adolf hitler

 • Çocukluğu ve gençliği büyük travmalarla geçmiş ve genel olarak topluma karşı içinde bir öfke biriktirerek bunu siyaset alanında kusmuş görece olarak zeki biri olduğunu düşündüğüm kişi.Yahudilere yapılanları asla tasvip etmiyorum.Ancak Hitlerin yaptıklarının salt yahudi nefretiyle yapılmadığına inanıyorum.O kendince nefret ettiği dünyayı değiştirmek istedi.Kendisi çok kitap okumuş bir liderdir ve okuduğu kitaplar genellikle en önemli felsefecilerin kitaplarıdır.Kendi kafasında kurduğu alternatif dünyayı yaratırken vicdanınıda bu dünyanın içine kaptırdığını düşünüyorum.Sadece ırkçı veya diktatör diye anılamayacak değişik bir figürdür Adolf Hitler.Konuyla alakalı özellikle "jung hitler"kitabını tavsiye edebilirim.Yanlız ve toplumdan dışlanmış bir gencin nasıl milyonlarca insanı etki altına alabildiğini görebileceğiniz bir eser.
 • 20. yüzyılın gördüğü en büyük soykırımcılarından belki de en büyüğü.
 • charlie chaplin'in büyük diktatör filminde eleştirdiği ressam, asker, Siyasetçi ve devlet adamı. alman sosyalist işçi partisinin başkanı. yahudi nefreti ile bilinen, en büyük yahudi katliamlarını yapan kişi. akıllı olduğu kadar, çok kötü ve düşüncesiz bir şekilde uygulanmış projeleri de vardır. (bkz: adolf hitlerin süper asker projesi) ayrıca Atatürk hayranı olduğunu duymuştum. Ne kadar doğru bilmiyorum ama.
 • ırkçılığı dünyaya tanıtan ve yayan kişidir bana göre.
 • yazdığı mücadelem [daha çok kavgam olarak da bilinir] adlı kitabın asıl adı "Yalana, Aptallığa ve Korkaklığa Karşı Dört Buçuk Yıllık Mücadele "olacakken, yayınevi sahibi çok uzun olduğunu bahane ederek mücadelem adıyla basılmıştır.
 • Hakkındaki tüm propagandayı Amerika yaptığı için, Adolf Hitler'i asıl yenen tarafın Rusya olduğunu duyduğumda şok geçirdim.
 • kendisinden çok emri altındaki askerler beni hep düşündürmüştür. Bu askerlerin çocukları, karıları, aileleri yok muydu? Neden bu oruspu çocuğuna baş kaldırmadı hiç birisi? Birisi namlusunu bu namussuzun kafasına doğrultup tetiği çekseydi belki de bu insanlık dışı eylemleri yapamayacaktı.
 • Charlie Chaplin'in büyük diktatör filminde eleştirdiği Devlet adamı. Alman sosyalist işçi partisinin başkanı. Yahudi nefreti ile bilinen, en büyük yahudi katliamlarını yapan kişi. Akıllı olduğu kadar, çok kötü ve düşüncesiz bir şekilde uygulanmış projeleri de vardır. (bkz: Adolf Hitlerin süper asker projesi)
 • çok başarılı bir ressam olabilirdi...
 • 1933-1945 yılları arasında almanya'ya hükmetmiş nasyonal sosyalist lider.
  tanımı yaptıktan sonra şunu söylemek isterim; başlıkta yer alan #147437 nolu entry'nin haklı olduğu yerler vardır. fakat haksız olduğu yerler de vardır. şimdi buna karşı madde madde argümanlar yazacağım fakat, bu cevap içeren bir entry olarak değil, karşılıklı görüş alışverişi olarak algılanmalıdır.

  ezilen alman halkının sesi midir? başlangıçta evet. ama savaşın sonlarına doğru, ruslar berlin kapısına dayandıkça kendisi almanların yeterince savaşmadığını, çalışmadığını söyleyip ölümü ve yenilgiyi hakeden kişiler olduğunu söylemiş midir? buna da evet. der untergang filmi, esg hocamızın şu yayını ve guderian'ın bir askerin anıları kitabını okursanız gerekli kaynaklara erişebilirsiniz.

  savaşı herkes almanya başlattı zanneder ama versay antlaşmasını kimse dile getirmez. savaşı almanya başlatmıştır evet. polonya işgali ile savaş fiilen başlamıştır. zannedilecek bir durum yoktur. polonya işgaline kadar almanya'nın onca tahrikine rağmen diğer devletler savaş çıkmasın diye alttan almıştır. almanların bu saldırganlıkları haklı mıdır? versay sebebiyle evet. o zamanın kafasında var olan lebensraum sebebiyle evet. ama çek cumhuriyeti'ni almışsın, avusturya'yı almışsın, polonya'yı ve ilerisini lebensrraum sebebiyle almak istemişsin ama ne gerek var? bırak rusya ile aranda tampon bölge kalsın. ele geçirdin de noldu?

