e-devlet

 • Üniversite e kayıt için gerekli olan şifresini cuma günü sistemin yok denecek kadar yavaş olması yüzünden ancak bugün alabildiğim, şimdi hemen kaydımı hallederim diye düşünürken; üniversite e kayıt yaparken e posta eklenmesini isteyen lakin "Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı." yazısını sürekli karşıma getiren ve e posta ekleyemememe neden olan bir sistemdir.

  Edit:evde wifidan sonra internet kafedeki iki farklı bilgisayardan ve tekrar evde wifidan denedikten sonra üniversiteme kaydoldum saat üç civarında.bu gurur bunu başarmaya çalışan herkesin.
 • Sadece sürücü kursuna verilmek üzere istenen sabıka kaydını almama yardımcı olan, bütün devlet üniversiteleri elektronik kayıt yapabilir yazısıyla Mutlu olduğum fakat ilerideki adımında yerleştiğiniz bölüm elektronik kayıt kabul etmemektedir diyerek beni hüzne sevk eden, heveslendirip de kursakta bırakan sistem.
 • Devletin insanlara guvenmeyip birag mk sen yine gidip 1234 yapacan diyerekten parayla sattigi sifredir.
  Seri sekilde sabika kaydi aldirir.
 • resmi geçerliliği ile kullanabileceğiniz çoğu belgeye kaydet, yazdır şeklinde ulaşabileceğiniz sistem. ama öncesinden e-devlet şifresi almanız gerekiyor unutmazsanız o şifre 3tl idi en son ben aldığımda. bir kez şifremi unuttum fakat para ödemeden (tabi o zaman babanın çetelesini filan istiyorlar) yeni şifre alabildim. özellikle öğrenci işleri soygunundan ve sırasından kurtulup çok kez öğrenci belgesi aldığım olmuştur. ayrıca askerlik durum belgesi almak istiyorsanız askeriyeye diplomanın noter onaylı fotokopisini götürmeniz ve hem noterde hem askeriyede sıra beklemeniz gerekiyor (onu da noter 30tl gibi bir miktara hallediyor tanesini) ama buradan askeriyeye gitmeden belgeyi çıkarabiliyorsunuz.
 • postaneden şifresi alınır, bireyin internet üzerinden, dosya takip işlemleri, sigorta ödemesi vs. gibi konularda kullanım sağlar.
 • bugün devlet dairesinde, yapacağımız işi bizlere sağlayan internet sitesi. bilmiyorum aranızda bilenler var mıdır, yeni bir işe başlanacağı zaman, iş veren askerlik belgesi, ikametgah belgesi, adli sicil belgesi ve hatırlayamadığım bir sürü şey isterdi. bunları halletmemiz epey zaman alırdı, oysa e-devlet sitesi sayesinde bir tıkla halledebiliyoruz. gerçekten küçük şeylerle yetinen, sevinen, mutlu olan bir insan olarak, bu olay benim için internet aleminde büyük bir devrim.


  bilemiyorum, biz insanoğlu sanırım her şeyden mutsuz olmayı adet edinmişiz. çoğu kişi ''ee artık olsun 2018 yılındayız geç bile kalınmış bir uygulama'' diyebilir, peki bundan çok değil 5 sene önce, ülkemizde internet kullanımı yarı yarıya, her evde bilgisayar bile yoktu. günümüzde bilgisayar bile yavaş yavaş demode oluyor, herkesin elinde akıllı telefon veya tablet var. artık günümüzde akıllı telefonu veya tableti olmayanı insandan saymıyorlar. neyse efendim konumuz bu değil.


  konu dağıldı uzun lafın kısası, benim görüşüm sırf şu e-devlet olayı bile benim için harika bir olay. son zamanlardaki alt üst soy ağacı olayını saymıyorum bile.
  (bkz: küçük şeylerden mutlu olmak )
  (bkz: elindeki ile yetinmek )