bencil

  • Bencil denilince ilk akla gelen sürekli ses yapan komşu. Evinde ses yaptığı yetmiyor gibi birde demin çocuğuna top oynamayın dedim diye arkamdan ses yapması için destek verdi. Şaka gibi ama gerçek. Bencilliğin ete kemiğe bürünmüş hali kim derseniz komşumu rahatlıkla gösterebilirim. Neyse çok yazdım gidip gürültü eşliğinde yaz okulum için ders çalışmaya devam edeyim bari sinirim bozuldu. :)
  • Empati yeteneği gelişmemiş yahut bu yeteneğini kullanmamayı tercih eden kişilere verilen sıfattır.
    Tamamıyla bakış açısıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Nasıl ki izlediğimiz filmde yahut dizide o çok sevdiğimiz karakter ölünce senariste küfrediyoruz, lanet ediyoruz ve televizyonu kapatıyoruz. Sanki o yapım sadece bizim için vardı ve bizim sevdiğimiz karakter ölmemeliydi işte, siz benim gibi muhteşem bir izleyiciyi kaybettiniz. İşte bu modu tutup da sosyal hayatta kullanır bencil birey. Etrafında yaşayan insanlar onun yüce varlığı için çabalamalıdır. Geniş patron sandalyesine oturur ve hayatındaki insanları analiz eder. Kendisine verdiği fayda oranına bakar. “mutlu ediyor mu, yararı var mı, seviyor muyum? Kalsın. Onun başına gelen ve onu ilgilendiren korkunç olay beni etkilememeliydi, gitsin.”
    İyi de güzel insan karşındaki dizi karakteri falan değil ki. Sen televizyonu kapattığın gibi insanlara arkanı dönüp gidemezsin yahut insanları senin keyfine göre yönlendiremezsin.
    O da tıpkı senin gibi etten kemikten bir varlık. Duyguları, ihtiyaçları, işleri olan bir insan. Ne senin ona, ne onun sana bir üstünlüğü var. Bunu artık idrak etmen gerek.
  • Öncellikle kendi çıkarını düşünen kişi