blog sözlük eleştiri

 • Sözlük yazarlarının, sözlük hakkında düşüncelerini dile getirmeleridir.

  Sözlüğün eskisi gibi olmadığı gayet açık. Ama suç kimin? Bana kalırsa benim değil. Sözlüğü forum gibi, kız whatsapp grubu gibi kullanıyormuşum. Lan ben en azından kullanıyorum, siz çok yapıcı, muazzam entryler girdiniz de elinizden mi aldık? Yoo. Sol frame akmıyor bile. Eski yazarlar sözlüğü sallamıyor, yenileri sözlük ne bilmiyor. Sen çok mu doğru giriyorsun apollonia? Hayır ama bunu gayet bilerek ve farkında olarak yapıyorum. Girin bakın ya yazdıklarıma, o gizli üye adı altında seri kötüleyenden iyiyimdir. Ya da ne bileyim mesaj kısmını kız düşürmek için kullanan dallamalardan? Sinirliyim lan, güzeldi burası. Seviyordum yazmayı, mahvettiniz. Çoğunuzu hala çok seviyorum, üstünüze alınmayın. ama burası çöküyor ve ben molozlar altında kalmayacağım. Bu üçüncü hesabımdı. Dördüncüsü olmayacak. Sezer abiye saygılarımla, biliyorum ki o da çok memnun değil hatta belki benden de memnun değildir kxjxjxj üçlü fiş abime sevgiler çünkü fraustranger bana sözlüğü ilk kez gösterdiğinde onun entryleri dikkatimi çekmişti, ya beni de yazar yapsana dememe sebebiyetti. Frau benim buraya gelmeme vesiledir. Ona da bol kepçe sevgilerimle. Mabedim parliament.. hakkında bir sayfa yazı yazabilirim seni seviyorum. Sekizinci vecihi, bence buranın en iyi yazarlarından. Kalemi kuvvetli, anneannesi hakkında yazdıklarına ağladım. Angry'm çiçeğim ♡ (bkz: kıskananlar kudursun) ve burada tanıştığım, konuştuğum , güzel zaman geçirdiğim herkes, çok sağolun. İyi ki varsınız. Ha çok da dangalak tanıdım, Allah ıslah etsin artık diyecek bir şey bulamıyorum. Bu eleştiriden çok veda oldu, ben kötü bir yazarım zaten boşverelim. Gideyim de bir uçak bileti alayım. (bkz: elveda)
 • Öncelikle sözlerime burayı geçirdiğim kısa süre içinde çok sevdiğimi söyleyerek başlamak istiyorum.
  Davet kodu ile geldiğim ilk günden itibaren içerideki sıcak ortam ile daha önce üye olduğum sözlüklerden daha farklı olduğunu hissettirdi hayatımda önemli bir yeri oldu. Ancak şahsi duygularımın dışında sözlükte son zamanlarda yazar arkadaşların haklı serzenişlerini de görüyorum. Bunlar çok sevdiğim yazar arkadaşlarımı suçlamak anlamında değil ama formattan uzaklaşma, pohpohlanmışlık olduğunu düşünüyorum.
  Tabi saçma sapan troller ve başlıklar altında birbirine küfür eden, insanların özelini açığa çıkaran tipler olmasından çok daha iyi ve tercih edilesidir.
  Benim çağrım sözlükte daha fazla aktif olup, formata daha fazla yaklaşıp, dolu dolu entryler paylaşıp sözlüğümüzü canlandırmaktır. Böylece daha güzel bir sözlük oluşturmamız ve her geçen gün büyüyen bir aile olmamız mümkündür.
 • açılın ben doktorum.

  zaten yazar sayısı 9 falan olan sözlük için acı haber. ama çaresi var. ne mi çaresi?

  (bkz: blogsozluk.com/bizbize)

  sezer beye sesleniyorum. bu projeyi hayata geçirelim. biz şu an bu formattan vazgeçmeyerek sevdiğimiz şeylere devam edebiliriz.

