ateist

 • kimine göre sorgulamış aydınlanmış, kimine göre kafası kesilmesi gereken kişiye verilen sıfattır.
  (bkz: allaha inanmayan insan)
 • tanrının varlığına inanmayan kişi için kullanılan sıfat.

  başlığı açılmışken yazalım. bir müslüman olarak ateistlerle hiçbir sorunum yok. ben hiçbir şart altında kimsenin inancına karışmam, tıpkı benim inancıma karışılmamasını istediğim gibi. fakat ülkemiz ateistlerinin kafayı islam'a takmış olması ve sürekli kötü müslüman örneklerini yayma ve tüm islama mâl etme çabaları beni rahatsız ediyor. evet, ateist olabilirsin, buna gerçekten saygı duyuyorum, seninle çok yakın arkadaş bile olabiliriz fakat neden benim müslüman olduğumu bile bile 7/24 islam'a saydırıyorsun? ben kafa kesmiyorum ki.

  işte bu tip önyargı ve hatta islamofobiye varan davranışlar, müslüman kişilerin ateist arkadaşları ile ilişkilerini gözden geçirmelerine sebep oluyor.
 • "Ya tanrı yok yeaa. Hani, Nerede varlığının kanıtı" diyenlerle beraber, tanrının varlığını araştırarak kendince mantıklı açıklaması olan insanların sahip olduğu sıfattır. Pek çok sıfat gibi hiçbir zaman tam anlamıyla doğru bir sınıflandırmaya yaramaz. (bkz: müslüman)
 • türkiye'de cool olma, popülere eğilme şekli, avrupa'da ise tamamen insanların bu düşünceyi diğer insanların inanma yada inanmama biçimine saygı duyarak takındığı tanrının varlığına inanılmayan felsefi düşüncedir.
 • düşünen, sorgulayan her insanın hayatında en azından bir kez bile olsa "acaba" diye yanına yaklaştığı düşünce. neyseki deizm diye bir şey var.
 • Ateist tanrinin olmadigini cevresindeki herseyi sorgulayarak mantiksal cikarimlar yaparak evrenin olusmasinda tanriya ihtiyac olmadigini dusunen insandir.
  Ulkemizde cogu dindar insanin aklinda ateizmle ilgili abzurt derecede komik dusunceler mevcut. Zira bu heryerde boyle. Yorumlardada gordugum uzre ateizmi tanidigi bikac insanin hal ve tavirlariyla ozdeslestirip bak iste ateizm boyle ateistte boyle olur seklinde yorum yapanlar var. Ayni seyi bir ateist yaptiginda muslumanlar soyle boyle dedigindeyse aa ama onlar gercek musluman degil bak kuranda boyle boyle yaziyor diyerek savunmaya gecende ayni kisiler oldugunu dusunuyorum. Nasilki size gore isid gercek islami temsil etmiyor ise gordugunuz ateistlerde ateizmi temsil etmiyor. Birkac ateistten gordugunuz ahlaksizligi tum ateist insanlara malederseniz vakiflarda yapilan cocuk tacizlerinide dindar gecinen yoneticilerin yaptiklari yolsuzluklarida islamiyete aitmis gibi gorunmesine neden olursunuz.
  Turkiyedeki ateistlerin muslumanliga saldiriyor olmasi geldikleri gelenegin ve cevresindeki insanlarin musluman olmasindan kaynaklandigini biraz olsun dusunemiyormusunuz? Adam muslumanligi sorgulayarak ateist olmus. Hristiyanlik yada diger dinler turkiyede yetisen herkes icin sacma gozuyle bakildigi icin herhangi bir turk ateist hinduizmin mantiksizliklarinin oldugundan bahsederse burda kim cukune takar o adami. Hatta cogu evet dogru sacma zaten o din diyerek gulup gecer. Konu baska dinler oldugunda saygi duymayan, inegi kutsal sayiyor diye hindulara mal gozuyle bakan, diger semavi dinlerin degistirildigine inanan oyuzden sacma olduklarini soyleyen insanlar burada konu kendi dinleri oldugunda inanmasanda saygi goster demesi ikiyuzlulukten baska birsey olmuyor.
