25 eylül 2017 kürdistan referandumu

  • Televizyon izlerken rastgele yabancı bir kanala denk gelmiştim. Barzani nin yaptığı konuşma alkışlarla kesiliyor insanlar elinde bayraklarla meydana sığmıyordu. Bu kadar çok insanın böylesine ikna edilmiş olması tüylerimi ürpertti.Gerek küresel güçler gerekse silah baronları ellerini ovuşturarak istedikleri sona ulaşmak için sabırsızca bekliyor
  • bağımsızlık olmalı mı olmamalı mı diye görüş belirtmekten ziyade oylamanın yapılışına, sonuçların belirlenmesine dair bir iki video izledim. çok değil birkaç ay önce benzerine tanık olmuştuk, şaşırmadık ki!
  • iran'ın 24 eylül'de top ateşleriyle karşılık verdiği referandumdur. bölgeyi cehenneme çevirme potansiyeli oldukça yüksek bir girişimdir ki cennet misal bir coğrafya değil ortadoğu. ama bugünlere gelinmesinde fetö-akp kumpaslarının etkisi olduğu inkar edilemez bir gerçek.

    bu tarzani denen herifi ankara'da resmi törenle karşılayıp, göndere paçavrasını çeken kimdi diye baktığınızda her şey kabak gibi çıkıyor ortaya. ayrıca "türkiye seninle gurur" duyuyor sloganlarını hangi seçmenin attığını bir kez daha hatırlatalım.
  • ortadoğu'nun şu dönemde tam bir kaynayan kazan olmasını fırsat bilen kürtler, çok uzun yıllardır hayalini kurdukları ve her ne kadar şuan karşı çıkıyor gibi görünen bir çok ülkenin zamanında desteğini alarak yaptığı referandumdur. sonuçlarının iyi olacağını düşünmüyorum, şahsi düşüncem bu yönde ama bakalım göreceğiz. önümüzdeki yıllar çok karışıklığa gebe...

    (bkz: 25 eylül 2017 kuzey ırak bağımsızlık referandumu)