ateist

 • Ateizm, tüm tanrılara ve ruhsal varlıklara olan metafizik inançları ve dinleri reddeden; doğruluğuna inanılan gerçekliği inanç yoluyla açıklamayı kabul etmeyen bir felsefi düşünce akımıdır.
 • Her insanın doğduğu anda bulunduğu dini-felsefi görüştür.Daha sonra ailesi ve çevresi ne verirse o oluyor.
 • kendilerince tanrı fikrini reddedene ateist denir.
 • tanrıtanımaz. '*'
  onlar kötüler, kafirler, iğrençler, ööğğhhhkk falan durumu yok. insanlar işte. yalnızca bir konuda kesin olarak ayrı düşüyorsunuz. '*'
  ama şunu eklemeliyim ki, bugüne kadar tanıdığım ateistlerin neredeyse hepsi '*' hep olumsuz düşünen, bardağın boş tarafını gören, gülmekten çok somurtan kişilerdi. yoo bu bir önyargı ya da taşlama falan değil. ama hep öylelerdi. bunu söylememden rahatsız olanlar, kendilerini bu konu hakkında değiştirmeye çalışsalardı belki daha farklı düşünebilirdim.
 • Tanrıtanımazdır. Sanki var da biz yok sayıyoruz, tanımıyoruz.
  A-teist(teist olmayan)’i , tdk nasıl “tanrıtanımaz” olarak çevirmiş acaba.

  Edit: imla
 • kafa kesmeyen, cami bombalamayan kişidir.
 • Allah(sas) a inanmayan insandır.(tövbe) Cehenneme biletn olan insandır.
 • Müslümanlar tarafından "kafası kesilecek kişi" sınıfına dahil değillerdir.

  Gerçek islam bu değil, retoriği yapmak istemiyorum. Kimseye dinimi beğendirmek gibi bir niyetim de yok. Çünkü İslam'ın değeri ona kaç kişinin inandığıyla ölçülemez. Sadece anladığım kadarıyla bir kafa karışıklığı ve galat-ı meşhur var bu konuda. Özetle şöyle;

  Kur'an-ı kerim'de dinden dönenin öldürüleceği ile ilgili bir hüküm bulunmamaktadır. Hatta, (kehf 18/29) ve benzeri bir çok ayette inanç özgürlüğünün olduğu açıkça belirtilir.

  Pekii, o hz. Muhammed'in müşriklerle, yahudilerle ve hz. Ebubekir'in dinden dönenlerle savaşmasına ne diyeceksin? diye sorarsanız; bunların istisnasız hepsi siyasi sebeplerledir. Müşrikler zaten hz. Muhammed'in azılı düşmanı. Onu atalarının dinini bozmaya çalışan sapık olarak görüyorlar. Yahudiler bildiğin vatan hainleri. Medine ortak yaşam anayasasina uymayıp Müslümanlara ihanet ediyorlar. Hz. Ebubekir dönemindeki murtedler ile yapılan savaşlar da tamamen siyasi içeriklidir. Bunlar sadece "biz İslam'dan çıktık" demiyorlar, islam devleti içerisinde vergi vermeyi reddedip toplumun düzenini ve huzurunu bozup bir de devlete karşı ordu hazırlıyorlar.

  Dinden dönenin öldürüleceği ile ilgili kabul de bu uygulamaların yanlış anlaşılmasına dayanıyor.
 • Ben bir ateistim. Yaklaşık 2700 kadar tanrıya inanmıyorum. Hristiyanlar ise 2699 tanrıya inanmıyor. Onlar da neredeyse benim kadar ateisttirler. - Ricky Gervais
 • Teknik olarak kendini monoteist şeklinde tanımlayan bireylerin reddettikleri din sayısından +1 tane daha fazla dini reddeden ve bunun yani sıra tanrı diye bir varlığın da bulunmadığını savunan kişidir.
 • (bkz: gerçek ateizm bu değil)
 • İslam düşmanlığı yapmadığı sürece sorunum olmayan insanlardır.
  Eninde sonunda bir tanrı var mı yok mu anlayacaklardır.
 • Ülkemizde islam dinine inanmayan insanlara kullanılıyor çoğu zaman. Fakat ateist için sadece islamı değil , sadece dinleri değil bir yaratıcı fikrini de kabul etmemek lazım. Onun için kültürlü bir ateist , bir yaratıcı kavramını ortadan kaldıran evrimi inceler.
 • Bu toplumun %70i diğer %30luk kesimden etkilenmiş cahildir. basma kalıp ve boş konuşur. Ama o %30 ise hayran bırakılacak bilgi donanımına sahiptir. Ama bana sorarsanız ki bence sormazsınız. O %30luk kısım bilgili olsa da yeteri kadar bilgiye sahip değildirler.