  "hitler milyonları öldürdü derler ama sorsan dresden bombardımanını bilmez, katyn katliamını bilmez, japonyaya atılan atom bombasını konuşmaz. ikinci dünya savaşında tüm liderlerin ellerine bir şekilde kan değmiştir. " buna bir sözüm yok. ama burda da şöyle bir fark var. sistemli bir katliam mühver devletlerin elinden çıkmıştır. atom bombalarıi dresden bombardımanı büyük dramdır. kabul ancak; seneler süren, kapsamlı ve sistemli bir katliam değildir. almanlar sadece yahudileri değil, çingeneleri, engellileri, eşcinselleri, asosyalleri sistematik olarak, üst üste yöntem geliştirerek katletmiştir. aynı şeyi japonlar nankin'de yapmıştır. diğerleri de aynı şekilde dram içerse de biraz daha doğaçlama, yapılması gereken hareketlerdir.

  "almanya'yı bu intikamı almaya zorlayan da bizzat müttefik devletlerdir. adolf hitler halkı için elinden geleni yapmıştır. afrika'dan hallice bir ülke, hitler başa geldikten sonra 5 senede süper güç haline gelmiştir. hitler, davası yolunda savaşan, kaybetmiş olsa bile intikamını almış bir liderdir."

  son cümleye kadar doğruluk payı vardır. ama son cümle için şunu söylemek gerekir ki; intikam dediğiniz şey haklı da olsa karşıdakine kendi gördüğün zarardan fazlasını vermek değildir. mustafa kemal atatürk; vatanını kurtardıktan sonra, yunan'dan ingiliz'den intikam almayı denemiş midir? yapmak istese bile intikam denen şeyin yöntemi bu mudur? intikam alacağınız kişiler; yahudiler, eşcinseller, çingeneler, engelliler midir? yoksa sizi o hale düşüren kendi yöneticileriniz ya da düşman gördüğünüz yöneticiler midir? hitler'in 5 senede süper güç haline getirdiği şey halk mıdır, devlet midir? 5 senede süper güç haline gelen halk, ülke ya da devlet 5 sene sonra ne hale gelmiştir? bu soruların da ayrıca sorgulanması gerektiğini düşünmekteyim.

  adolf hitler; halkı için faydalı kararlar almıştır. evet. versay'ı yırtıp atmıştır, aynı bizim sevr'i yırtıp attığımız gibi. buna da eyvallah. daha sonrasında ise sıçıp batırmıştır arkadaş. iki kere iki dört. hadi sıçma riskini göze aldın, bu işlere giriştin; ulan masum insanlarla derdin ne? ve askeri konularda neden generallerini dinlemiyorsun? göring denen yetersizle ne işin var?
 • kelebek etkisi nedir diye sorulsa direk bu diktatörü gösteririm örnek olarak. papaz okulundan atılan bir ressamın önce askere kabul edilmemesi ve sonrasında 1. dünya savaşı ve mecburi askeri hizmet ve sonra reich'lık olayını bitirip 2. dünya savaşını başlatması.
 • Ezilen Alman halkının sesi olan, zevk için değil, davası uğruna savaşan büyük lider. Savaşı herkes Almanya başlattı zanneder ama Versay antlaşmasını kimse dile getirmez. Hitler milyonları öldürdü derler ama sorsan Dresden bombardımanını bilmez, Katyn katliamını bilmez, japonyaya atılan atom bombasını konuşmaz. ikinci dünya savaşında tüm liderlerin ellerine bir şekilde kan değmiştir. Amerika'nın amacı gücüne güç katıp zengin olmaktı. Silahlar satılsın da kim kime giriyor önemli değil. Rusya'nın amacı ise komünizmi yaymaktı. Almanya'nın amacı ise intikam almaktı. Almanya'yı bu intikamı almaya zorlayan da bizzat müttefik devletlerdir. Adolf Hitler halkı için elinden geleni yapmıştır. Afrika'dan hallice bir ülke, Hitler başa geldikten sonra 5 senede süper güç haline gelmiştir. Hitler, davası yolunda savaşan, kaybetmiş olsa bile intikamını almış bir liderdir.
 • yahudi avcısı, sanatçı, köprü hikayesi
 • Faşizm ideolojisinin yaratıcısı Benito Mussolini’nin düşüncelerinden yola çıkarak oluşturduğu nasyonal sosyalizm ile en tartışmalı liderlerden biri olmuştur. Bu yazıdan hakkında merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

 • Bir dönem Krakow’da wawel kalesinde yaşayan acımasız lider.
 • tarihi karakter.
  amerikan film endüstrisi tarafından sürekli göz önünde tutulan, asla unutturulmayan kişi. bu konuda uzun zamanımı alan ve basit bir dil kullanmaya çalıştığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz. okunmalıdır efendim. gerçekten bir algı var gibi.

  https://yenigorunum.blogspot.com/2019/10/abdnin-bas-dusman-adolf-hitler.html
 • adolf hitlerle ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz. hayattaki en acımasız şizofreni olan adam bence adolf hitler. kendini öldüren bir şizofren. ve onunla birlikte biten sürü insanın hayatı. detay için tık tık
 • (bkz: sabun)
 • stalin'den daha az insan katletmiş olmasına rağmen stalin'in gördüğünden daha fazla tepki görmüş devlet adamı.

  not: yaptıklarını asla tasvip etmiyorum.
 • 2. dünya savaşında fransa'yı fetheten barbarossa harekatı ile sovyetleri mağlubiyete uğratan nazi lideri


/ 3