berat kandili

 • Üç aylardan ikincisi olan şaban ayının tam ortası olan 14 ünü 15 ine bağlayan gecede kutlanan islam dininin kutsal gecelerinden bir tanesidir. Osmanlı imparatorluğu padişahlarından ikinci selim zamanında bu mübarek gecede minarelerde kandil yakıldığı için kandil ismi de eklenmiştir.

  ey inananlar! mübarek berat kandiliniz kutlu olsun.
 • ben dahil çoğu müslümanın imana gelip aşkla ibadet ettiği ve sonraki gün sanki dün hiç yaşanmamışcasına hayatına devam ettiği kutsal gecelerden biri. tabi bir de tüm günahların affolunduğuna ve bir yıllık kaderimizin yazıldığına inanılır. bu da ibadetlerin ve gelinen imanın artmasına sebep olur.
 • tüm müslüman aleminin berat kandili mübarek olsun, dualarda buluşmak dileğiyle
 • Dilden dile dolaşan dua edip, namaz kılıp, tövbe dileyen herkesin affedilecegine inanılan gün.

  Hiç bi özelliği yoktur. Aynı sakal-i şerif gibi. Aynı kutlu doğum haftası gibi.

  Bazı yerler kandil gecesi kaynağı olarak Kur'an-i kerim'de duhan suresi gösterilmektedir. Halbuki bu surede “O gecede her hikmetli buyruk ayrılır ve katımızdan bir emirle ilgilisine yollanır.” (Duhân, 44/4-5) buraya kadar normal ancak aynı sürede söylenen mübarek gün için kadir gecesinden bahsedilmektedir. “Hâ Mîm. Andolsun o apaçık kitaba ki biz onu mübarek bir gecede indirdik. Çünkü biz uyarıcıyız. O gecede her hikmetli buyruk ayrılır ve katımızdan bir emirle ilgilisine yollanır.” (Duhân, 44/1–5)

  Müslümanlar icin en önemli gün kadir gecesi'dir.

  Edit: tabikide dua etmeniz, namaz kılmanız da hic bi problem yok.

  Edit 2: keşke bunu anneme anlatabilsem.
 • Tüm affedilme dualarımızın,tövbelerimizin kabul edileceğine inandığımız mübarek gecelerden.
 • ramazana yakınlaştık sinyali veren gün. özel gün.