engelleme seçenekleriugurumsu kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


ugurumsu kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


ugurumsu kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


277· 0· 0· 0· 38 gün önce
belki de en güzel kadın ismi. tuğ kralın kullandığı imge, çe küçültme eki, şirinlikte katıyor. tuğçeyi siz hesaplayın.
belki de en güzel kadın ismi. tuğ kralın kullandığı imge, çe küçültme eki, şirinlikte katıyor. tuğçeyi siz hesaplayın.
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • kelimelerin etimolojik kökeni

  Bir zamanlar yazdığım @rehitu 'nun kelimelerinsoyagaci internet sitesi geldi aklıma bu başlığı görünce.

  uğur türkçe bir kelime olabilir. divanî lügatit türk'te geçiyor. ama u'da bulamazsınız. türkçe'de ilk hecede "u" bulunmazmış, bu nedenle "oğur"a bakmanız gerekiyor. yani kaşgarlı mahmutu kaynak alırsak uğur'un kökeni türkçe.

  umsu ise bağlantıdaki çalışmada belirtildiği üzere "eski türkçede addan sıfatlar yapan +tX eki (el-ti koy-tu) çevresinde oluşmuş (-im-ti-k, -im-ti-l, -im-ti-rek) birleşikler olup aynı kelime alanında benzerlik sıfatları yapmışlardır. ... +ImsI eki de bunların anlamdaşıdır. "
 • no poo

  askere gitmeden önce elde kalan elmalarla yaptığımız sirkeyi 1-1 ya da 1-2 sirke-su oranıyla sulandırıp kullanmaya başladım. askerlikte kullanamadım ama askerlik sonrasında yine kullanmaya başladım. şu anda saç uzunluğum aşağı yukarı 25 cm ve sirkeden memnunum.

  koku olayına gelirsek, ilk banyodan çıktığımda ve saçlarımı kurutmazsam koku alıyorum. sonrasında ise koku gidiyor. her ihtimale karşı saçı kuvvetlendirmek amacıyla saçım hafif nemliyken 2 damla kadar argan yağını avucumda iyice ısıtıp kökten uca saçıma sürüyorum.

  peki ne faydasını gördüm?
  - hangi şampuanı kullanırsam kullanayım zaman zaman saçım kepeklenirdi. artık kepeklenmiyor.
  - saçım uzun ve ince olduğu için saçlarımın fazlaca dökülürdü. artık daha az dökülüyor. dökülmüyor değil, daha az dökülüyor.
  - saçlarım parıl parıl parlıyor. sarı olmasının da avantajı var tabi.
  - argan yapının kokusu güzel. ama olabildiğince az sürmek lazım. yoksa 2 güne kaşınmaya başlıyor. internette kullanırken olabildiğince ısıtırak kullanın ki saça etki etsin diyor. bence az ısıttığım için oluyor kaşıntı bir süre sonra.
  - sanki saçımın uzaması hızlandı.
 • allah yerine tanrı demek

  olayın neresinden bakıyoruz?

  kelime anlamına bakarsal "allah" kelimesi "al lah" demekmiş. lah -ya da ilah da diyorlarmış- ise islamiyet öncesi dönemde tapılan tanrılardan birinin adı.

  geçmişi ise sümerlere kadar gidiyor. iki sümer tanrısının çocuklarından birinin adı ise "lah". "al-" "el-" ise ingilizcedeki "the" gibi belirli bir şeyden bahsedildiğinde kullanılıyormuş. bu çok isimli tanrıya araplar islam öncesinde "al lah" diyorlarmış. yani bir tanrının özel adı kendisi. metinlerde şu şekilde geçiyormuş: arapça ilāh إلاه aramice ˀelāh אֱלׇהּ ibranice ˀelōah אֱלוֹהַּ . anlamı da arapçada tanrı demekmiş. anladığıma göre kelime anlamı olarak "lah" tanrı demek.

  tanrıya gelirsek, dilbilimciler tan- kökünün göz önüne alınmasının mantıklı olacağını söylüyorlar. farklı kelimelerle tanımlamaya çalışırsak "tapılan şey, yaratan" gibi bir tanım uygun düşer. özel bir ad değil, genel bir ad.

  he ne kadar bugün biz "allah"ı özel bir kelime olarak kullansak da, anadili arapça olan bir arkadaş bu tür kelimeleri özel isim olarak kullanmadıklarını söylemişti. daha doğrusu beni örnek göstererek senin adın ugurumsu. özelliklerine gelirsek insansın, boyun 180 küsür. kuranda geçen "allah"da seni tanımlarken kullandığım "insan" gibi bir tanımlama aracı. en üst durum demişti. -arapça bilmediğim için iddia edemem.-

  özel bir ad olduğunu düşünmeyenler için "tanrı" kelimesinin kullanımı çok uygun. özel bir ad olduğunu düşünenler için "tanrı" kelimesinin kullanımı aşağılayıcı bir durum.

  şahsen çoğunluğun kullandığı "allah" adının özel bir ad olduğunu düşünüyorum ve kullanmamayı tercih ediyorum. bana göre hem türkçe olan "yaratan" daha güzel bir kelime. karşı çıkan da yok. özel bir ad olmasına rağmen benim için "allah" bir tanrıdır.

  not: bu arada nişanyan sözlükteki bu tanımda "tan" ile "kadir"in aynı anlama gelebileceğini söylüyor
 • türkiye'den felsefeci çıkmaması

  felsefeyi sadece aristo'nun, schopenhauer'un, platon'un yaptıkları sananların beyanıdır.

  felsefe birazda olayları irdelemek ve olayların çözümü ya da devamlılığı için yeni fikirler beyan etmektir.

  ingilizcede yüksek lisans için kullanılan "master" fiili sadece learn, study anlamında değil hold sway over, rule over, become a judge gibi anlamlara da gelir. bu kavramların anlamları "kısmende olsa bu kendi konularında felsefe yapabilecek seviyeye ulaşmışlar" demek olmasa da iyi ingilizce konuşan biri bu terimi kullanmanın amacının bu olduğunu söylemişti.

  bir çok ülkede mühendislik yüksek lisansı için "master of science" ya da "master of" ile başlayan terimler kullanılıyor. sartre'de bir yazısında usta ile filozofların en katı kuralları olan varoluşçu olduğunu söylemektedir. tabi bu bulabildiğim tek örnek.

  demek istediğim, eğer fessefe tarihi içinde kalırsak günümüzde felsefe yapan bulamayız. olaya daha geniş çerçeveden bakarsak "belki doğru yöntemlerle ve sistematik olarak değil" ama bir şekilde felsefenin bazı gerekliliklerini yerine getirerek düşündüğünü görürüz bir çok kişinin. ki eğer onlara da düzgün bir felsefe eğitimi verilse muhteşem bir şekilde felsefe yapacaklarına inanıyorum. hatta nietzsche'ye göre günün koşullarında daha uç fikirler ortaya bile çıkacağına inanıyorum.