  Kendi fikirlerimiz oldugunda saygi bekleyip baskasinin fikri yuzunden yaftalamak bana gore tamamen bullshit. Karsindaki kisinin inanmama yada baska dine inanma ozgurlugune saygi duydugunu soyluyorsun ama seriat gelsin diyorsun. Karsindakine saygi duyuyorsun ama oruc tutmuyor diye dayak atiyorsun ustune baska dinlerin orucu oldugunda haberin bile olmuyor ve onlarin onunde cok rahat yemegini yiyorsun. Karsindakine saygi duyuyorsun ama okullarda islami egitim almasi yada tum hayatlarinin islamiyete gore sekillenmesi zerre umrunda olmuyor cunku burasi musluman bir ulke. Ulke sadece senin. İslama uymayan ama karsindakinin dinine gore sorun olmayan birsey oldugunda musluman mahallesinde salyangoz sattirmazsin. Iste hep bunlara goz yumarsin ama saygi beklersin. Cevrende sen farkinda olmadan sana saygi gosteren bircok ateist olmasina ragmen sen gordugun iki tane ateist ile ateizmi kafanda kurarsin okumadan. Ve ateistlerde seni senin silahinla vurup derki gercek ateist onlar degil, ateizm bu degil.
  Gordunuz gibi ihtiyacimiz olan teksey birazcik empati ve karsi taraf hakkinda azda olsa bilgi sahibi olmak.
 • Çevremde bolca bulunan hiç bir sorunum olmayan insanlar. İki tane de yakın arkadaşım vardır.
 • mantıklı adamdır.
 • dini inanışa inanmayan kişi.
 • Ateistliğin asıl yayılış amacı, kişinin imanından uzak kaldığı sürede gelip dininden uzaklaştırmaya çalışan kendince de mantıklı gerekçeleri olan İslam düşmanı virüslerdir. Bazı instagram sayfalarında denk geldim ve hristiyanlığın ilk şatafatlı dönemlerine dönmeyi arzulayan kişilerin yorumlarında "Ateistim ama İslamın yok olması için Hristiyan olurum" gibi yorumlar ve fotolar atan sayfa ve kişilere denk gelmişliğim vardır. (Şahsi görüşümdür.)
 • Tanrının varlığına inanmayan. Zeusa nasıl inanmıyorsa allaha aynı şekilde inanmaz. İnançlılara dinlerin saçmalıklarını anlatmaz çünkü inançlılar kanıt aramaz,sadece inanır.
 • ateistler hakkında "popüler olmaya çalışıyor." Tarzında konuşan insanlara gülmeden edemiyorum. emin olun ülkede 100 ateist varsa 60'ı kimseye söylememiştir. ben söylüyorum ama söylerseniz çoğu kişi sizinle dalga geçebilir, dışlayabilir. ortaokul 3. sınıfta ilk defa ateist olduğumda ve kendimi belirttiğim de çoğu arkadaşım beni dışlamıştı. Tabii kiseye geçince şehir de atatürkçü olduğu için beyin yapıları düzelmeye başladı. herkes herkese eşitti. Özellikle çomarların ağırlıklı oldukları şehirlerde kendinizi ifade edecekseniz etmemenizi tavsiye ederim. Düşünceniz neyse içinizde yaşayın diğerleri sizi alakadar etmez. yoksa sizde bir kedi kesen olacaksınız!'*'
 • ateistlerin çeşitleri vardır herhalde. hatta bir çeşidi aynaya baktığında tanrıyı gördüğünü söyleyen kesimi ki ben bu çeşidine şaşırıyorum. yani aramış, taramış, okumuş, sormuş ve sorgulamış en sonunda da kendisinin tanrı olduğuna karar vermiş.

  bu başlığa yazma sebebine gelince:

  ateistlerle ilgili eleştirilere verilen yukarıdaki iki cevabın da eleştirdikleri şeyleri yapması ilginç oldu şimdi.

