engelleme seçenekleriaz ötede yaşayan insan kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


az ötede yaşayan insan kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


az ötede yaşayan insan kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • eğitim değil gelişim şart

  nasıl bir gelişim, hangi gelişim?
  bilişsel gelişim mi?
  fiziksel gelişim mi?
  ahlaki gelişim mi?
  kişilik gelişimi mi?
  ya da kastettiğiniz kültürel bir gelişim mi?
  nasıl bir eğitim?
  kültürel eğitim mi?
  formal eğitim mi?
  informal eğitim mi?
  bir şeylerin 'felsefesini' yapmak istiyorsanız ortaya ben dedim oldu tarzı cümleler atamazsınız. altını doldurmanız gerek. ne eğitim, ne gelişim tek bir şeydir.
  biyolojik gelişim dışındaki tüm gelişim türleri yaşantılardan etkilenir ki biyolojik gelişimi dahi etkileyen yaşamsal etkenler mevcuttur. yaşantıların içerisine eğitim çok rahat girer. eğitimi okuldaki eğitim boyutuyla aldığınızı varsayarsak 'duvarsız okul, okulsuz toplum' modelini benimsemeye çalışan filozofluğa giriş 101 talebelerinden olabilirsiniz. eğitim dört duvar arasında zorla verilen bir olgudan fazlası olmalı o konuda haklılığınız olabilir fakat insanın kendisini eğitmesinin en mümkün olduğu 21.yy'da bile insanlar bırakın kendilerini eğitmeyi, kendilerinin ne olduklarını dahi bilmiyorlar. bilgiye ulaşımın en kolay olduğu yüzyılda komplo teorilerinden, safsatalardan, hurafelerden öteye gidemiyorlar. bunu eğitim dışında hangi 'olgu' ile çözebiliriz buyrun. ahlaki gelişim, kişilik gelişimi gibi şeyler ilk 6 yılda - ahlaki gelişim altı yaşına kadar olan kısmı es geçebilir, çocuklar kurallardan, düzenden habersiz oldukları için ahlak kavramları tam anlamıyla gelişemez - şekillenir. bu da bir eğitimdir. ailesinden, çevresinden, arkadaşlarından aldıklarının sentezidir her bir çocuk ve doğal olarak her bir insan. yedisinde neyse yetmişinde de odur sözünde vurgulanan budur. kişilik gelişimi üzerine çalışan bilim insanları - freud, ericson vs. özellikle freud - kişiliğin ilk 6 yılda sert çekirdeğini oluşturduğunu (bkz: mizaç), (bkz: huy), (bkz: karakter) sonrasında bu çekirdeğin çok büyük değişimlere uğramasının zor olduğunu söyler. bu çekirdeği şekillendiren de eğitimdir. eğitim kişi doğduğu andan itibaren başlar. dil öğrenir, davranış öğrenir, yaşamı öğrenir. - öğrenme nedir? yaşantılar yoluyla edinilen kalıcı izli davranış değişikliğidir. yaşantılar da 'eğitimdir' - bu sebeple içi boş bir önerme olsa da genel anlamda eğitim, gelişimden bağımsız asla olamaz. kişi kendisini eğitmeyi 'beceremiyorsa' formal eğitim de dahil.
 • milyonluk resim

  tdk'ye göre sıkıntı olmayan durum. yıllardır aynı geyik.

  ''resim -smi
  isim Arapça resm
  1. isim Varlıkların, doğadaki görünüşlerinin kalem, fırça gibi araçlarla kâğıt, bez vb. üzerinde yapılan biçimleri
  "Konulu resim parçaları kendiliğinden ve doğru olarak yan yana gelivermiş, hikâye ortaya çıkmıştı." - T. Buğra
  2. Bunu yapmak için gerekli yöntemleri öğreten sanat
  "Türkiye'de resim bir müddetten beri soysuz bir sanat hâline gelmeye başladı." - O. S. Orhon
  3. Fotoğraf
  "Güzel İnebolu kızı, duvara yapıştırılan Gazi'nin resmine uzun uzun baktı." - A. Gündüz''
 • sanat

  çok eskiye gitmeye gerek yok. sene böyle 2007-2008 civarları. okulda bildiğin resim yapıyoruz, halı dokuyoruz, mini heykeller yapıyoruz kilden ve bunları sıradan bir iç anadolu ilçesinde yapıyoruz. sonrasında şimdi bakıyorum bu derslerin neredeyse tamamı kalkmış... kendi dokuduğum küçük halı hala memlekette durur mis gibi kusursuza yakındı. sanırım eğitimde ileri gideceğimize her geçen gün geriye gidiyoruz. çocukların elinden sanatı alıp tablet veriyoruz... umarım atölye dersleri müfredata daha çok dahil olur ve bu derslere özel nitelikli atölyeler inşa edilir. sanat bir çocuğu hayatının başında heveslendirebileceğimiz en güzel yatırımlardan. meyvesini elbet verir.
 • worldometers

  anlık olarak dünyada kaç kişi doğdu, kaç kişi öldü? petrol ne zaman tükenecek? bugün kaç bilgisayar satıldı? gibi gibi birçok bilgiye dair yaklaşık rakamları anlık olarak sunan, buna paralel dünya coğrafyasına dair birçok bilgiyi barındıran güzide bir site.

  adresi de budur
 • kadir mısıroğlu

  rıza nur denen hainin 2 bin küsür sayfalık sözde anılarını ve hatıralarını kendince zımbalayarak ve kendinden bir şeyler ekleyerek 'yasak' olan ülkede 1960'larda basıp ardından salağa yatan tarihçi(?) diğer yediği haltların yazılması gereğini dahi görmem bile.
 • pek bir şey yok
 • pek bir şey yok