engelleme seçeneklerirising red star kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


rising red star kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


rising red star kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


üniversitelerin örgün eğitim programlarında okuyan veya bu bölümlerden mezun olmuş kişilerin yararlanabileceği açıköğretim fakültesi kayıt yöntemlerinden biridir.

lisans mezunuysanız aöf'de; lisans veya önlisans programlarından ...devamını oku
üniversitelerin örgün eğitim programlarında okuyan veya bu bölümlerden mezun olmuş kişilerin yararlanabileceği açıköğretim fakültesi kayıt yöntemlerinden biridir.

lisans mezunuysanız aöf'de; lisans veya önlisans programlarından birini, önlisans mezunuysanız sadece önlisans programlarını tercih edebilirsiniz.

auzef: iu açık ve uzaktan eğitim fakültesi
ata aöf: atatürk üniversitesi aöf

aynı aöf altında birden fazla bölüm okumak mümkün değildir. örneğin anadolu üniversitesi'nde tarih okuyorsanız, aynı üniversitede uluslararası ilişkiler (veya web tasarım ve kodlama) bölümünü okumanız mümkün değildir. ama anadolu üniversitesi'nde tarih okurken, istanbul üniversitesi'nde sosyoloji okuyabilirsiniz. veya anadolu üniversitesi'nde tarih okurken istanbul üniversitesinde adalet (önlisans), atatürk üniversitesi'nde ilahiyat (önlisans) okuyabilirsiniz. tabi böyle yapınca bu üniversitelerin akademik takvimlerinden aöf sınav tarihlerini önceden öğrenmeniz zorunlu. yoksa başvurularınızdan biri veya birkaçı boşa gidebilir. sonuçta ders sınavlarına giremediğiniz bir bölümü okumak mantıklı değil.

ders muafiyet konusuna gelince. atatürk üniversitesi aöf sadece lisans mezunu adayların muafiyet başvurularını kabul ediyor. bu demektir ki ata aöf'den herhangi bir bölümü 2.üniversite kapsamında okuyacaksanız ve halihazırda bir örgün eğitim programında öğrenci iseniz, türk dili, inkılap tarihi ve yabancı dil derslerinden muaf olmuyorsunuz! istanbul ve anadolu üniversitesi ise, halihazırda okuyan öğrencilerin bilgilerini yöksis'ten alıp, muafiyet işlemini otomatik olarak hallediyorlar. ama herhangi bir örgün lisans programından mezunsanız ata aöf, muafiyet işlemini otomatik hallediyor.

diplomalarlarda açıköğretim fakültesi yazar mı?

istanbul ve atatürk üniversitelerinin aöf diplomalarında açıköğretim fakültesi yazıyor. anadolu üniversitesi'nde ise, sadece açıköğretim fakültesi çatısı altındaki programların diplomalarında açıköğretim fakültesi yazıyor. ama diğer diplomalarda iktisat veya işletme fakültesi yazması durumu değiştirmiyor. çünkü bunların yazdığı diplomayı gören biri, bu diplomanın açıköğretim fakültesi'nden alındığını anlayabiliyor.

açıköğretim diplomasıyla yüksek lisans yapılır mı?

açıköğretim diplomasının örgün eğitim diplomasından, yasal olarak bir farkı yoktur. ikisi de geçerlidir. dolayısıyla (bkz: açıköğretim fakültesi)nden lisans diploması aldıktan sonra; notlarınızı yüksek tutmuşsanız, (bkz: ales) ve yök dil'den çok yüksek puanlar alabilirseniz ve üniversitelerin bazı bölümler için açtığı bilim sınavlarından gerekli puanları alırsanız tezli yüksek lisans ve ardından doktora yapabilirsiniz. bu iş tamamen size bakıyor. açıköğretim fakültesi lisans mezunu olup tezsiz yüksek lisansa da başvuru yapabilirsiniz.
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • kendinle aran nasıl

