ateist

8 entry daha

 • tanrının varlığına inanmayan kişi için kullanılan sıfat.

  başlığı açılmışken yazalım. bir müslüman olarak ateistlerle hiçbir sorunum yok. ben hiçbir şart altında kimsenin inancına karışmam, tıpkı benim inancıma karışılmamasını istediğim gibi. fakat ülkemiz ateistlerinin kafayı islam'a takmış olması ve sürekli kötü müslüman örneklerini yayma ve tüm islama mâl etme çabaları beni rahatsız ediyor. evet, ateist olabilirsin, buna gerçekten saygı duyuyorum, seninle çok yakın arkadaş bile olabiliriz fakat neden benim müslüman olduğumu bile bile 7/24 islam'a saydırıyorsun? ben kafa kesmiyorum ki.

  işte bu tip önyargı ve hatta islamofobiye varan davranışlar, müslüman kişilerin ateist arkadaşları ile ilişkilerini gözden geçirmelerine sebep oluyor.
 • Kendi gibi düşünmeyen insanları aptal yerine koyma eyilimi yüksek olan kişi.
 • Yaratanın varlığına inanmayan kişi. İlginç olan ise ateistlerin düşüncelerini yaşamaktan çok islama saldırıyor olmaları.
 • Ateist tanrinin olmadigini cevresindeki herseyi sorgulayarak mantiksal cikarimlar yaparak evrenin olusmasinda tanriya ihtiyac olmadigini dusunen insandir.
  Ulkemizde cogu dindar insanin aklinda ateizmle ilgili abzurt derecede komik dusunceler mevcut. Zira bu heryerde boyle. Yorumlardada gordugum uzre ateizmi tanidigi bikac insanin hal ve tavirlariyla ozdeslestirip bak iste ateizm boyle ateistte boyle olur seklinde yorum yapanlar var. Ayni seyi bir ateist yaptiginda muslumanlar soyle boyle dedigindeyse aa ama onlar gercek musluman degil bak kuranda boyle boyle yaziyor diyerek savunmaya gecende ayni kisiler oldugunu dusunuyorum. Nasilki size gore isid gercek islami temsil etmiyor ise gordugunuz ateistlerde ateizmi temsil etmiyor. Birkac ateistten gordugunuz ahlaksizligi tum ateist insanlara malederseniz vakiflarda yapilan cocuk tacizlerinide dindar gecinen yoneticilerin yaptiklari yolsuzluklarida islamiyete aitmis gibi gorunmesine neden olursunuz.
  Turkiyedeki ateistlerin muslumanliga saldiriyor olmasi geldikleri gelenegin ve cevresindeki insanlarin musluman olmasindan kaynaklandigini biraz olsun dusunemiyormusunuz? Adam muslumanligi sorgulayarak ateist olmus. Hristiyanlik yada diger dinler turkiyede yetisen herkes icin sacma gozuyle bakildigi icin herhangi bir turk ateist hinduizmin mantiksizliklarinin oldugundan bahsederse burda kim cukune takar o adami. Hatta cogu evet dogru sacma zaten o din diyerek gulup gecer. Konu baska dinler oldugunda saygi duymayan, inegi kutsal sayiyor diye hindulara mal gozuyle bakan, diger semavi dinlerin degistirildigine inanan oyuzden sacma olduklarini soyleyen insanlar burada konu kendi dinleri oldugunda inanmasanda saygi goster demesi ikiyuzlulukten baska birsey olmuyor.
  Kendi fikirlerimiz oldugunda saygi bekleyip baskasinin fikri yuzunden yaftalamak bana gore tamamen bullshit. Karsindaki kisinin inanmama yada baska dine inanma ozgurlugune saygi duydugunu soyluyorsun ama seriat gelsin diyorsun. Karsindakine saygi duyuyorsun ama oruc tutmuyor diye dayak atiyorsun ustune baska dinlerin orucu oldugunda haberin bile olmuyor ve onlarin onunde cok rahat yemegini yiyorsun. Karsindakine saygi duyuyorsun ama okullarda islami egitim almasi yada tum hayatlarinin islamiyete gore sekillenmesi zerre umrunda olmuyor cunku burasi musluman bir ulke. Ulke sadece senin. İslama uymayan ama karsindakinin dinine gore sorun olmayan birsey oldugunda musluman mahallesinde salyangoz sattirmazsin. Iste hep bunlara goz yumarsin ama saygi beklersin. Cevrende sen farkinda olmadan sana saygi gosteren bircok ateist olmasina ragmen sen gordugun iki tane ateist ile ateizmi kafanda kurarsin okumadan. Ve ateistlerde seni senin silahinla vurup derki gercek ateist onlar degil, ateizm bu degil.
  Gordunuz gibi ihtiyacimiz olan teksey birazcik empati ve karsi taraf hakkinda azda olsa bilgi sahibi olmak.
 • Ben bir ateistim. Yaklaşık 2700 kadar tanrıya inanmıyorum. Hristiyanlar ise 2699 tanrıya inanmıyor. Onlar da neredeyse benim kadar ateisttirler. - Ricky Gervais
 • Müslümanlar tarafından "kafası kesilecek kişi" sınıfına dahil değillerdir.

  Gerçek islam bu değil, retoriği yapmak istemiyorum. Kimseye dinimi beğendirmek gibi bir niyetim de yok. Çünkü İslam'ın değeri ona kaç kişinin inandığıyla ölçülemez. Sadece anladığım kadarıyla bir kafa karışıklığı ve galat-ı meşhur var bu konuda. Özetle şöyle;

  Kur'an-ı kerim'de dinden dönenin öldürüleceği ile ilgili bir hüküm bulunmamaktadır. Hatta, (kehf 18/29) ve benzeri bir çok ayette inanç özgürlüğünün olduğu açıkça belirtilir.

