engelleme seçenekleriohen kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


ohen kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


ohen kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


100sözlük şövalyesi (366)
175· 90· 13· 0· dün
dünya tarihinin görüp görebileceği en büyük ve en değerli lider..

ATATÜRK BENZERSİZ BİR KAHRAMANDIR..

zekası, BİLGİSİ, KÜLTÜRÜ ve ileri görüşlülüğü ile 100 yıl önceki söylemlerini bugün çok daha iyi anlayabiliyoruz..
...devamını oku
dünya tarihinin görüp görebileceği en büyük ve en değerli lider..

ATATÜRK BENZERSİZ BİR KAHRAMANDIR..

zekası, BİLGİSİ, KÜLTÜRÜ ve ileri görüşlülüğü ile 100 yıl önceki söylemlerini bugün çok daha iyi anlayabiliyoruz..

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü ANLATMAYA NE SATIRLAR NE SAYFALAR NE DE ansiklopediler YETER..

çok özlüyorum son büyük liderimi, son büyük öğretmenimi, son büyük kumandanımı..
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • ohen

  herkese merhaba arkadaşlar.
  birkaç gün önce bir sorundan dolayı hesabımı kapamam gerekti. tamamen kendi isteğimle kapamıştım, sorunu hallettik. bu konuda sayın yönetici alfa'ya teşekkür ediyorum. paylaşımlarıma kaldığım yerden devam edeceğim. herkese sağlıklı, huzurlu, güzel bayramlar diliyorum..
 • kajra vaveyla

  kajra vaveyla kullanıcı adlı arkadaşın paylaştığı ayetlere ''adamkarga'' var olmayan provoke amaçlı yazılar demiş. paylaştığı hadislerin hepsi devletin resmi diyanet sayfasından alıntılanmıştır. bunlar nasıl var olmayan ayetler oluyor merak ediyorum. ayrıca yazdıklarında hiçbir hakaret ifadesi yoktu. hangi somut delile dayanarak bu uçurulma kararına vardınız merak ediyorum. sizin gibi düşünmeyen herkes provokatör mü oluyor?
 • su da yanar

  yönetmenliğini ali Ali Özgentürk'ün yaptığı, senaryosunu Işıl Özgentürk'ün yazdığı politik/dram türünde yerli sinema filmidir..

  başrollerde tarık akan ve Şahika Tekand vardır..

  büyük şair nazım'ın hayatını sinema filmi yapmak isteyen bir yönetmenin hikâyesi anlatılıyor filmde..

  filmde dramı iliklerine kadar hissedeceksiniz..

  fon müziğinden yöresel müziklere kadar tüm müzikleri birbirinden güzel..

  filmde önemli toplumsal mesajlar veriliyor..

  darbe döneminin öncesinin ve sonrasının yaşanan ağır zulmünü, baskıyı, yok olan hayatları anlatır film. hem de darbe tiyatrosunu değil, en gerçeğini en acısını..

  76 sonrası tarık akan'ın filmlerinde toplumsal olaylara yönelmesinden sonra oynadığı en etkileyici filmlerden biridir..

  buradan sevgili ışıl özgentürk hanımefendiden bahsetmeden geçemeyeceğim. ne kadar güçlü bir senaryo yazılabilir sorusuna bu filmle cevap vermiştir. yüce duygu olan aşktan işkencelere, sanattan dostluklara kadar insanlığın en derin hislerine en yalın haliyle tercüman olmuştur. kendisine saygılarımı sunuyorum..

  türk sinemasındaki politik filmler içinde en iyilerden biridir..

  68 kuşağının çektiği ızıdırapları da görüyoruz filmde..

  filmin negatifleri kaybolmuştur ve uzun süre filmi seyircinin filmi izleme şansı olmamıştır. daha sonra ulaşılan kopyalar cd olarak ve internet üzerinden izleyiciyle buluşturulmuştur..

  aşağıda filmde önemli bulduğu üç sahneyi paylaşacağım. izlemeden film hakkında detay öğrenmekten hoşlanmıyorsanız aşağıda yazılanları okumamanızı öneririm..


