24 haziran 2018 seçim tahminleri

 • Erdoğan 51
  Akşener 7
  Saadet 3
  İnce 27
  Demirtaş 10
 • Cumhurbaşkanlığı 1. tur:
  erdoğan: 40
  İnce: 30
  Akşener:15
  Demirtaş: 10
  Bilge baba ve Perinçek: 5

  küsuratları var da düz hesap yaptım.
  2. Tur:
  İnce: 50+
  Erdoğan:50-
 • Erdoğan 48
  İnce 31
  Akşener 15
  Diğer 6
 • 24 haziran'da millet ittifakı en az yüzde 51 alarak meclis çoğunluğunu alacak.

  ilk turda c.başkanlığı seçiminde:

  ince %42
  erdoğan %45

  2.turda ince oyların %51'inden fazlasını alarak c.başkanı olacak.
 • Üzülerek söylüyorum bunu, yanlış anlaşılmasın, zira kürt-türk meselesi değil bu durum, ama bu seçimlerde ben ne yazık ki hdp nin geçmişe dönük oylarına göre rekor kıracağını düşünüyorum.

  Çünkü sırf hdp nin eğer barajı çekemezse oluşacak milletvekili koltuklarına akpliler oturmasınlar diğer hdp ye oy verip barajı geçmesini isteyen insanlar olacak, ben değil ama mahallece bu kararı alan insanlar duydum istanbulda ve bunlar ülkücülerdi.

  Ve yurtdışı oy kullanımı maksimum olmuş bu seçimlerde. Bu da 2 şeyin nedeni olacaktır: Biri akp diğeri de hdp oylarında artış. Zira hep demişimdir, avrupadaki türk pasaportlu kişilerin çoğu ne yazık ki terör sevici insanlar. bakın kürt demiyorum.

  Mecliste akp zorlanacak ama muhtemelen başkanlığı alacak.

  Ben oy veremiyorum. Muhtemelen 2. turda oy kullanacağım ama. Asıl iş biraz orda olacak. O gün çok eğlenceli bir gün olabilir. Sabahlara kadar Beyonce'nin run the world şarkısını çalabiliriz sözlükçe.*
 • Birinci turda bitmeyecek gibi iş biraz kıl payı diyorum aman aman bir %50+ x oranı beklenmiyor.
 • bu tür konularda kafadan sallamak yada kendi kanaatini belirtmek çok gereksiz ve tutarsız olur.

  referandum sonuçlarını çok yakın sonuçlarla tahmin eden gezici araştırma şirketi başkanı murat gezici ince'nin ikinci turda 50+1'i alarak cb seçileceğini beyan etmiş. haber için bkz

  ve her seçimde olduğu gibi yalaka anket şirketleri de manüplasyon ve seçmen algısını yönetme yönünde çalışmalarını sürdürüyor.
  genar başkanı İhsan Aktaş'ı siyasi tarih unutmayacaktır. ilk turda 51'le erdoğan kazanacak diyor. buraya not düşelim. 24 haziran akşamı aktaş ne açıklama yapacak merakla bekliyorum.
  haber için bkz
 • İlgili başlığa yazdığım ilk entryimi kötüleyen kişilerin kim olduklarını merak etmeme sebep olan tahminlerdir. Zira o entryde ben hiçbir kişisel görüşümü belirtmedim, hdp'ye oy verMEyeceğim dışında.

  Az önce kapıyı çalıp, gerçekten az önce yaşandı, AKP görevlisinin getirdiği daha önce duymadığım bir paket "çayı" demleyip o kötüleyen arkadaşlarla oturup içme isteği de oluşturmuştur.

  Edit: Bu da olur da inanmayanlar için çayın fotoğrafı.

