gia marie carangi


 • gia marie carangi

  29 ocak 1960 doğumlu ve 70-80 dönemlerinde amerika'da süper modellik yapmış ilk modellerden biri.

  11 yaşında annesinin onu terk edişiyle çok zor dönemler geçirdiğini ifade etmiştir. "cinsel yöneliminin farkına varması da bu yıllara tekabül eder. Koyu bir david bowie hayranı olduğu bilinen gia, dönemin “bowie kids” akımına sıkı sıkıya bağlanır. marihuana, uyarıcı haplar ve alkol gia’nın hayatının büyük bir bölümünü kapsar."

  Franceso Scavullo, gia hakkında şu sözleri sarf eder: "Tüm kariyer hayatım boyunca, stüdyoma girdiği an ‘Vow’ dediğim belki sadece üç kız vardır. Gia, tüm camiada, buraya gelen ve benim ‘Vow’ tepkisi verdiğim son kişi."

  ilişki kurduğu kadınlar da tıpkı kendisi gibi eroin kullanan ve terapi gören kişilerdi. ailesinin baskısı ve kariyerinin devamlılığı için menajerinin baskısıyla terapi gruplarına katılır ancak başarılı olamaz. tüm moda camiası tarafından o yıllarda bilinen sarışın model anlayışına sert bir darbe vuran esmer model gia'nın modellik hayatının bittiği düşünülür. ani rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılan ve solunum sıkıntısı çeken gia'nın ayrıca aids hastalığına yakalandığı ortaya çıkar. 26 yaşında aids ve eroin bağımlılığı nedeniyle hayatını kaybetmiştir. hastane yatağından bedenini kaldırmaya çalışırlar ama sırt derisi hastalıklarından dolayı çürümüş, olduğu gibi yatağa düşmüştür...

  Bu başrol Jolie'ye beş kez teklif edilmesine rağmen Jolie her defasında reddetmiş; nihayet rolü kabul ettikten sonra neden öncesinde kabul edilmediği sorulmuş ve Jolie, ''Rolü kabul ettiğimde etkisinden çıkamayacağım için korkuyorum'' diye belirtmiştir. ancak sonunda kabul edip, 'En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü kazandığı bir filmin başrolü olmuştur.