tanrının insanlığa hediye olarak yarattığı kişiler


  • (bkz: sokrates) kendini bu anlamda ciddi derece üstün görür. Zira *'un bizlere aktarmış olduğu * adlı metinde mahkeme önünde kendini savunurken, idamına yönelik oy verenlere karşın şu söylemlerde bulunur ;

    "beyler, böyle özelliklere sahip başka birini kolay kolay bulamazsınız. Dediklerime kulak verirseniz beni serbest bırakmalısınız. Ama belki de, ikazlarımdan rahatsız olup anytos'un iddialarına inanarak, tatlı uykusundan uyandırılmak bir uykucu gibi tek bir vuruşunuzla kolaylıkla hayatıma son verebilirsiniz. Bundan böyle tanrı sizinle ilgilenecek başka birini göndermezse, bütün hayatınızı derin bir uykuya dalmış halde geçirirsiniz. Tanrı tarafından, kente böyle bir amaçla armağan edilecek nitelikte biri olduğumu şuradan anlayabilirsiniz. Kendi sorunlarımı ihmal etmem, çok uzun süreden beri ailevi sorunlarımın ihmal edilmesine katlanmam, her birinize baba ya da ağabey gibi yaklaşarak erdemli olmanız için ikna etme çalışmam ve hiç ara vermeden sizin menfaatiniz için çalışmam pek de insana özgü davranışlar değildir sanırım."

    Sokrates kendini böylesine insanların eğitimi üzerine adamışken, hiç şüphesiz döneminin en önemli insanlarından biriydi. Lakin tarihte öyle şahıslar var olmuştur ki, muhtemelen pek çoğu bu adanmışlık yüzünden yaptıklarının önemini dahi kavrayamamıştır.