alper canıgüz

 • Boğaziçi psikoloji mezunu. ve romanları ile benim çok çok sevdiğim bir yazar. eserleri;
  -Tatlı Rüyalar (2000)
  -Oğullar ve Rencide Ruhlar (2004)
  -Gizliajans (2008)
  -Cehennem Çiçeği (2013)

  cehennem çiçeği, oğullar ve rencide ruhlar kitabının devamı niteliğinde. "beş yaş insanın en olgun çağıdır, sonra çürüme başlar" cümlesi ile başlar ve beş yaşında bir çocuğun dedektiflik hikayelerini komik-absürt tarzda anlatır. gizli ajans kitabını nedense çok beğendim. musa'nın sanem'i gördüğü anda onunla alakalı düşüncelerini anlattığı bölüm benim bi kaç sefer okumama sebep olmuştu. orayı da spoiler olarak vereyim okumayan bakmasın. tavsiye ederim okuyun.

  --- spoiler ---
  sanem hanım. sanem. evlen benimle sanem. kadınım ol benim. yasadıgım tüm acıları, yaptıgım bütün kötülükleri, pismanlıklarımı, hatalarımı akla. basına çiçekten taçlar yapayım, sana siirler yazayım, seni her gece masallar anlatarak uyutayım. bazı aksamlar dvd’de film seyredelim seninle. birlikte hüzünlenelim, birlikte gülelim. sanat galerileri gezelim. sen benden daha çok anla modern sanatı. gördügümüz eserlerin ne anlama geldigini açıkla bana, ben basımı sallayayım. ah ben ne aptalmısım! nasıl olup da varlıgından kuskuya düsmüsüm? oysa hayat denen bu yaranın seni bulmak dısında ne anlamı olabilirdi ki? bak simdi her sey ne kadar açık görünüyor oysa. ilk görüste aska inanırsın, degil mi sanem? evet, çok dogru. ben de baska türlüsüne inanmam zaten. biliyor musun sanem, ben seni hep severim. her gün daha çok severim. bak mesela pencerenin önüne bir kus konar ben seni severim, bir tren yolculugunda pencereden dısarı bakarken derme çatma bir ev gözüme çarpar ben seni severim, burnuma eskilerden, hangi uzak hatıraya ait oldugunu bir türlü çıkaramadıgım bir koku çarpar ben seni severim, kafama kus sıçar ben yine seni severim… anlıyor musun beni? sonra ben bazen biraz fazla kıskanç olabilirim. diyelim yazlık bir yere gitmisizdir de, bir aksam sen çok hos bir tunik giymissindir, oradaki bütün erkekler bayılır sana, hemen asık olur. ben mesela tunik nedir onu bile bilmeden kıskançlıktan çatlayabilirim böyle bir durumda. ama belli etmem. ama sen yine de sezersin. öyle bir laf edersin ki ben, benden baska hiç kimseye bakmayacagını anlarım. o kadar da incesindir. bir de bir iyilik rica edecegim senden. gözlerine o elem ifadesini yükleyen alçagın adını söyle bana. söyle ki, ona hemen düello sahitlerimi göndereyim. silah seçimini o yapsın. evet. utanarak kabul ediyorum ki, bunu bir yerde okudum. ama ne fark eder? bütün siirler, romanlar senin için yazılmadı mı zaten? sarkılar senin için söylenmedi mi? masumların kanı senin için akmadı mı? ruhum hep seni aradı benim sanem. hep seni arar. milyonlarca yıl geçsin, sistemler çöksün, günesler patlasın benim ruhum seni arar. ve biliyor musun sanem, bulur da. simdi buldugu gibi bulur. seni seviyorum. seni seviyorum. seni seviyorum.”
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---
  "-hepsi yalandı yani öyle mi?
  -benim sana söylediğim yalanların hiçbir önemi yok musa. kendine söylediklerinin yanında..
  -aşka inanmıyor musun sanem?
  -sadece aptallar aşka inanır.
  -emin misin?
  -tabi ki eminim.
  -sadece aptallar emin olur. "
  --- spoiler ---
 • okumaya kıyamadığım kitapların yazarı.

  Okursam, çok güzelse, çabuk biter de böyle bir kitap daha bulamazsam diye hala kitaplıkta duruyor oğullar ve rencide ruhlar.
 • oğullar ve rencide ruhlaradlı kitabını okuduğum yazar.
  Blogumda kitap hakkında bir iki satır yazmıştım.
  link
 • Okumayı sevdiğim, Alper Kamu'su ile ünlü afıli filintalardan bir yazar.
  Yazımını bir miktar (bkz: murat Menteş)'e benzetmemin yanında kitaplarındaki olay örgüsü biraz daha kolay anlaşılır, kolay takip edilebilir durumda.
  henüz kendisinin sadece adını bilir kitaplarını okumazken, gittiğim kitap fuarında önünden geçerken sadece gülümsemiştim, 1 yılda ne çok şey değişiyor.
 • beş yaş insanın en olgun çağıdır cümlesiyle vuran, vurduğu yerin yaralarını da sarmaya muktedir olamadığım yazar abimiz.