  Pekii, o hz. Muhammed'in müşriklerle, yahudilerle ve hz. Ebubekir'in dinden dönenlerle savaşmasına ne diyeceksin? diye sorarsanız; bunların istisnasız hepsi siyasi sebeplerledir. Müşrikler zaten hz. Muhammed'in azılı düşmanı. Onu atalarının dinini bozmaya çalışan sapık olarak görüyorlar. Yahudiler bildiğin vatan hainleri. Medine ortak yaşam anayasasina uymayıp Müslümanlara ihanet ediyorlar. Hz. Ebubekir dönemindeki murtedler ile yapılan savaşlar da tamamen siyasi içeriklidir. Bunlar sadece "biz İslam'dan çıktık" demiyorlar, islam devleti içerisinde vergi vermeyi reddedip toplumun düzenini ve huzurunu bozup bir de devlete karşı ordu hazırlıyorlar.

  Dinden dönenin öldürüleceği ile ilgili kabul de bu uygulamaların yanlış anlaşılmasına dayanıyor.
 • Bir ateist olarak müslümanlar ile ilgili bir sorunum yok.

  Kendi doğru ve yanlışlarımı, kendi ahlak yasalarımı belirleyebildiğim için her hangi bir dini inanışa inanmıyorum.Ancak her dini inanışada saygım sonsuzdur.Ezan okunurken doğrulur ya da müzik dinliyorsam da kapatırım.

  Kendi doğru ve yanlışlarıma gelirsek ;
  Herhangi bir karşı cinsime tecavüz etmemek ( göz ve sözde dahi)
  Sürekli modern olmak kendini geliştirmek (giyim, bilgi)
  Her gece bugün naptığımı düşünerek iyi ve kötüyü seçebilmek.

  Bu liste böyle uzar.

  Unutmayalım arkadaşlar herkesin doğrusu ve gerçeği değişir.
 • Tanrının varlığına inanmayan. Zeusa nasıl inanmıyorsa allaha aynı şekilde inanmaz. İnançlılara dinlerin saçmalıklarını anlatmaz çünkü inançlılar kanıt aramaz,sadece inanır.
 • türkiye'de cool olma, popülere eğilme şekli, avrupa'da ise tamamen insanların bu düşünceyi diğer insanların inanma yada inanmama biçimine saygı duyarak takındığı tanrının varlığına inanılmayan felsefi düşüncedir.
 • kimine göre sorgulamış aydınlanmış, kimine göre kafası kesilmesi gereken kişiye verilen sıfattır.
  (bkz: allaha inanmayan insan)
 • "Ya tanrı yok yeaa. Hani, Nerede varlığının kanıtı" diyenlerle beraber, tanrının varlığını araştırarak kendince mantıklı açıklaması olan insanların sahip olduğu sıfattır. Pek çok sıfat gibi hiçbir zaman tam anlamıyla doğru bir sınıflandırmaya yaramaz. (bkz: müslüman)
 • düşünen, sorgulayan her insanın hayatında en azından bir kez bile olsa "acaba" diye yanına yaklaştığı düşünce. neyseki deizm diye bir şey var.
 • Çevremde bolca bulunan hiç bir sorunum olmayan insanlar. İki tane de yakın arkadaşım vardır.
 • mantıklı adamdır.
 • dini inanışa inanmayan kişi.
 • (bkz: gerçek ateizm bu değil)
 • kafa kesmeyen, cami bombalamayan kişidir.
 • ateistler hakkında "popüler olmaya çalışıyor." Tarzında konuşan insanlara gülmeden edemiyorum. emin olun ülkede 100 ateist varsa 60'ı kimseye söylememiştir. ben söylüyorum ama söylerseniz çoğu kişi sizinle dalga geçebilir, dışlayabilir. ortaokul 3. sınıfta ilk defa ateist olduğumda ve kendimi belirttiğim de çoğu arkadaşım beni dışlamıştı. Tabii kiseye geçince şehir de atatürkçü olduğu için beyin yapıları düzelmeye başladı. herkes herkese eşitti. Özellikle çomarların ağırlıklı oldukları şehirlerde kendinizi ifade edecekseniz etmemenizi tavsiye ederim. Düşünceniz neyse içinizde yaşayın diğerleri sizi alakadar etmez. yoksa sizde bir kedi kesen olacaksınız!*
 • Bu toplumun %70i diğer %30luk kesimden etkilenmiş cahildir. basma kalıp ve boş konuşur. Ama o %30 ise hayran bırakılacak bilgi donanımına sahiptir. Ama bana sorarsanız ki bence sormazsınız. O %30luk kısım bilgili olsa da yeteri kadar bilgiye sahip değildirler.

  "Doğa bilimleri bardağından içilen ilk yudum insanı ateist yapar.ama bardağın dibinde tanrı sizi beklemektedir...!"
  -Werner Heisenberg- (Nobel Ödüllü Fizikçi)

  Not: Deistim ve bunu da saçma bulmuyor değilim. Amacım da ateistlere hakaret etmek değildir. bunlar sadece benim görüşümdür.
 • İslam düşmanlığı yapmadığı sürece sorunum olmayan insanlardır.
  Eninde sonunda bir tanrı var mı yok mu anlayacaklardır.
8 entry daha
/ 2 »