siyaset içeren entry'lerin silinmesi

 • küfür hakaret olmadıkça hiçbir entrynin silinmemesi gerektiğini düşünüyorum..
 • Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz. Fikirler, şiddetle, top ve tüfekle öldürülemez.
  (bkz: mustafa kemal atatürk)
 • Yerinde bir uygulamadır.

  Kravatlı teröristleri övenlere tolerans gösterilmeyeceği şeklindeki çok doğru ve gerekli karara tepki verilmesini anlayamadım.
 • Tahminen Türkiye'yi şu anda yönetenlerle ilgi entryler için geçerlidir, yoksa japonya başbakanının pearl harbor için özür dilememesi nin de silinmesi gerekirdi.
 • Siyaset kavramı bulaştığı her yeri bulandırdığı kirlettiği için desteklediğim bir harekettir.
 • İlk siliğimin sebebi. Keşke uyarı gelseydi sansürlerdim. İlk başta siyaset içerdiğini pek düşünmemiştim fakat hakkında yazdığım kişinin pek hoşuna gitmemesi durumu söz konusu olabileceğinden silinmiş.
 • Açıkçası "yassah hemşerim" diye bir duvarla karşılaşınca, gerekçelerin haklılığı bile haksız duruma düşüyor. Şimdi ben böyle dedim diye belki de siyaset yapmış oldum. Belki de bu entry uçup gidecek...
  Kişisel hakaret ve küfre ben de karşıyım. Öte yandan yıl 2016, biz hala konuşamayan, tartışamayan, kendinden olmayanı konuşturmayan, hayatın her alanında sansürle sınırlanan bir toplumuz. Çok yazık...

  keşke, "siyaset yasak" yerine " şahsi hakaret ve küfür yasak" denseydi...
 • Adil şekilde uygulanmadığını üzülerek farkettiğim hede. Bir başlıkta kürdistan diye saçma bir bakınız verildiğini görmem üzerine aynı saçma kelimenin başlığına "sözlükte bakınızı verildiğini görünce sinirlendiğim, dünya üzerinde var olmayan, hain varlıkların hayallerinde var olan hede. (bkz: hayallerle yaşıyor bazı ibneler)
  türk milleti var oldukça gerçekleşmeyecek o hayaliniz." Şeklinde bir entry girdim ancak silinmiş. Bunun aksine Devlet bahçeli Başlığı altında yer alan amacı belli entryler halen durmakta. Siyaset içeren entrylerin silinmesi taraftarı olarak bunun adil şekilde uygulanmasını istiyorum.
  Kürdistan gibi bakınız verilmesine izin verip, bahçeli başlığında yer alan entrylere izin verip benim eleştirimin silinmesinin adil bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum.
  Not: mhp'li değilim, devlet bahçeli'ye sempati duymam. Zaten mesele de bu değil.
 • burası ekşi sözlük değil ve ben de ssg ya da kanzuk değilim arkadaşlar. bir sıkıntıyla karşılaştığınızda iletişim formu doldurmuyorsunuz mesela, bana direkt mesaj atıyorsunuz, muhabbet - sohbet ile beraber gereğini yapıyoruz. burada biz bizeyiz ve samimi bir ortamda yazıp çiziyoruz. dolayısıyla aramızda geçen yazışmalara da bu yansıyor.

  bu tür duyuruları resmi bir dil ile yazabilecek kapasitemiz ve imkanımız da var elbet. bahse konu duyurular blog sözlük hesabından yazılır. lakin böyle olmaması çok daha güzel. ben bir insanım ve sözlükle ilgili konularda direkt birinci ağızdan entryler giriyorum ve bunu çoğu zaman kötüleneceğini bile bile yapıyorum.

  küçük de bir örnek vereyim.
  sözlüğün kişisel bilgilerdeki cinsiyet şıkları başlığının ilk ve ikinci entrylerine bakın lütfen.
  burada olmasını istediğim -ve olan- şey bu.
 • buranın da yöneticileri ve kuralları var ve kurallar çerçevesinde, yöneticiler ne uyguluyorlarsa saygı duymak durumundayız ancak yönetici bu kuralları veya işleyişle ilgili entry girerken daha resmi bir dil kullanması gerektiğine inanıyorum
  "...sileriz, kusura bakmayacaksın"
  "..herkes buna göre hareket etsin", "format falan bi yere kadar"
  tarzındaki üslubu yadırgadığımı söyleyeyim.