  cevap: iyi. bu aralar biraz uykusuz kalıyor ama olsun. bir insanın kendisiyle arası iyi olmazsa başka kimseyle arası iyi olmaz. kendisiyle geçinemeyen kimse başkalarıyla hiç geçinemez. o yüzden kendimle savaşıyorum, kendimle konuşmuyorum türü şeyler söylememek lazım. kendinizi sevin, ama bencil olmayın. kendinizle konuşun. kendinize zaman ayırın. kendinize fazla yüklenmeyin. canım kendimiz. :)
 • kara delik

  içine girsek acaba hayatta kalır mıyız, içinde ne var acaba türü geyiklere konu olan kozmik cisim. kara delik kavramının 18.yüzyıl sonunda newton'ın evrensel çekim kanunu ile ortaya çıktığı söylenir. ama esas olarak literatüre girmesi (bkz: albert einstein)'ın genel görelilik kuramını ortaya koymasından sonradır. (bkz: karl schwarzschild)'ın kara delikler hakkında yaptığı bir çözümlemeyle kara delik konusu astrofizikçilerin ilgilisini çeken bir konu haline gelmiştir. 2019 yılında ilk kez bir kara deliğin fotoğrafı çekilmiştir.

 • bugünkü gençliğin vurdumduymaz bencil ve ukala oluşu

  gençlerin sorumlu olmadığı bir konudur.

  bu ülke gençliği yitiktir. her zaman her yerde söylüyorum bunu: özellikle 1990 ve sonrasında doğan nesiller yitik (yitirilmiş), kaybedilmiş nesillerdir. bunun başında bir türlü kaliteli hale gelemeyen/getirilmeyen eğitim sistemimiz gelmektedir. bugünkü gençliğin vurdumduymaz ve bencil olduğu kısmına başta söylediğim iddiam sebebiyle katılmıyorum. bana göre bugünün gençleri çok daha insancıl yetişiyorlar. her ne kadar bazen biz büyüklerine nankörlük etseler de gençlerin geneli vicdanlı ve insan canlısı.

  gençlerin baba parası yemesi meselesine gelince. ne yapsınlar? akranları dünyayı gezerken, dünya çapında organizasyonlarda görev alıp hem eğlenip hem yeni şeyler keşfederken bizim gençlerimiz ne yapsınlar veya ne yapabilirler? gençlerimiz ve çocuklarımız eylül-haziran zamanı eşek gibi çalışıyorlar: dersler, sınavlar, testler, sınav denemeleri, ödevler, projeler, bilmem ne -ss'ye hazırlanmalar derken zaten zamanlarının çoğu okul-dersane-etüt-özel ders-ev arasında geçiyor. e bir zahmet haziran-ağustos aylarında gençleri ve çocukları bir salın da gezip eğlensinler ve baba parası yesinler. onları iyi yetiştiremediğimiz için gelecekte ülkemiz çok şey kaybetmiş olacak. ne olmuş baba parası yemişlerse? para yerine konur. ya kaybedilen gelecek?
 • tekrar tekrar izlenebilen filmler

  kişiden kişiye değişse de genel olarak beğeni toplayan kaliteli filmlerdir. aslında böyle liste oluşturup zaman zaman bu listeden rastgele bir film seçip izlemek çok hoş olur. bana göre tekrar tekrar izlenebilen filmler:

  the rock - kaya
  jaws 1-2-3
  akbanın 3 günü
  The Hunt for Red October - Kızıl Ekim
  yeşil yol
  kabadayı
  görevimiz tehlike serisi
  polis akademisi 1-2-3-4-5-6-7
  aşk doktoru
  çağrı (eskiden ramazan ayının vazgeçilmeziydi)
  ben efsaneyim
  titanik
  cennetin krallığı
  büyük yıkım
  derin darbe
  yarından sonra
  2012
  jurassic park serisi
  kapıdaki düşman
  er ryan'ı kurtarmak
  tanrılar ve generaller
  ayla
  terminatör serisi
 • blackwater

  bazı mensupları, kuzey ırak'ta pkk saflarında türk ordusu ile çarpışırken öldürülen abd özel güvenlik şirketi. birkaç yer dışında haber konusu dahi olmamıştır.
 • pek bir şey yok