  Hayır ben HDP'yi desteklemiyorum, sen destekliyorsundur, amenna, o zaman lütfen beni engelle, bırak entryimi kötülemeyi de kökten engelle karşılaşmayalım hiç.
 • Anlaşılan o ki, sallamak serbest. Bu da benden gelsin. Fikir verecek olanlar mesaj yoluyla çekinmeden iletebilir. Belki güncellerim o zaman:

  Akp: 35-39
  Mhp: 16-21
  Chp: 23-25
  İyi: 11-13
  Hdp: 10-12
  Saadet: 2-3.5
  Diğer: 2-3

  Akp'nin büyük bir oy kaybı yaşayacağını, kayan oyların ekserisinin mhp'ye gideceğini düşünüyorum.

  Hdp'nin oyunun 1-2 puan artacağını düşünüyorum. Sebebi ise, barajı aşamama korkusu nedeniyle chp seçmeninin bir kısmının hdp'ye kayması.

  Saadet'in oyunun %4 olması şaşırtmayacaktır beni. 7 haziran seçimlerinde baraj kaygısı olmasına rağmen %2 idi oyu. Belli ki akp'den kaçan seçmenin oyuydu bu. 1 kasım'da ise %0.68'e düşmüştü hatırladığım kadarıyla. Akp'ye kaçan seçmen oyu.. bu sefer %4 olması şaşırtmaz dedim, çünkü baraj sorunu kesin olarak yok. Neticede 4 olabilir. Ama gene de en fazla 3.5 diyorum.

  Chp'nin oy oranından emin değilim. %25'i geçemez de, acaba 20'ye düşer mi? Mesela, chp'den iyi parti'ye kayma olur mu? Hdp'ye kayan oylar ne kadar etkiler? Parti içi ve partiler arası dinamikleri bilmediğimden benim için belirsiz. Nihayetinde, 23-24 alır herhalde.

  Hadi bakalım, ne kadar rezil olacam.. anketlerde mhp %10 altı görünüyor. Rezil olursam burdan olurum. Hayırlısı.

  "Bizi batıran, arabanın telefedir." Hah hah.

  Öz eleştiri editi: siyasetten anlamadığım tescillenmiş oldu
 • Erdoğan %43
  İnce %31
  Akşener %14
  Selo %8
  Diğer %4
 • Sonuçlar açıklanmaya başlandı.
  Gördüğüm 2 sandıkta sayılan 100 oydan çıkardığım sonuç şu ki Recep Tayyip Erdoğan yine ilk turda %50'yi geçecek.

  Böyle düşünmemin sebebi chp'nin kalesi olan bir ilçede şu anda önde olması. Normal şartlarda ciddi farkla ince önde olması gerekirdi.

  Bakalım yanılacak mıyım?
  Başka diyecek bir şey yok.
 • (bkz: d e v a m)
 • keçiören, beylikdüzü gibi akp kalelerinde ince’nin açık ara önde çıkmasına bakılırsa, erdoğan’ın %45’i zor göreceği seçim tahminleridir. aa’nın bugüne kadar ilk başlattığı yüzdeden en az %12 az aldığını da düşünürsek %58’den %43-47 bandına kadar erdoğan düşecektir. iş ikinci turda daha kolay olacaktır, manipülasyonlara gelmemek elzem. ysk’nın içindeki adamların söylediklerinin %10 fazlası ekranlarda gösterilerek insanlara alenen yalan söyleniyor.
  Allah’ın izni ve inayeti ile bu iş bitmiştir. istibdat dönemine #tamam kadın cinayetlerine #tamam nefret söylemlerine #tamam şiddetin ve zorbalığın yerini iyilik ve güzellik alacaktır, son oy sayılana kadar sandıkları terk etmiyoruz/etmeyin. bu ilk hırsızlık eylemleri değil. o kedileri trafolara bu sefer sokmayacağız.
 • Kesin sonuçlar şöyledir:
  Recep Tayyip Erdoğan:52,59
  Muharrem İnce: 30,64
  Selahattin Demirtaş: 8,40
  Meral Akşener: 7,29
  Temel Karamollaoğlu: 0,89
  Doğu Perinçek: 0,20

  Var mı bilen yaklaşan ?
 • Tayyip'in kazanacağını bir tek ben ve sezer reis bildi. Dinlemediniz bak noldu şimdi.