 • adam olanlar kısıtlanmaz. Partililerin tutuklanması şu ana kadar yapılması gereken birşeydi ve yapıldı. Gerisini karıştırma. ayrıca adam rte olarak nitelendirdiğin Cumhurbaşkanımıza karşı söylemlerin bana ters geldi. Akçı değilim ve teşkilatlarında yer almadım almam fakat bunu bu şekilde dile getirmen ne kadar normal ? bende bu tür siyasi, politik, ideolojik fikirlerin yeri burası değildir.
 • "x kişisi şöyle şerefsizdir, böyle hırsızdır, şu şekilde gg şeyler yapıyor"

  buna hak veriyorum. bunu diyen adam siyaset yapmıyordur zaten, hakaret ediyordur. hakaret hukuki bir karşılığı olduğu için herkes kendi özel sitesinde blogunda facebook sayfasında hakaret etsin. hakaret sadece siyaset için değil atıyorum "x futbol takımının kalecisi şerefsizdir" entriside silinmelidir.

  "yalnız terör seviciliğini hissettiğimiz anda düğmeye basıyoruz."

  bu çok muğlak bir ifade. terörist kimdir, ne yapınca sevicisi oluyoruz ?
  pkknın terörist olmadığını iddia eden yoktur ama mesela fethullah cemaati teröristmidir yoksa tayyiple doğu perinçek grubunun kumpasına gelmiş dini bir örgütmüdür ? sözlük yönetimi 8-10 örnekle bu maddeyi açıklaması lazım diye düşünüyorum. hatta teknik bakımdan mümkünse abd'deki jüri mantığı gibi jüri oylama sistemi getirilebilir. ben mesela kanada'da olduğu gibi ayrılık konusu referanduma gitsin, %51 evet denirse ayrılalım dersem terör seviciliği yapmış oluyormuyum ?

 • eğer siz de, atatürk hakkındaki mesajları chp propagandası sanıp silerseniz hiç hoş olmaz.
 • belki doğru bir harekettir ama tam uygulanırsa. Zira defensif cümlelerle kurulu hiç bir siyasi nitelikli entry kaldırılmayıp ofansif cümleler kaldırılırsa bu birazcık ikiyüzlülük olmaz mı ? Ya da çoğunluğu kapsayan siyasi içerikli entryler kaldırılmayıp, azınlığı kapsayanların kaldırılması ? Aradaki ince çizgi geçildiği an blogsözlük "ekşimsi" bir hal alabilir.
 • haklı bulduğum harekettir. yukarda bir arkadaşımızın da dediği gibi, siyasetten dolayı yuvası dağılan insanlar varken, bu oluşan güzel ortamın bozulmaması için hiç bir neden yok. sezer arkadaşımız belirtmiş bir partiye kukla olan yöneticilerin bulunmadığını ama umarım farkında dahi olmadan böyle bir şeye destek olmazlar. ekşi sözlüğün en nefret ettiğim yönüydü. ama şöyle bir öneride de bulunmak istiyorum. hakaret içeren entrylerin silinmesi evet mantıklıdır fakat siyasi olarak ülkeyi etkileyen yada bizi (halkı ) etkileyen karar veya değişimlerde, bu konuda kendini yetiştirmiş ve geliştirmiş kişilerden de olayı dinlemek isterim. tabi ki de hakaret ve aşağılama çizgisine dikkat ederek seviyeli bir üslup ile olsa ne kadar da güzel olur. bunu karşıt olan adamın bile tebessüm ederek okuyacağı tarzda bir yazı. çünkü her şeyden önce sevgi ve saygı gelir.

