engelleme seçenekleriugurumsu kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


ugurumsu kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


ugurumsu kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


blog yazarı 100sözlük şövalyesi (385)
286· 1· 0· 0· 12 gün önce
belki de en güzel kadın ismi. tuğ kralın kullandığı imge, çe küçültme eki, şirinlikte katıyor. tuğçeyi siz hesaplayın.
belki de en güzel kadın ismi. tuğ kralın kullandığı imge, çe küçültme eki, şirinlikte katıyor. tuğçeyi siz hesaplayın.
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • aposto

  adını İtalyanca "a posto"dan alan bir bülten. aslında bülten demek ayıp olur, bültenler topluluğu. ana bülten her gün sabah saatlerinde e-postanızı şenlendiriyor. 5 dakika kadar bir zamanda gündem hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz.

  gündelik bilgileri boş ver, ben matematik seviyorum diyorsanız onun da bülteni var, müzk yok mu demeyin onun da bülteni var. aslında ne ararsanız var denebilir. futboldan tarihe, sanattan dile, yemekten filme. keşfetini gözden geçirirseniz ilgi alanınıza dair düzenli yayınlanan (günlükte var, haftalıkta, aylıkta, 3 günde 1'likte) bültenleri keşfedebilirsiniz.

  Bir deneyeyim diyorsanız benim öneri bağlantımdan abone olabilirsiniz: https://apos.to/?referrer=603d20d26a93800007f519de
  isterseniz daha sonra aboneliğinizi iptal de edebilirsiniz.
 • 1.60 ile evlenen 2 metrelik insan

  Schopenhauer insanların genetik olarak olmak istediklerine ulaşabilmek için böyle bir davranışta bulunduklarını söyler. Yani Schopenhauer'a göre 200cm'lik kişi boyunun çok uzun olduğunu düşünüyordur. Onun için normal 180cm'dir. Basit kafayla ortalamayı bulmak için 160cm'lik ideal görünür. Eğer normal 190cm olsaydı 180'cm'lik birini isterdi.

  Tabi gerçeklik tartışılır. Bir filozof diyor diye doğru olacak demek değildir.

  Bir de yine Schopenhauer'a göre böyle bir durum varsa kişi fantazilerine de ulaşmıştır. :D
 • öğretmenleri tayin ile kaçan kaçana okul

  anadolunun en ücra köşelerinden birinde, bir adımla elin memleketine geçebileceğim bir ilçede görev yaptım. görevim gereği ilçenin neredeyse her bir toprağını yaylasından köy meydanına, tarlasından bahçesine, gölünden deresine adım adım gezmişimdir, gezmek zorunda kalmışımdır.

  bulunduğum ilçede en hızlı tayin döngüsüne sahip meslek grubu öğretmenlerdi. konuşmak zorunda kaldıklarımın bir çoğunda "öğretme" güdüsü dahi yoktu. bir çoğunun ilk görev yeriydi.

  bahsettiğim ilçede 3,5 sene görev yaptım. bu sürede benimle atanan öğretmenleri tayin olduğumda görememem bir yana, onlardan sonra atananları da göremedim. benden 2 sonra atananlar ise benden bir kaç ay sonra tayin oldular. yani 3,5 senede 3 grup öğretmen tayin oldu neredeyse.

  köy öğretmeni konusuna gelirsek ilçede merkez hariç 3 ya da 4 köyde eğitim vardı, sorunsuz köylerdi. büyük köylerdi. zengin köylerdi. güvenlik sorunu kesinlikle yoktu.

  o ilçede görev yaptığım sürede tüm kamu görevlileri arasında "devlet babanın şımarık çocuğu" diye baktığım tek gruptu öğretmenler. atanmadan tayin planı yaptığını söyleyenler vardı, mezun olmadan evleneceği kişiyi dahi seçmişlerdi. diğer meslek grupları içinse "banane" tavrı hakimdi öğretmenlerde. banane öğretmen olsalardı, banane akıllı olsalardı...

  yaşadığım bir olaydır. bütün tanıdığım öğretmenler arasında özellikle bu ilçede görev yapanların neredeyse 10'da 7'sinde gördüğüm bir durumdur. ne yazık ki.

 • blog sözlük'ün bitme nedeni

  ben biraz daha geri planda durup okumayı sevenlerdenim. günüme göre yazar-çizerim.

  grup olayı her yerde olur ama ayrımcılık yapan bir gruplaşma sezinlemedim. eğer bir grubun içinde değilsem de hissetmem muhtemelen.

  "...nın bitme nedeni" şeklinde binlerce başlık açılabilir. bu tür başlıklar yapıcı değil, ayrıştırıcı başlıklardır.

