. mesela beğenmediğiniz bir yazarı devamlı kötülemek aşağılık psikolojisi içinde olduğunuzu gösterebilir. bazı yazarlara yapılan jestlere mutlak bir şekilde karşı gelmeniz kıskanç olduğunuzu anlatabilir. nickinizin angrybird olması içinizde sinirli bir yaratığı uyuttuğunuz anlamına gelebilir. olabilir.
 • ana sayfanın ön panelinde yer alan beğenilen ya da neye göre dizayn edildiyse, var olan giri durumunun değiştirilmesi çok daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. günün belli bir oy almış girisi yayınlanırsa eğer hem o konuya talep artar, hem de günü aktif tutarız. geçmişe ait girilerin yayınlanması, eski konuların hortlamasına ve bir süre sonra döngüye girmeye sebep olacaktır. ayrıca, sisteme resim ya da fotoğraf eklerken bunu link ile yapmak yerine sisteme yüklemenin bir yolu olursa güzel olur ama sanırım bu da giderleri arttıracaktır. eğer bu şimdilik mümkün değilse http:// ile eklediğimiz linkin alternatif bir sekmede açılmasını engellersek daha iyi olur.

  ek: yeni güne geçince (00.00 saatinde) sol frame sıfırlansa ve yeni bir başlangıç yapsak nasıl olur? silinen onca başlık da "dün" bölümü altında yayınlansa. artısı çok gibi görünüyor ama yine karar sizin.

  ek2: bazı girileri çok beğendik diyelim. onları favorileyerek bir nevi kayıt altına alsak nasıl olur? beğeni iyi hoş ama favori de eklenirse çok daha hoş olur diyelim ve yine karar sizin.
 • Bir önerim var, moderatörlere değil yazan herkese. Açılan başlıklara yapılan yorumlar eğer bilgi içerirse sözlük bir bilgi kaynağı haline gelir. Başlıklara yazılan yorumlar kişisel yorum, tercih ya da kısa ve insanlığa faydalı olmayacak cümleler içerirse çok başlık ancak faydasız bir yığın haline gelecektir. Şimdi bazı mizahi konularda evet boş yorum yapılabilir ki bende yapıyorum bazen zevkli oluyor. Ancak içinde gerçek bilgilerin ve tecrübelerin olması gerektiği başlıklardaki entryler boş yorumlar olursa sözlüğün kalitesi yükselmeyecek, aksine kan kaybedecektir. Benim yorumlamam da bukaar.
 • paylaşım butonları nın yanına ek olarak +1 google butonunun eklenmesinin iyi olacağını düşünüyorum.

  Google nin şöyle bir işleyişi var çünkü.
  Örneğin benim 500 google plus takipçim var.
  Ve atıyorum sözlükten ölmeden önce izlenesi filmler diye bir başlığı +1 yaparak paylaşıyorum.
  takipçim olan 500 kişiden biri şöyle bir arama yaptığında, mutlaka izlenmesi gereken filmler o zaman google diyecek ki,
  bak sen bu adamı takip ediyorsun. O da bu konu hakkında böyle bişey paylaşmış.
  Gönderiyi bu yüzden üstte gösteriyor.

  Google plus ın gücünü küçümsememek gerek diye düşünüyorum yani.
  +1 butonun olması fayda sağlayacaktır.
 • bir başlık her uplandığında son sayfayı görmek yerine -son günün demek isterdim fakat çok entry girilmiyor- son 1 haftanın entrylerini görsek iyi olmaz mı? aşağı inmek çok zor oluyor. ve diyelim başlığa girilen entry sayısı 19 iken 2 entry girildiğinde, 20. entry'yi giren arkadaşın entry'sini okumak için extra uğraş lazım. şimdi diyebilirsiniz, okumak isteyen zaten okur diye. ama rastgele başlığa gelen bir insanın da entry'yi görmesi kötü olmaz. sonuçta herkes buraya okunmak için yazıyor.

  ikinci önerim yukarlarda mı farkılı başlıkta mı bir yerde gördüm de tam hatırlamıyorum. arkadaşın biri; sol frame'in en son girilen başlıkların değil de gün içinde en çok entry girilen başlıklara göre sıralanmasını önermiş. bu bahsedilen gündem butonudur. bunu da yukarda # işaretleriyle sıralanmışların arasına bir yere sığdırırız bence. #hepsi ile # takipin arasına bir de #gündem butonu iyi gider. önerilerim bunlar. şimdilik.
 • telefonlar için bir uygulama güzel olabilir.
  site içerisindeki renkler kişisel olarak değiştirilebilirse hoş olurdu.
  ayrıca gece modu gerçekten güzel görünüyor sitenin kaliteli ve elit hissettiren bir havası var diğer sözlükler ile karşılaştırıldığında.
 • beğeni ve kötüleme bildirimlerinin geri gelmesini öneriyorum. bunu amacı dışında kullanan birkaç kişi yüzünden yıllardır amacına uygun bir şekilde kullanılan uygulamanın kaldırılmaması gerekir diye düşünüyorum. aksini düşünenler de var tabi, belki de mümkünse oylamaya bile sunulabilir. bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da örnek bir sözlük olmuş oluruz.
 • # ile başlayan entry numaralarının üzerine imleç ile gelindiğinde entry'lerin tarihi görünmektedir.
  ayrıca yine # ile başlayan entry numaralarına tıklandığında gelen tekil entry sayfasında tarih ve saat bilgisi bulunmaktadır.

