aylak adam

 • "birden kaldırımlardan taşan kalabalıkta onun da olabileceği aklıma geldi. içimdeki sıkıntı eridi."
 • Aynı zamanda bir yayın evi adıdır. Bu yayın evi tarafından yapılan çeviriler oldukça kaliteli olmakta birlikte kitap fiyatları da oldukça uygundur. İlgililere duyurulur.
 • "...Kim bilir, iç sıkıntısı olmasa, belki insanlar işe gitmeyi unuturlardı. 'İş avutur,' derdi babası. O, böyle bir avuntu istemiyordu..."

  "Çoğunluk çabadan, yenilikten korkuyordu. Ne kolaydı onlara uymak!"

  "...Dayak yiye yiye bu şehirde yaşamayı öğrenecekti. Hep tetikte olacaktı. Yasaktı dalgınlık. Daldı mı, büyük şehir insanı kornalar, çanlar, küfürler, gıcırtılar, çarpmalarla kendine geliyordu..."

  "...Sigarasını küllüğe bastırdı. 'Nasıl kolayca söyleyiveriyor bunu. Sevmek! Kelimelere herkes kendine göre bir anlam, bir değer veriyor galiba. Bu değerler aynı olmadıkça iki kişi iki ayrı dil konuşuyorlarmış gibi olmuyor mu?"

  " -Neden bu kadar kötümsersin?
  -Sen neden değilsin? Çevrene bakmıyor musun? En mutlu görünenleri bile! Bütün bunlar üç oda, bir mutfak, iki çocuk düşü ile başlıyor. Sonra? Haydi bayanlar, baylar! Bu fırsatı kaçırmayın. Siz de girin, siz de görün. Üç perdelik dram..."

  "Titrek bir sesti 'Bir bakıma haklı. Hepimiz korkağız. Korktuğumuz için severiz; korktuğumuz için yaşarız; korku yüzünden öldürürüz. En kötüsü kısa sıkıntılardan korkarız..."

  "...Bu çatı altında ortak yaşayanlarda ne var? Yalnız birlikte yaşama zorunluluğuna inanmaları..."

  "...Olmuyordu. Artık dünyada ne sihirbaz vardı, ne de sihirli değneği kestikleri ağaç..."

  "...Bu bekleyiş üzgünlüğünü bilsen! Dayanamayacağım, ben gidiyorum. Belki daha iyisine ulaşmak elimizde değil. Bilmiyorum. Hoşça kal..."

  "...Tutamak sorunu dedim. Dünyada hepimiz sallantılı, korkuluksuz bir köprüde yürür gibiyiz. Tutunacak bir şey olmadı mı insan yuvarlanır. Tramvaylardaki tutamaklar gibi. Uzanır tutunurlar. Kimi zenginliğine tutunur; kimi müdürlüğüne; kimi işine, sanatına. Çocuklarına tutunanlar vardır. Herkes kendi tutamağının en iyi, en yüksek olduğuna inanır. Gülünçlüğünü fark etmez..."

  "...Ben, toplumlardaki değerlerin ikiyüzlülüğünü, sahteliğini, gülünçlüğünü göreli beri, gülünç olmayan tek tutamağı arıyorum: Gerçek sevgiyi! Bir kadın. Birbirimize yeteceğimiz, benimle birlikte düşünen, duyan, seven bir insan!"

  -Sustu. Konuşmak gereksizdi. Bundan sonra kimseye ondan söz etmeyecekti. Biliyordu; anlamazlardı.
 • "sustu. konuşmak gereksizdi. bundan sonra kimseye ondan söz etmeyecekti. biliyordu; anlamazlardı."
  (bkz: kitaplardaki etkileyici son cümleler)
 • Yusuf atılgan'ın yazdığı ilk romandır(1959). Yusuf atılgan roman kahramanına bir ismi bile çok görüp C. adını vermiş ve dört bölüm ile C.' nin sıradan hayatını yazıya aktarmıştır. Varoluşsaldır, enfestir...
 • yusuf atılgan tarafından yazılmış, 4 bölümden oluşan ve her şeye karşı olan bir kişinin yalnız kalışını anlatan kitap.