  --- spoiler ---


  —inancın filmini yapmalıyım, şairin filmini. ama çevremde intiharlar, ölümler. dostlarımı görmek için neden hep hapishane önlerindeyim. yoksa beni kuşatan her şey karanlık bir film mi? hayatın özüne dokunmak. bir film bunu başarabilir mi?


  — arkadaşım nerede? onu görmeye geldim, çok uzaklardan geldim. evde yok mu?

  — dağlara gittiler, sonra dağlar ateş aldı, bize ateş ettiler, cehenneme gittik. git buradan kaç, alevler seni almadan kaç.

  — burada bir çınar ağacı dikmişti ne oldu ona? şair için dikmişti ne oldu?

  — ağaç yandı gitti kül oldu, hepsi gitti. çünkü ölüm geldi.


  —yeryüzünde niçin bu kadar çok acı var? en yakın arkadaşı bendim, intihar etmesine engel olamadım. örselenmelere, insanların sığlığına, anlayışsızlıklara, işkencelere, sahtekarlıklara dayanamadı. çocuk gibiydi, çevresindeki her şeyi güzelleştirmeye çalışırdı. açlık, işkence, iletişimsizlik, iki yüzlülük hepsini bırakıp gitti.


  --- spoiler ---
 • biri ve diğerleri

  yönetmenliğini ve senaristliğini tunç başaran'ın yaptığı yerli sinema filmidir..

  başrollerde aytaç arman ve meral oğuz vardır. onların dışında türk tiyatrosunun ve sinemasının değerli oyuncularından Mücap Ofluoğlu, Reha Yurdakul, Füsun Demirel, Güler Ökten gibi isimler bulunmaktadır..

  muhteşem film, Arthur MİLLER'in "Sanırım insanlar eninde sonunda yaşamı kucaklamalılar." sözüyle açılış yapar..

  yağmurlu havada bir restoran/barda geçer film. barış karakteri bu mekâna gelir ve hikâye başlar..

  türk sinemasının en özel ve en naif filmlerindendir..

  filmin neredeyse her diyaloğu derin anlamlar yüklüdür. yalnızlıktan kadın erkek ilişkilerine, dostluklardan dünya görüşüne kadar her şeyden biraz vardır filmde..

  yalnızlık teması harikulâde işlenmiştir filmde..

  filmin önemli bulduğum kısımlarından bazıları kadın erkek ilişkileri üzerine olan sahnelerdi. genç aşıkların heyecanından ve mutluluğundan, yıllanmış aşıkların hüznüne kadar çok güzel işlenmiş ilişkiler..

  adeta şiir gibi filmdir. şairane bir üslup ile akar gider..

  filmin sinematografisi son derece başarılıdır..

  müzikleri de film ile oldukça uyumludur..

  küçük bir eğlence mekânında âdeta toplum betimlemesi yapılıyor. birbirinden bağımsız hayatlar çok iyi anlatılıyor filmde..

  filmin tamamına yakını tek mekânda geçer. ancak film öyle güzel işlenir ki tek mekânda geçtiğini anlamazsınız bile..

  bir şeyleri ya da birilerini bekleyerek geçen hayata yazık olduğunu, anı yaşamanın güzelliği etkili bir biçimde anlatılıyor filmde..

  eski aktör nedim bey karakterinin vecizeleri ne hoştur. kendisini saygıyla anıyorum..

  filmin benim için en önemli kısmı, türk sinemasının en değerli yönetmenlerinde olan Tunç Başaran’ın 1973’de çektiği Ömer Hayyam filminden 14 sene sonra suskunluğunu bozması ve bu filmle sinemaya dönmesidir. çok önemli bir diğer husus ise, tunç başaran o zamana kadar biriktirdiği parasının neredeyse tamamını bu filmi çekmeye yatırmıştır..

  biri ve diğerleri; Antalya Film Şenliği’nde “Jüri Özel Ödülü”nü, aynı zamanda Uluslararası istanbul film şenliği’nde “En İyi Film” ödülü kazanarak iki özel ödül ile taçlandırılmıştır..

  türk sinemasında maalesef değeri yeteri kadar bilinmeyen filmlerdendir..

  filmin pek kişi tarafından bilinmemesinden hoşnutum. gizli bir mücehver gibi..

  biri ve diğerleri türk sinemasının gizli başyapıtlarındandır..

  aşağıda filmden önemli bulduğum iki sahne paylaşacağım..


