gitar çalacaklara tavsiyeler


 • üst edit: 4 sene çalan ve profesyonel olduğunu düşünen arkadaşa kfir ochaion'u bi' izlemesini öneriyorum. ondan sonra da pro'yum dersen kahkahayı basarım.

  ikinci edit: death metal çalacak adamın klasikle ne işi olurmuşmuş... yahu delirdiniz mi* hiç bilmeyen adama elektroyu ver de nasıl ağzına sıçıyor o gitarın izle. akor bilmez, tutuş bilmez. elektro telleri narindir, akort ederken bile çaaatt diye koparabilir. elektroda ayrı teknikler vardır. death metal çalmak için o teknikleri bilmek gerekir. daha ritim atmayı bilmeyen adama death metal çal demiş şaka gibi. *

  4 sene çalıp profesyonelim diyenler olmuş. 9 senedir çalıyorum, hâlen de profesyonelim diyecek g*t yok. birçok şehirde canlı performans yaptım, cover videolarım bilmem kaç oldu. 7 yıldır elektro, 8 yıldır da akustik çalmaktayım. ekipmanlarım da kalitelidir ha*

  1)yeni başlayan arkadaşlara kesinlikle klasik gitar öneriyorum. hem orantısız vereceğiniz güç ile sapı eğme ihtimaliniz, hem de akor basarken misina daha yumuşak olduğu için parmaklarınız daha kolay alışır.

  2) abii yeaağ ben akdeniz akşamları çalsam yeter diyorsanız en geç 3 aya düzgün çalışma ile çalarsınız. ama benim tavsiyem aksatmadan, nota, tab, akor, bare, arpej falan ne varsa hepsini zamanla güzelce öğrenmeye çalışın. yeni başlayanlar fingerstyle denemeyin patlarsınız.

  3) elleriniz çok acıyacak ancak dayanın. ondan sonra hissetmeyeceksiniz bile. sağ el konusunda da tırnaklarınızı uzatın. klasik gitar penasız çalınır arkadaşlar. eski köye yeni adet getirmeyin.

  4) alınacak gitar için lütfen mor, kırmızı gibi abidik gubidik renkleri denemeyin. belli mi olur belki bu gitarı 1-2 sene çalacaksınız. ileride fikriniz değişirse pişman olursunuz. ikinci el alın. klasik gitarı sıfır almanın manası yok.

  5) bolca çalışmanız gerekiyor. gerçekten 2-3 yıl sonra ilerlediğinizde (belki 4 yıl) tıkanmış gibi hissedeceksiniz. ben bunu öğrendim(!) havasına gireceksiniz. yapmayın. daha öğrenilecek çok şey var. fingerstyle deneyin, solo çalmayı deneyin. uzun tab'ları okuyabiliyor musunuz, hadi bakalım. youtube üzerinde yabancı youtuber'ların gerçekten çok iyi tutorial videoları var. açın izleyin saatlerinizi geçirin çalmaya çalışın.

  6) kızlara hava atmak için hiç bu işe girmeyin. müzik tutkudur.