baba

 • Şuan bilgisayarımı ele geçiren ve bloğumu bulma ihtimalinde bloğumu silmek zorunda olduğumu düşündürten, x kromozomlarımdan birinin sahibi, çekirdek ailemin en büyük erkek ferdi.
 • "Babam benimle insanlara nasıl davranmam gerektiği konusunda hiç konuşmadı. Bir başkasına herhangi bir şekilde düşünceli davranıyorsam bunun nedeni, babam öykünmemdir."
  (bkz: Pamela McGrew)
 • gözlerimi hayata açtığım ve kendimi bildiğim günlerden beri tek kahramanımdır benim babam. öyle güzel hissettirir ki bana gözlerimin içine baktığında "sevginin ne olduğunu" orada çok iyi anlarım. bazen içi ezilir, bazen sevgi patlaması yaşar.

  bana en çok güvenen, güvendiğini her dakika hissettiren; o güveni boşa çıkarmamak için hata yapmaktan köşe bucak kaçmama sebep olan adamdır benim babam. baba gibi babadır. her zaman her zorlukta arayabileceğim, başta ufaktan kızacağını ama asla beni kırmayacağını bildiğim adamdır kendisi. hatta arkadaş ortamıma sokabildiğim, tüm hobilerime ön ayak olan, tüm çılgın fikirlerime annemle tartışıp destek çıkan insandır.

  babalar itinayla sevilir, çok sevilir. çünkü bu dünyada baban hariç,kimseye güvenmeyeceksin.
 • sahip olan kişinin aynı zamanda zengin olduğu ender değerlerden biridir.
  ve insanlar fakir kalmadan önce zenginliğin kıymetini bilmelidir.
 • bazı insanlara rastlıyorum babam benim kahramanım diyorlar, beni en çok o sever diyorlar, ben de çok seviyorum, o beni hep korur diyorlar. onlar bunları anlatırken, onları içimde koca bir boşlukla dinliyorum. bana bir anlam ifade etmiyor, sanki bu insanlar bambaşka bir evrende yaşıyor, sanki sesleri uzaktan geliyor bana. ben baba ve sevgiyi hiç aynı cümle içinde kullanmadım çünkü hiç aynı ana sığdıramadım. çocukluğuma dair anılarımda küçücük bir çocuğa işkence eden dev bir adam var çünkü, baba bu demek benim için. aşağılanma demek, köşeye sıkıştırılma demek, anneyle beraber saatlerce ağlamak demek. yedirdim, içirdim, giydirdim daha ne istiyorsunuz ulan diye babalık vazifelerinin sana anlatılması demek. bendeki boşluk diyorum, babamın sevgisi olması gereken yer. ama o yeri dolduracak ağaçlar çiçekler yetişmedi içimde. belki bu yüzden hep kendimi eksik hissediyorum, belki bu yüzden beni incitir diye kimseye yanaşamıyorum. belki bu yüzden korkuyorum dünyadan kim bilir... demem o ki eğer babanız kahramanınızsa sizin, başarılarınızla gurur duyuyor, ne olursa olsun o benim babam diyebiliyorsanız kıymetini bilin. herkes bu kadar şanslı doğmuyor çünkü.
 • 1972 yapımı Godfather isimli filmin türkçeye çevrildiği kelime. Üç filmlik serinin ilki ve en efsanesinde Marlon brando ve al pacino başrolleri paylaşıyor. Şiddetle tavsiye edilir.

  (bkz: sana reddedemeyeceğin bir teklif sunacağım)
 • --- spoiler ---
  babandır, ne yapsa yarandır
  --- spoiler ---
 • Bugün baya para verse yarın yine paran var mı diye soran gölgesinin yeteceğini düşündüğüm kişidir
 • --- spoiler ---
  peder
  --- spoiler ---
 • bu neden böyle bilmiyorum sahiden? babamı sadece güzel yanlarıyla hatırlıyorum hep, ama hep. Sıcak yaz günleri eline bir gazoz şişesi, bir bardak alıp kapının önünden geçenlere ikram etmesini ve içenlerin serinleyerek "Amca sen kimsin? " demelerini yüzlerindeki sevinçle. sonra cebinde şekerle gezerek, bakkalda,mahallede büyük küçük herkesin ağzına elleriyle vermesini. Annemin küs olduğu komşuya, habersizce hediyeler götürmesi annem adına. Dört kardeş hepimize isimler takması, bizi alnımızdan öpmesi. Biz oturmadan sofraya bir lokma bile yiyememesi. Annemin sitemlerine rağmen kedileri, köpekleri bahçeye doldurup beslemesi. Kara kışta sokakta gördüğü botu yırtık kişilere bütün parasını vererek bot alması ve saatlerce yürüyerek eve gelmesi. Annemi veya bizler kırdığında, siniri geçer geçmez inanılmaz hallere girerek gönüllerimizi alması....Belki bu güzellikler mi bilmiyorum ama, ben babamın olumsuz yanlarını düşünmüyorum, düşünsem belki babasız hissederdim kendimi. Sanırım korkum bu. Çünkü, benden gayrı kardeşlerimin babamı eleştirdiğini, ona kızdığını biliyorum...öyle....
 • Baba diyince aklıma Erdem Beyazıt' ın şu mısraları gelir:
  "Kimimize kış, kimimize bahar olup canıyla değen babalarımızı!
  Bu memlekette insanlar belki de en çok baba sancısıyla inliyor, en çok baba deyince aklımıza gelir çocukluğumuz!
  Mazinin araladığı perdeden sızıyor eski günler!
  Onlarla kavgalı onlarla sevdalı olduğumuz!
  En çok baba yokluğunun hüsranıyla kızıyormuş zaman ayrılığın yarasını!
  İnsan baba olunca anlıyormuş babasını! "

  Tanım: varlığına her geçen gün daha fazla şükrettiğim değerli insan.
 • ilk ve son kahramanım olan , küçükken salça kutusunu açışına , koltuğu kaldırışına hayranlıkla baktığım, benim için her şeyi yapabileceğine en içten inandığım , o yanımdayken kendimi güvende hissettiğim, çok özlediğim, her zaman kendime örnek aldığım, bu entryi girerken burnumun sızlamasına sebep olan adam
 • Buzdağı gibidir baba. Heybeti nice titanikler ürkütür de, suyun altında ne dertler gizlidir bilemezsin hiç.
 • Baba sırtınızı dayadığınız koca bir duvar gibidir. Bir gün ansısız çekip gittiğinde düşmeseniz bile sendelersiniz. Sonra ayakta kalmaya çalışırsınız. Lakin hiçbir zaman eskisi gibi kendinizi güvende hissetmezsiniz. *
 • Her zaman arkamda olduğunu bildiğim, maddi manevi desteğini hiç bir zaman esirgemeyen kişi..
 • en sarhos aninda bile sirtina alip gezdiren, olmasa da veren, oksurugu duyunca sevinilen.
 • italyan mafyasını konu alan bir üçleme.
 • içinde kanayan yara oluverir insanın bazen. babasını öve öve anlatan o kızdan nefret ediverirsin. karanlıktan korkmazsın ama insanlardan korkmayı öğrenirsin baban seni sevmezse. sahi bir insanı babası sevmezse başka biri sever mi onu? ya bir kız çocuğu babasının sevmediği ellerini nereye saklasa üşümez o eller...
 • kendisine peder bey dediyim insandır.
  çok eylencelidir, ama nedense korkarımda. türlü serseriliklere bile ses etmez,evladım neden yaptın der.
  bayramlarda da çorap alır hem. (bkz: swh)
 • baba olmak :')
/ 2 »