sözlüğe veda

24 entry daha

 • gerçekten dönmemek adına veda ediyorum. sözlüğü ölümüne koruyan korusun kollasın. olaylara mesleki bakışım ve yorumlarım kusura bakılmasın ama meslek etiğim sözlükten de pek çok şeyden de değerlidir.

  aldığımız derslerde, eğitimlerde, psikoloji derslerimizde bile porsiyonların eskiye nazaran büyümesinden , aslında cebimizi kar ettirirken bünyemize zarar ettirdiğimiz bizlere anlatılır, bizler hastalarımıza anlatırken zararlı olan şeyi çok yemenin bize kar ettirmediğini anlatırken, ha artan dökülecek yemek ha doyduktan sonra sen yemişsin farkı yok, hatta sokak hayvanlarına verin en büyük kar derken çikolata bir lokma azaldı diye tabiki kimsenin mal demesine katlanmam.

  o firma o şirket ister küçültmüş ister büyütmüş inanın umrumda değil. sadece kötü olaylara iyi yönden de bakın nasılsa zararlı bir şeydi bir lokma az yeyin geçin yaklaşımım nasılda "bahtlı bedevi" tarafından "malsın anladık" ile başlayan entrye gelebiliyor.

  bir insana ister saçma ister değil ama diyetisyense ve olaylara hastaları ve kendi açısından bakıyorsa hadi hepsini geçtim boş gezenin boş kalfası da olsam "mal" deme hakkını nasıl verebiliyor.

  gerçekten bu tür mecralar bana göre değil. instagramı da yeri geliyor mesleki paylaşımlar vs için de kullanıyorum ve bana katılmayıp mesaj atan oluyor saygı çerçevesinde. burada herkes anonim diye mi küfür mal vs denmesi.
  sonra kendime yakışmayacak şekilde aynı kelime ile yanıt veriyorum. mal demek yerine mesaj atılabilirken ya da katılmadığı normal cümlelerle belirtilebilecekken neden bu üslup?

  bu bana göre değil işte. görüşlere saygı duyulmayan ortam bana göre değil. hepsinden öte üslupsuzluk bana göre değil.

  hayatımın hiç de "aman o kim köpek" döneminde değilim. tam tersi yok hoş değil git kızımlık dönemindeyim. yani kimseye burada ahlak dersi verip, yoluma bakacak kıvamda da değilim.

  sadece büyük bir hayalkırıklığı oldu açıkçası bu sözlük bana. bu arada bahtlı bedeviye mesaj atıp o malsın entrysine cevap verdiğim dakika kıçı kırık bir katlanır bisiklet entryrim bile kötülendi. hemde tüm entrylerim seri bir şekilde. yani seri kötüleyen yazarlardan birini de ister istemez ortaya çıkarmış oldum.

  her neyse umarım güzel, daha saygılı, insanlara başlık altında hakaret edilmediği günleriniz olur. ama ben artık hiç bir sözlüğü şahsen takip dahi etmek istemiyorum. anonim takılıp hakaret eden insanlar pek bana uymuyor. insanlara saygılı olun, saygıyla kalın.
 • Yine birileri gitmesiyle renk kattı hayatımıza. Kötülenirse giderim ama beğenilirse kalmaya devam ederim minvalinde hareket eden her yazarımız için tekrar söylüyorum; Güle güle !
 • bakın gerçekten saçma olduğu için cevap vermeden duramıyorum, burayı kimse kollamıyor bunu bir öğrenin. Burası anonim bir platform ve yazılarımızla varız Burada kimse kimsenin düşüncesine tamah etmek zorunda değil yani? Burası jüri merkezi de değil kendi kendimize konuştuğumuz başlıklar da var burada ama herkes “kötülenmekten” yakınıyor ve bu sebepten sözlüğe veda ediyor. Veda ediyorsanız ondan sonra herkes için demiyorum bu şeylerden şikayet edip geri geldiğinizde ben “o”ydum demeyin. Bu başlık hortlayınca badilerimden biri gitti sandım yine, eğitim mecrası da değil Burası herkes istediği kişiye bürünüyor. Hakaret eden insanlar var elbette daha geçen isyan ettim ama affettim o insanı, hatası vardı belki benim de vardı ama internet mecrası burası ne bekliyorsunuz hiç anlamış değilim. Ortamlarda alenen laf altından hakaret ediliyor vb göze çarpmıyor ama burada herkes birbirine hakaret ediyormuş gibi oluyor anlamıyorum.
 • zaten şurada kaç kişiyiz her gün biri veda ediyor?