  (bkz: kitap okuma etkinliği)ndeki kitap eğer beğendiğim bir kitapsa okurum, başlık eğer yakındığım bir konu ise yazarım, yazılan "yanlışsa" kötülerim, beğendiysem beğenirim, muhteşemse favorilerime eklerim. ne (bkz: çekirdek ekip)ten biri yazmış diye, ne (bkz: sosyaliize), ne (bkz: demirbilek92), ne (bkz: packline) yazdı (skor tahtasındaki ilk 3 kullanıcı. özellikle seçilmedi.) diye bakmam. zaten neredeyse kimseyle de görüşmüşlüğüm yoktur.

  yani bitmedi, her girdiğimde iyi kötü okuyacak bir şeyler buluyorum. burası (kızacaklar ama) bir dönem ekşi sözlük tayfadaki gibi zamanında boş kaldım yazayım, kinimi kusayım diye düşünenlerden oluşmuyor çoğunlukla. zaten bir çoğu düşüncelerini bloglarında yazıyor, muhtemelen tartışmayı planladıkları şeyleri yakınlarındakilerle tartışıyor. ekşi sözlüğü burada beklemediğim için bittiğini söyleyemem.
 • kitap kapaklarının kıvrılması

  Şeffaf yapışkanlı asetatı tavsiye ederim. İlk zamanlar kaplama yaparken zorlanırsınız ama sonradan alışıyorssunuz. yanına kesme matı ve kretuar ile birlikte alırsanız kaplama yaparken kullanışlı olacaktır. kredi kartı ya da benzeri bir şey de yardımcı olur.
 • halil sezai'nin 67 yaşındaki adamı dövmesi

  açıklaması bana makul geldi. tabi makul gelmesi şiddet içeren davranışlarda bulunabilir demek değildir.

  videoyu bir kere izledim ve izlediğim videoda ses yoktu. haberde ise şikayetçi tarafın beyanları vardı: "ezan mı okuyorsun lan" dedi, "kalbim var dedim, ama vurmaya devam etti"... Bu beyanların gerçekliği kavgalıların birbirini karalamaya çalışacağı için göz ardı edilmelidir.

  halil sezai'nin şarkılarını sevmeme rağmen kendisine o garip sümsüklüğü nedeniyle çok ısınamamıştım. halen de aynı düşüncedeyim. kendisinin uyuşturucu madde kullandığını bile düşünüyorum.

  durumun ne olduğunu -görüntülerin tamamını izlemediğimi düşündüğüm için- bilmiyorum. ama bir insan ne kadar sinirlenirse sinirlensin bu kadar şiddete başvurmamalıdır. halil sezai'nin açıklamasındaki bir durum varsa yasal yollarla bir çok şey yapılabilirdi. aynı şekilde kavganın diğer tarafındaki kişi için de durum geçerlidir. yasal yollarla işini halletmeye çalışabilirdi. karşı taraf ses çıkarıyorsa polis-zabıta çağırıp rapor tutturabilirler yani.

  sözün sonu; halil sezai'nin işin aslı anlaşılmadan linç edilmemesi gerekiyor. aynı şekilde diğer tarafında linç edilmemesi gerekiyor. bu tür olaylar twitter (ya da blog sözlük, ya da ekşi sözlük... vb.) mahkemelerinde değil T.C. mahkemelerinde çözülmelidir. Şiddet hiç bir şeyin çözümü değildir. olmamalıdır.

  ek:
  185105 sayılı entrydeki videoyu izlediğimde yine ses olmadığını gördüm. üstüne üstlük görüntüler başladığında bir kameradan doğrudan görüntü alınmış gibiyken sonrasında bir ekrandaki görüntünün kamerayla çekildiği görülecektir. Kopyala yapıştır olduğu da bellidir. Sürecin tamamı izlenip değerlendirilmelidir.
 • kelimelerin etimolojik kökeni

  Bir zamanlar yazdığım @rehitu 'nun kelimelerinsoyagaci internet sitesi geldi aklıma bu başlığı görünce.

  uğur türkçe bir kelime olabilir. divanî lügatit türk'te geçiyor. ama u'da bulamazsınız. türkçe'de ilk hecede "u" bulunmazmış, bu nedenle "oğur"a bakmanız gerekiyor. yani kaşgarlı mahmutu kaynak alırsak uğur'un kökeni türkçe.

  umsu ise bağlantıdaki çalışmada belirtildiği üzere "eski türkçede addan sıfatlar yapan +tX eki (el-ti koy-tu) çevresinde oluşmuş (-im-ti-k, -im-ti-l, -im-ti-rek) birleşikler olup aynı kelime alanında benzerlik sıfatları yapmışlardır. ... +ImsI eki de bunların anlamdaşıdır. "