polonya'da türk erasmus öğrencisinin öldürülmesi


  • Polonya'nın gündemini bu aralar meşgul eden konu. Cinayeti işleyen de bir türk vatandaşıymış. Büyükelçiliğin yaptığı açıklama aşağıda.
    Konya Selçuk Üniversitesi öğrencisi Furkan Kocaman’ın Erasmus eğitimi nedeniyle bulunduğu Polonya’nın Wroclaw şehrinde bir alışveriş merkezinin yiyecek-içecek bölümünde 9 Mart 2019 akşamı uğradığı saldırı sonunda hayatını kaybettiği büyük bir üzüntüyle öğrenilmiştir.
    Olayın Büyükelçiliğimize intikal ettirildiği 10 Mart Pazar sabahından itibaren Dışişleri Bakanlığı üst yönetimi ve ilgili birimleri, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ve Konya Selçuk Üniversitesi yönetimiyle de istişare halinde ilgili Polonya makamlarıyla temasa geçilmiştir. Polonya polis makamlarıyla yakından işbirliği sürdürülmektedir. Hayatını kaybeden gencimizin ailesine de bilgi verilmiştir.
    Saldırıyı bıçakla gerçekleştirdiği anlaşılan fail yakalanmıştır. Saldırganın Türk vatandaşı olduğu belirtilmekle beraber bu husus henüz resmen teyit edilmemiştir. Halen yasal kurallar gereği soruşturmanın bu aşamasında polis makamlarınca resmi bilgi verilmemektedir.
    Merhum Furkan Kocaman’ın cenazesinin nakli hususunda savcılık prosedürlerinin tamamlanmasını takiben ailesinin isteği çerçevesinde gereği yapılacaktır.