hipertansiyon

 • Sistolik veya diastolik tansiyonlardan birinin -veya ikisinin birden- yüksekliğidir. Damar çeperindeki kas yapısının zamanla bozulmasına ve aterosklerotik plak oluşumuna zemin hazırlar. Aynı zamanda beyinde hemorajik inmeye veya enfarktlara sebep olabilir. Egzersiz, bazı ilaçlar, bazı yiyecekler hipertansiyona sebep olabilir.

  Hipertansiyon Mekanizmasında hiperozmolar veya hipervolemik sebepler arayabiliriz. Yiyecekler üzerinden örnek verirsek; tuz seviyesinin yüksekliği kanda hiperozmolariteye sebep olur, bu tuzun konsantrasyonunu azaltmak için ya tuz atacağız ya da böbreklerden su tutulumu sağlayacağız. Eh, tuz atmak öyle kolay olmadığından su tutmak vücutta öncelikli davranış -hem zaten tuzu da atmak için suda çözüyorsun-

  Şimdi ne yaptık, suyu da tuttuk, hipervolemi oluştu. bu kadar fazla sıvıyı yönlendirebilmek için tansiyon yükselir mi? Yükselir.

  Hipertansiyon tedavisinde hastanın kliniğine göre yaşam tarzı değişiklikleri, diüretikler, kalsiyum kanal blokerleri veya beta blokerler verilebilir.

  Sağlıklı Olmak açısından veya midemizdeki asidi bastırıyor diye içtiğimiz maden suları için şirazenin topuzunu kaçırırsak, günde 20-25 tane içiyorsak potansiyel bir hipertansifizdir.

  Basit tansiyon yüksekliklerinde hastaya limonlu su, 1 diş soğan, salatalık, tuzsuz ayran gibi gıdalar verilir.

  Edit: iskemik değil, hemorajik inme yapar.
 • bugün (bkz: holter) ile ölçüldüğüm şeydir.
  Allah(c.c.) korusun olursanız dilaltı hapı falan veriyolarmış.
  kalbi yorar dedi doktor,dikkatli olmak lazımmış.ama pekte öyle genç hastalığı deyilmiş şükür.
  bundan olan varsa bana mesaj atsın,sorcaklarım var.