  düzeltme: buraya ek olarak; yazdığım yazının amacının sadece siyaset amaçlı girilen ve siyasetin neden olduğu yıkımlara destekti. partiye kukla olmaktan kastettiğim pkk kuklası değil a veya b partisine, tıpkı ekşi sözlükte olduğu gibi kukla olmaktı. yoksa diğer ekşici arkadaşlarında dediği gibi, sırf bir kitleyi ele alıp, o kitleden olanı dışlamak tabi ki kabul edilemez ve terör kelimesinin de gerçekten açılması gerek, açıklanması gerek. yoksa özgür bir platformdan bahsedilemez. insanlar buraya çaylak sınırlaması olmadığı için gelmiyor, birilerine hizmet eden ve sırf birilerini övmek ve şak şakçılık yapmak için ekşi sözlüğü işgal eden insanlardan sıkıldıkları için geliyor.
 • özellikle ekşi sözlük'ten gelen arkadaşlar bu başlığa tepki vermiş. savunduğumuz şey sansür değil ve elbette siyasetle ilgili hiçbir şey konuşmayacak değiliz. bu başlıkta anlatılmak istenen şey, bizim ve özellikle de sizin başınızı belaya sokabilecek fikir ve düşüncelerin paylaşılmaması gerektiği. adam kalkmış bülent ecevit başlığında siyaset içeren entrylerin silinmesi diye bakınız verip kendince bu başlığa atıfta bulunuyor. tamam da derdimiz "bülent ecevit x görevinde bulunmuş y bir insandır" gibi entryler değil ki zaten. bunu neden silelim ya da sansürleyelim? ama sen kalkıp "x kişisi şöyle şerefsizdir, böyle hırsızdır, şu şekilde gg şeyler yapıyor" gibi, karşı tarafın hukuken sana hesap sorabileceği şeyler yazıyorsan orada biz de sorumluluk altında kalıyoruz. bu yüzden müdahale ederiz, gerçekten kusura bakmayacaksın.

  birileri kalkıp şu partinin sözlüğü falan gibi saçma salak şeyler yazıyor. merak etmeyin bu sözlük hiçbir partiye yalakalık yapacak yöneticiler barındırmıyor bünyesinde. yalnız şunu da söyleyeyim, terör örgütünün kuklası olmuş, legal görünümlü, kravatlı katillerin destekçilerine de sıfır tolerans gösteriyoruz. malum partiye sempatiniz varsa bana mesaj atın direkt hesabınızı sileyim. çünkü bu kafada olanları tespit ettiğimiz anda siliyoruz. format falan bir yere kadar. bize küfür de etseniz önce sebebini sorarız. yalnız terör seviciliğini hissettiğimiz anda düğmeye basıyoruz. lütfen herkes buna göre hareket etsin.
 • siyaseti yazı dünyamızdan çıkarmanın zor olduğunu düşünüyorum. bunun yerine terör destekçisi, provakatif, türkiye cumhuriyeti ve türk milletine hakaret içeren entry'lerin silinmesi daha yerinde bir karar olabilir.
 • Yazılanları okudukça kendimi, yeni zelanda'nın kuzey adası'ndaki waihi kasabasında ekmek parası için gece gündüzünü harcayan altın işcisinden paris montmartre ve sacré-cœur bazilikasına yerleşip ömrünün sonuna kadar ressamlar ve sanat ile geçirecek biri olarak görüyorum. Ay hadi inş.
 • (bkz: Dakika 1 gol 1)
 • Çok doğru yere geldiğimi gösteren sözlüktür.
  Hayatta siyasetten başka konuşacak bir şeyi olmayan insanların uzak durması hepimiz için yararlıdır.
/ 2 »