engelleme seçeneklerivayt moka kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


vayt moka kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


vayt moka kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


1623· 0· 0· 0· 2048 gün önce
yazarların herhangi bir konuda nirvanaya ulaştığı tespitlerdir.

şu yaşıma dek gözlemlediğim kadarıyla bir insan karşısındakiyle konuşurken gözlerine baktığında sadece bir gözüne bakabiliyor. ya sağ gözüne ya da sol gözüne ...devamını oku
yazarların herhangi bir konuda nirvanaya ulaştığı tespitlerdir.

şu yaşıma dek gözlemlediğim kadarıyla bir insan karşısındakiyle konuşurken gözlerine baktığında sadece bir gözüne bakabiliyor. ya sağ gözüne ya da sol gözüne bakabiliyor.
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • yalnızlık

  carl gustav jung yalnızlık hakkında; "yalnızlık, insanın çevresinde insan olmaması demek değildir. insan, kendisinin önemsediği şeyleri başkalarına ulaştıramadığı ya da başkalarının olanaksız bulduğu bazı görüşlere sahip olduğu zaman, kendisini yalnız hisseder." demiş.

  keza arthur schopenhauer de bu konu hakkında düşüncelerini şu iki cümleyle belirtmiş; "hiçbir insan asla yalnız değildir. çünkü arkasında fark etmeden bıraktığı izleri muhakkak biri fark etmiştir.".

  yalnızlık derken hangi tür yalnızlıktan bahsettiğimiz elbette ki mühim olan bir mesele lakin eğer ki yalnız isek bunun sebebi de içimizde saklıdır ya da yanılgıya düşmüşüzdür.

  en azından bu şekilde düşünerek kendini avutmak pek hoş.
 • the walking dead

  yeni sezona güzel bir giriş yapan amc dizisi.

  --spoiler--
  rick'in yaşlanmış hali neredeyse tonton dede olmaya aday. ama öyle bir sahne çekmişler ki judith sadece birkaç yaş büyümüş, michonne aynı, carl yıkanmış da çekmiş çamaşır misali minnak bir şey. rick'e gelince adam sanki 20 yıl yaşlanmış. anlamadım gitti.

  rick eski haline hızla sarılıp sarmalanırken negan'ın dötünün üç buçuk attığını görmek pek de haz verdi.

  rick için resmen orgazm, adam negan sürünürken fotoğrafını bile çekti asdf.

  ayrıca 8x01 sonunda "in memory of john bernecker" yazıyordu, baktım ki çekimler sırasında dublör 7-8 m yükseklikten düşerek ölmüş. onun için yazmışlar.

  set kazaları da oldukça acı.
  --spoiler--
 • teolojik politik inceleme

  (bkz: tractatus theologico politicus)

  mutlaka okunması gereken baruch spinoza eseri. bana kalırsa ethika'dan sonra en güzel eseri.

  "monarşik yönetimin en büyük sırrı ve tüm çıkarı, insanları aldatmakta ve onları dizginlemesi gereken korkuya din maskesi takmakta yatar. onlar böylece, sanki kurtuluşları için savaşıyormuşçasına, köleleşmek için savaşırlar. tek bir adam kibirlenebilsin diye kanlarını ve canlarını vermeyi bir utanç değil de, en büyük onur sayarlar."

  ne de doğru bir bakış açısı.
 • wade savunması

  satrançta piyonlar yardımıyla oyunu kitlemek amacıyla yapılan bir savunmadır.

  1. d4 d6

  d6 hamlesi, wade savunmasının esas ve belirleyici hamlesi olarak geçer. aslında fransız savunmasıyla benzerliği oldukça dikkat çekicidir. en keskin farkı ise fransız savunmasında şahın önündeki piyonlar oynanırken wade savunmasında vezirin önündeki piyonlar oynanır.

  olası oyun gelişim yolları;

  beyaz ikinci hamlede piyon oynarsa kuvvetle muhtemel olarak siyah ikinci hamlede e5 kombinasyonunu seçecektir. ya da bir ihtimal beyaz ac3 veya af3 gibi bir hamle yapacak olursa da siyah af6 gibi bir gelişim kombinasyonunu tercih de edebilir.
 • kitap alıntıları

  "öyleyse soruyorum, kendisinden nefret eden adam başkasını sevebilir mi? kendisiyle anlaşamayan kişi başkasıyla anlaşabilir mi? kendisinden bile bıkmış usanmış kişi başkasına keyif verebilir mi? bana göre insan delilikten daha deli değilse bu sorular karşısında sadece susar. beni dışladığınız takdirde hiçbiriniz bir başkasına katlanamazsınız, hatta kendinizden bile tiksinir, kendinizden mideniz bulanır ve kendinize kem gözle bakarsınız. çünkü birçok açıdan anadan çok üvey ana olan doğa, ölümlülerin ruhlarına, özellikle de az biraz bilge olanlara kötülük tohumu ekmiştir; bu yüzden insan elindekine şükretmeyip başkasınınkine gıpta eder. sonuçta yaşamın bütün iyiliği, bütün zarafeti, bütün haysiyeti bozulup yok olur.."

  deliliğe övgü.