  projeyi anlatıyorum. sol üstte gördüğünüz butonların yanına bir yenisi eklenerek "bizbize" paneli oluşturulur.
  bu panelde sözlük yazarlarına ayrılan köşelerde yorumlar ve eleştiriler yapılır.
  sözlük yazarlarının tavsiye ettikleri filmler/oyunlar/müzikler/kitaplar gibi bölmeler oluşturabiliriz. hem bir zevk havuzumuz olur. hem de online özelliğini getirirsek daha interaktif şekillerde katılımcı bulabiliriz.
  yardım bölmesi olursa tadından yenmez. hepimiz biliyoruz ki bu sözlükte pek çoğumuzun blogu ve hemen hemen uzmanlık alanımız var. gündelik hayatlarımızda karşılaştığımız sıkıntılarımızdan, sevgilimizden yediğimiz tribe kadar pek çok noktada bir destek kaynak olabilir diye düşünüyorum.
  anket özelliği eklenebilir. onediovari olmamak şartıyla." atıyorum üniye hazırlanıyorum. şunu mu yazsam şunu mu yazsam karar veremedim. sen olsan napardın?" cinsinden sorular sorularak fikir edinilebilir.
  bildiğin gahvaane gibi olabilir yani.
  daha aklımda çok çılgınlıklar var ama....

  peki biz bunu neden başlıkların altında yapmayalım? şimdi nedenini açıklıyorum.

  ben sözlüğü ekimden bu yana takip ediyorum. sol frame de dikkatimi çeken ilk başlık angrybird dü. "nolmuş lan yeşil domuzlar fetöcü müymüş" demeye kalmadan ilk entryde bu başlığın bir şahsa atfedildiğini anladım.

  angry de dahil olmak üzere tüm yazarlara söylüyorum: ---- insanlar bunu okumaz genşler.--------

  ama sunduğum proje uygulanabilirse hem sıcak ortamımız olur (daha ortamım yok ama inşalla olur) hem de format interaktif sözlükler arasında çılgın atar. demedi demeyin.

  edit: angrybird bu entryde de üzerine gelmiş gibi oldum. ama amacım valla sen değilsin. peace 2
 • Kısmen katıldığım durumdur.

  Bir kere kim olursa olsun herkesin kendisini ifade etme ve bunu özgürce sözlükte paylaşma hakkı var. Zamanında beni profesyonel olarak eksileyen bir tayfa vardı. Genel olarak uzun entryler yazıyorum ve daha paylaşır paylaşmaz okumadan eksileyen ve işini son derece iyi yapan bir ekip vardı. Sözlükten tanıştığım kız arkadaşım da deli gibi eksilenince ikimiz de sözlüğü bıraktık. Kafa dağıtmak için tekrar sözlükte yazmaya başladım. Şimdi ise o eksileyen tayfa gitmiş.

  Diyeceğim o ki bırakın insanlar yazsın. İnsanların umudunu, yazma alışkanlıklarını kırmayın. Rahatsızlığınız varsa özelden "uygun ve seviyeli" bir dille yazın. Anlaşamadığınız entryleri o kişiyle üslubunuzu bozmadan tartışın. Ancak türkiye'deyiz. Rahatsız olduğumuz şeyleri yazmak yerine eksilemek daha kolay geliyor. Ancak sebebini paylaşmadan eksilemek doğru değil. İnsanız gençler biz. Buradaki kişilerin birçoğu anlayışlı ve akli melekeleri yerinde. Eksilerken suyunu çıkarmayın.

  Öte yandan sözlüğün foruma dönmesi olayı kesinlikle doğru önermedir. Burada güzel dostluklar ve arkadaşlıklar kurulabilir. Ortam son derece müsait. Ancak kafa dengi olan arkadaşlar sohbetlerini entry altına taşımak yerine whatsapp grubu ya da başka sosyal medya mecralarını tercih edebilir. Bu da çok zor değil. Bazen öyle entryler görüyorum ki cidden hangi platformda olduğumu anlayamıyorum. He bundan rahatsız değilim. Ancak her kafası uyuşan kişilerin entrylerini atıfta bulunarak yazması sözlüğü kirletir. Sözlükte bilgi verici ya da felsefi konuşmaların olduğu çok az entry gördüm. Örnek olarak Sol frame'E bakabilirsiniz.

  Son olarak bir örnek vermek istiyorum. Sözlüğü bıraktığım zaman uzun bir entry girmiştim. Beni eksileyen arkadaş geldi bana özelden mesaj attı. Açık konuşayım üslubunu beğenmedim. Küfür ya da hakaret yoktu ancak önyargılı bir yazıydı. Kişinin ismini vermeyeceğim ancak sözlükteki en saygı duyduğum insan oldu. Zaten o kişi kendisini biliyor. Kendisinden hoşlanmıyorum ancak içten içe büyük saygı duyuyorum özverisinden dolayı. Böyle olunmalı işte. Kendisine selamlar.