  --- spoiler ---


  —ne olur söyle, kim bu mahmut bey?

  —hangi mahmut bey? mahmut bey; soğuk, mahmut bey ıslaklık, mahmut bey yağmur, mahmut bey yalnızlık, mahmut bey içkisizlik, dostsuzluk, parasızlık. mahmut bey benim.

  —gel be mahmut şerefe içelim.

  diğer sahneden..

  —işte geldi beklediği. o olmasa bile. mutlu olmak için neden bu kadar zahmet. pişman olmamak yaptığın hiç bir şeye, ve yapmadığın her şeye pişmanlık duymak. bizim gibi yaşamak, düşünmeden, sadece yaşamak, ölmemek, hele mutluysa.


  --- spoiler ---
 • alexander mahone

  televizyon için yaratılmış en klas karakterlerden biridir. şimdiye dek izlediğim polisiye televizyon dizileri ve sinema filmlerdeki ajanlar/dedektifler arasında en zekisi ve en karizmatik olanıdır. tek başına dizi olabilecek bir karakterdir. dizide michael scofield ile zeka seviyesi yarışabilecek hatta onu geçebilecek tek karakterdir. içsel dünyasında fırtınalar kopmasına rağmen bunu asla dışarıya yansıtmaz. son derece esrarengiz bir karakterdir. ajan kelimesini duyduğumda aklıma ilk gelen isimdir alexander mahone. dizideki en sevdiğim karakterdir.
  sona hapishanesindeki oyunculuğu takdire şayandır. sert bir yüz ifadesi olmamasına rağmen yeri geldiğinde çelik gibi sert ve acımasız olabilen karakterdir. mimikleri çok iyidir. bakışlarında farklı bir hüzün vardır bu karakterin. alexander mahone karakterini william fichtner'den başka hiç kimse bu kadar iyi canlandıramazdı diye düşünüyorum. bir takım elbiseyi bir ajan ancak bu kadar iyi taşınabilir diye düşünüyorum. ruhsal durum değişikliğini son derece iyi yansıtır ekrana. alexander mahone adeta ajan olmak için yaratılmıştır. şimdiye dek gördüğüm en esaslı karakterlerdendir. ajanlar arasındaki en özgün karakterdir. soma gibi bir yerde hayatta kalabilecek bütün vasıflara sahiptir. bazen etrafındakilere taktik vermişliği de vardır. yoğun stresli ver gergin olduğu zamanlarda verdiği stratejik kararlarla sorunları çözmenin her zaman bir yolunu bulmuştur.
  kısacası bir dizi karakterinden daha fazlasıdır..
 • bunca insan yanlış mı düşünüyor

  düşüncede önemli olanın nicelik değil nitelik olduğunu idrak edemeyenlerin savunmasıdır.
  Çoğunluğun tiranlığı, azınlıklara karşı sürekli bir tehdit oluşturur. çünkü bir lider ya da hükûmet yalnızca en büyük toplumsal grubun çıkarlarına hizmet edip, diğerlerinin haklarını göz ardı edebilir, hatta haklarını baskı altına alıp despotluk yapabilir. yoksa bu sözler tanıdık mı geldi?
 • geceye bir söz bırak

  İnsanın en paha biçilmez varlığı hayatıdır. Hayat bir kez verilir insana ve bu hayatı öyle yaşamalı ki, hiçbir amacı, anlamı olmadan yaşanan yıllar için insan utanç duymasın, miskin, pis pis heveslerle geçen günler için insanın yüzü kızarmasın ve hiç değilse ölürken kendi kendine diyebilsin ki; "Ben ömrümü, bütün gücümü dünyada en mükemmel şeye, insanlığın özgürlüğe kavuşması için mücadeleye adayarak yaşadım."
  Nikolay Ostrovski