  herkesi biraz daha hoşgörülü olmaya davet ediyorum.

  bahtlı bedevi denen arkadaş kimse artık
 • yine kim neden veda ediyor diye girdim. O gün o başlığa benim yazdığım bir entry vardı. Arkadaşımız benim entry'min ardından sözü farklı bir bakış açısıyla devam ettirmişti. Zıtlaşmamıştık. Birimiz bardağın dolu tarafından, ötekimiz de diğer tarafından bakıyor gibiydi. Evet sonra baktım ki ardı ardına iki entry daha girilmiş. Fakat entrylerde bir bakış açısı yok, tarzsız. Entry'nin biri tamamen 'mal' kelimesinden oluşuyor tek kelime. Yani benim hortlatır gibi olduğum (aynen öyle oldum) başlıktan sonra bir bildiri ile ayrılık görünce sorumlu hissetmedim değil.

  Ayrılan kişinin de kızılbüyü nicki altında yazdığı bir kaç entry'yi geçmişte çok beğendiğimi de dile getirerek sadece şunu dicem; sözlük dünyası gerçekten bir tarzlar bütünü. Sosyal medya da insanlar anonim olmadığı için tarzlarını yansıtmaktan zaman geliyor çekindikleri oluyor. Bu sözlük hep böyleydi. Öteki sözlükte öyle, beriki sözlükte öyle. Birinin dolu tarafından bakmaksa tarzı, ötekisinin tarzı bardağın diğer tarafını görmek. Bir başkasının tarzı da tarz göstermemek olabilir, bu tavrı takınabilir. Yakındığı şey tam olarak bu ama şu tarzsızlığa bazen sosyal medyada da rastlıyoruz gerçek hayatta da. Yok say. Mesele anonimlik değil yani. Burada gördün gittin, sosyal medyada gördün gittin, e hayatta gördün gidemezsin?

  Ben sana haksızsın veya haklısın demiyorum, benim entrymin ardından gelisen seyler olduğu için iki kelam yazmak istedim. Hayatının o kim köpek döneminde de olsan, hoş değil git kızım döneminde de olsan bu kadar keskin davranışlar bana göre doğru değil. Her iki döneminde de olsan anlık ve istisnai gelişmelere kapın açık olmalı. Bu istisnai gelişmeleri tabiri caizse göğüsünde yumuşatarak karşılamalan, yaşayacağın şoku azaltabilir. Öteki takdirde keskin davranışlarla yerimizde hiç duramayız ki. Sürekli gitmelerimiz tetiklenir. Nereye kadar gideceksin? Gidicez?
 • Sözlükte Bu başlığa yazan kişilere tepki gösterilen tek başlık olabilir. Bırakın isteyen istediği gibi tepkisini bu başlık üzerinden gösterip ayrılsın. Neden bu kadar takıyorsunuz buraya yazanlara ey suserler!
  Gerçi bu başlıkta da adamına göre muamele var maalesef. Giden kişi yazıları sevilen biriyse o kadar tepki almıyor niyeyse.

 • Kalan sağlar bizimdir.
  Yeani çokta şeyyapmayın.
  Buaraya harika bir siya siyabend bırakıyorum. Vakti olan dinlesin. Hatta izlesin.
  bırak geçen geçsin
 • Belki gideriz bir gün; hatırlanmamak üzere, var olmamışçasına...
24 entry daha