  "Doğa bilimleri bardağından içilen ilk yudum insanı ateist yapar.ama bardağın dibinde tanrı sizi beklemektedir...!"
  -Werner Heisenberg- (Nobel Ödüllü Fizikçi)

  Not: Deistim ve bunu da saçma bulmuyor değilim. Amacım da ateistlere hakaret etmek değildir. bunlar sadece benim görüşümdür.
 • Şapkasını önüne koyup düşünmüş insan. Bayılıyorum bu insanlara. Yerim. Çok seviyorum. Ve şu an çok çok ciddiyim.
 • Toplumun ateizm konusunda ne kadarda sığ bilgilere sahip olduğunu göstermiş başlık.
  Ateist dediğimiz insan doğuştan kendine etiketlenen dogma inançları sorgulayarak reddetmiş , tabuları yıkmış kişidir. Tanrıya inanmayan veya tanrıyı reddeden gibi tanımlamalar yapılması son derece absürttür , çünkü reddetmek ve inanmamak var olan bir şeye karşı gerçekleştirilen eylemdir.Dünya nüfusunun ateist oranı , müslüman oranını neredeyse geçmek üzereyken bu kadar sığ bilgilere sahip olan insanların blog yazabilecek konuyu nereden bulduklarını gerçekten merak ediyorum.Dünya üzerinde bulunan her dinin kaderi yok oluştur , bu bir gerçektir (sakin ol sadece seninki değil , yok olmuş yüzlerce din var) .

  İşin garip yanı blog sözlük kurucularından olan usluer.net'in adminin ateizmi moda olarak görmesi :) yazısı..

  Sayfalarca din felsefesi tartışırım , din argümanlarının hepsini cevaplarım ama burası ne yeri nede zamanı
 • felsefe okuyanlara takılan lakap..
  komşumuz vardı. felsefe okuyordu. ateistti. ama ateist olduğu için felsefe okuyordu..
 • Genellemeyi seven halkımız tarafından, tanrıya ve dine inanmadığı için sürekli dinler hakkında kötüleme yapan kişi olarak sınıflandırılmış kişilere verilen sıfat. Gerçek ateistler genelde susmayı bilen tiplerdir. Tabii sizde bizim dinimiz böyle güzel, şöyle şahane diye kafa ütülemediğiniz sürece. Bırakın kim neye inanmak veya inanmamak istiyorsa öyle yaşasın.
 • (bkz: cool gözükmek için ateistim)
  Türkiye'de yanlış tanınan görüş.
 • ateistlerin çeşitleri vardır herhalde. hatta bir çeşidi aynaya baktığında tanrıyı gördüğünü söyleyen kesimi ki ben bu çeşidine şaşırıyorum. yani aramış, taramış, okumuş, sormuş ve sorgulamış en sonunda da kendisinin tanrı olduğuna karar vermiş.

  bu başlığa yazma sebebine gelince:

  ateistlerle ilgili eleştirilere verilen yukarıdaki iki cevabın da eleştirdikleri şeyleri yapması ilginç oldu şimdi.

  - üç-beş kendini bilmez ateistin yaptığıyla tüm ateistleri eleştiriyorsun teması çevresinde kurguladığı yazısında mesela oruç tutmuyor diye karşındakine dayak atıyorsun şeklinde genelleme yapmış.
  - diğeri de ateist olduğunuz fikrini açıklamayın yoksa sizle dalga geçerler demiş. sonra da dindarlara çomar diyerek hakaret etmiş.

  velhasıl bu, dindarlıkla ya da ateistlikle ilgili değil. biz böyleyiz. eleştirdiğimiz şeyi hem de aynı anda kendimiz karşı tarafa yapıyoruz. en azından bazılarımız öyle.
/ 2