  blog sözlük her türlü fikir ve önerilerine açıktır.
 • spoiler "butonu". basıldığı takdirde içerik gösterilirse daha güzel & uygun olur düşüncesindeyim.
 • sözlüğün önerilere bu kadar açık olması çok güzel. düşünce özgürlüğüne şüpheli bir gözle bakılan bu zamanda farklı fikirlere açık olmak sorunların üstesinden gelecektir diye düşünüyorum.

  sadece (bkz: #30109) entry ile ilgili bir şey hatırlatmak istiyorum.

  entrylerin altında ne kadar eksi veya artı aldığı yazılırsa teşvikten çıkar başka bir şeye dönüşür. daha çok yazmaya hevesli yazarların hevesini kırabilir. teşvikten çıkar yarışmaya dönüşür. türkiyenin eğitim sistemine dönüşür. debe nin güzel tarafı insanların seçici beğenilen yorumlar okuması, yazarak teşvikten daha fazla.biz mütevazi olmayı, yaptığımız iyiliği unutup bununla mutlu olmayı unuttuk. sürekli bir yarış ve öne çıkma isteğiyle dolduk. burası öyle olmasın.

  burası diğer sözlüklerden farklı bir platform.standart sözlük konseptinden ziyade blog yazarlarının, takipçilerinin hatta ilgililerinin birleştiği bir platform. ve sözlük de. burada her şeyin tanımı mı yapılmalı sadece geyik mi yapılmalı?

  blog-sözlük ikilisinden sözlük kısmının çok daha ağır bastığını görüyorum. blog kısmıyla ilgili yazarlarının ve okuyucularının ortak yönleriyle ilgili bir şeyler yapamaz mıyız? blog tarafı daha altta kalıyor gibi. bence bu konu hakkında biraz düşünebiliriz. kolay gelsin blogsözlük belediyesi.
 • Sayfamızı seçebilelim. On üçüncü sayfadan bir başlığa entry girip, başlığı canlandırmaya çalışma gibi fantezilerim var da. 13 kere sonraki sayfaya basmak istemiyorum.
 • Entrylerin altındaki oylama, favorilere alma vs. kısımları birbirine çok yakın. Beğeneceğimiz entryi kötülediğimiz, kötüleyeceğimiz entryi favorilere aldığımız oluyor. Biraz aralarında boşluk olsa böyle yanlışlıklar olmaz diye düşünüyorum.
 • -Favorileme tuşunun blog sözlük logosu olması hoş olurdu.

  -reddit gibi beğeni ve kötüleme butonlarının arasında değer olabilir.

  -başlıkta aramaya favorilediklerim butonu gelmesi. Şu an için belki sadece blog sözlük itiraf, üstteki yazarın nickinin düşündürdüğü ve bugünkü blog yazım başlıklarına kullanılacaktır. Fakat ileride çok işimize yarayacağına inanıyorum.
 • Malzemeler bölümünün hammaddesi sadece ekşi sözlük galiba. Eğer ki sözlük çeşidi çok olur ve hammaddeler iyi işlenir ise malzemenin de kalitesi artar. Böylelikle gündem dışında da üzerine konuşulacak ve bilgi alışverişi yapılacak başlıklar açılmış olur.
 • (bkz: hede) / hede / * / -spoiler- / http:// butonlarına ek, bir de "yazar" butonu eklense, bir entry'ye yazar etiketleme sistemi gelse, ve etiketlenen yazara isteğe bağlı olarak bildirim gönderilse hoş olabilir. gerek var mı bilmiyorum ama, bi değerlendiriniz bence

  
 • Blog sözlük'ü seven her yazarın açık olduğu parlak potansiyelde fikirlerdir.
  Biraz zoraki tanım oldu farkındayım. Bir üstteki entry sanırım benim için son damla idi. Turuncu'nun bir fikri var blog sözlük abileri, ablaları. Şimdi burası zaman geçirmek için, eğlenmek için vs kullandığımız bir site gibi dursa da biz kendimizi bir şekilde sıcak bir yuvada gibi hissediyoruz. Blog sözlük ailesi diye bir şey var gerçekten ve öyle sıradan bir topluluğun kendini aile olarak tanımlaması gibi değil. Ve bu aile üyelerinden biri olarak sözlüğe karşı bir sorumluluk hissediyorum, ki birçok entry'de gördüğüm kadarıyla yalnız değilim. Sözlük daha da gelişsin, bir şeyler yapalım diyenler hiç de az değil. Bu kadar politikacı girişi yeter deyip söze geliyorum artık.
  Madem herkes bir şeyler yapalım diyor o zaman faaliyete geçip fiillerimizle burdayız diyebilelim. * her üye günlük, haftalık da olabilir bilgisi olduğu herhangi bir konuda- okuduğu bölüm, yaptığı meslek, ilgilendiği bir konu- hakkında Wikipedia'dan alıntı değil de kendi kelimeleri ile bilgi versin. Bu hem kolay hem de sevdiğimiz ve çok zaman geçirdiğimiz bu platformda daha kaliteli vakit geçirebilimemizi sağlar.
  Ayrıca bulduğunuz başlığa, canım sözlük yazıp, entry'i öylece bıraktığınız, bebek severken canını acıtan insanlar gibi formatı ağlatmanız halinde 40 defa kötüle butonuna basarak telefonuma zarar verdirdiginiz için çok kızıyorum bilesiniz. Konu da nereye geldi. *
 • entry'lerin tarihi ve zamanı gözükse çok iyi olur.
87 entry daha
/ 7