aristoteles vs platon


 • öğretmen olan platon ve öğrencisi olan aristoteles'in düşün dünyasına bir küçük adımlamadır:

  platon, idealar dünyası'nı ortaya attığında, evrende gördüğümüz maddelerin, bir başka evrende asıl formlarının bulunduğunu söylüyordu. bu idea dünyasında gördüğümüz maddeleri bir araya getirdi ve ihtiyacımız olduğunda oradaki sabit form ile hatırlamamıza neden olduğunu vurguladı. örneğin, sandalyenin oluşması için bir oturma yeri, en az 3 bacağı, yaslanmak için bir arkalığı olması gerekirdi. bu form, idealar dünyasında sabit ve mükemmel bir durum içerisindeydi -ki mükemmellik hatırlamamızı kolaylaştırmakta-.

  öğrencisi aristoteles ise, platon'un gereksiz bir ikinci dünya oluşturduğunu, deneyimlediğimiz evrenden ziyade ikinci bir evrenin kafa karıştırmaktan öteye gitmediğini söyledi. Görünen her şey, gerçek maddeydi. biçim bir öz nitelikti -ki her madde kendine özgüydü- ve isimler sadece işaret amaçlı kullanılan basit şeylerdi.

  platon, kendi öğretmeni olan sokrates gibi, ruhun doğmadan önce her şeyi öğrendiğini, dünyada ise sadece hatırladığımızı savunurken, aristoteles deneyimlerimiz ile her şeyi bu dünyada öğrendiğimizi söyler(geliştirilmiş versiyonu için (bkz: tabula rasa)).

  Yine platon için gerçekliğe akıl yoluyla ulaşılacakken, aristoteles buna duyularımız ile ulaşabileceğimizi savundu.

  sonuç olarak öğretmen olan platon, öğrencisi aristoteles ile neredeyse taban tabana zıt fikirler üzerine karşı karşıya kalmışlardır.

  o yüzden bence bu karşılaştırmadan kazanan yine sokrates olur.