  - üç-beş kendini bilmez ateistin yaptığıyla tüm ateistleri eleştiriyorsun teması çevresinde kurguladığı yazısında mesela oruç tutmuyor diye karşındakine dayak atıyorsun şeklinde genelleme yapmış.
  - diğeri de ateist olduğunuz fikrini açıklamayın yoksa sizle dalga geçerler demiş. sonra da dindarlara çomar diyerek hakaret etmiş.

  velhasıl bu, dindarlıkla ya da ateistlikle ilgili değil. biz böyleyiz. eleştirdiğimiz şeyi hem de aynı anda kendimiz karşı tarafa yapıyoruz. en azından bazılarımız öyle.
 • (bkz: cool gözükmek için ateistim)
  Türkiye'de yanlış tanınan görüş.
 • Genellemeyi seven halkımız tarafından, tanrıya ve dine inanmadığı için sürekli dinler hakkında kötüleme yapan kişi olarak sınıflandırılmış kişilere verilen sıfat. Gerçek ateistler genelde susmayı bilen tiplerdir. Tabii sizde bizim dinimiz böyle güzel, şöyle şahane diye kafa ütülemediğiniz sürece. Bırakın kim neye inanmak veya inanmamak istiyorsa öyle yaşasın.
 • felsefe okuyanlara takılan lakap..
  komşumuz vardı. felsefe okuyordu. ateistti. ama ateist olduğu için felsefe okuyordu..
 • Toplumun ateizm konusunda ne kadarda sığ bilgilere sahip olduğunu göstermiş başlık.
  Ateist dediğimiz insan doğuştan kendine etiketlenen dogma inançları sorgulayarak reddetmiş , tabuları yıkmış kişidir. Tanrıya inanmayan veya tanrıyı reddeden gibi tanımlamalar yapılması son derece absürttür , çünkü reddetmek ve inanmamak var olan bir şeye karşı gerçekleştirilen eylemdir.Dünya nüfusunun ateist oranı , müslüman oranını neredeyse geçmek üzereyken bu kadar sığ bilgilere sahip olan insanların blog yazabilecek konuyu nereden bulduklarını gerçekten merak ediyorum.Dünya üzerinde bulunan her dinin kaderi yok oluştur , bu bir gerçektir (sakin ol sadece seninki değil , yok olmuş yüzlerce din var) .

  İşin garip yanı blog sözlük kurucularından olan usluer.net'in adminin ateizmi moda olarak görmesi :) yazısı..

  Sayfalarca din felsefesi tartışırım , din argümanlarının hepsini cevaplarım ama burası ne yeri nede zamanı
 • Şapkasını önüne koyup düşünmüş insan. Bayılıyorum bu insanlara. Yerim. Çok seviyorum. Ve şu an çok çok ciddiyim.
 • Bu toplumun %70i diğer %30luk kesimden etkilenmiş cahildir. basma kalıp ve boş konuşur. Ama o %30 ise hayran bırakılacak bilgi donanımına sahiptir. Ama bana sorarsanız ki bence sormazsınız. O %30luk kısım bilgili olsa da yeteri kadar bilgiye sahip değildirler.

  "Doğa bilimleri bardağından içilen ilk yudum insanı ateist yapar.ama bardağın dibinde tanrı sizi beklemektedir...!"
  -Werner Heisenberg- (Nobel Ödüllü Fizikçi)

  Not: Deistim ve bunu da saçma bulmuyor değilim. Amacım da ateistlere hakaret etmek değildir. bunlar sadece benim görüşümdür.
 • Ülkemizde islam dinine inanmayan insanlara kullanılıyor çoğu zaman. Fakat ateist için sadece islamı değil , sadece dinleri değil bir yaratıcı fikrini de kabul etmemek lazım. Onun için kültürlü bir ateist , bir yaratıcı kavramını ortadan kaldıran evrimi inceler.
/ 2